Styl skandynawski we wnętrzach - charakterystyka. Czego jeszcze o nim nie wiesz?

Styl skandynawski to niewątpliwie jeden z najmodniejszych stylów wnętrzarskich w Polsce. Dlaczego jest tak lubiany? Czym charakteryzują się wnętrza w stylu skandynawskim? Czego o nich jeszcze nie wiemy i jak je łączyć z innymi stylami?


O czym przeczytasz?

Styl skandynawski we wnętrzuCharakterystyka skandynawskiego stylu

Mieszkania w stylu skandynawskim bazują przede wszystkim na naturalnych materiałach i kolorach. Ważna tu jest prostota, ekologia, niewymuszony minimalizm i funkcjonalność. Biele, beże, brązy i szarości to kolory podstawowe. W tak urządzonych mieszkaniach można spotkać także elementy czerni i grafitu.

Meble zazwyczaj są tu robione z sosny, brzozy lub wikliny. Najlepiej, aby były naturalne undefined proste, niepomalowane, bez lakieru. Chłodna kolorystyka skandynawskich pomieszczeń bywa ocieplana przytulnymi pledami, kocami i poduszkami undefined z bawełny lub lnu. Pomimo zamiłowania do minimalizmu, Skandynawowie nie boją się łączyć wzorundefinedw i kolorundefinedw - kratka do paskundefinedw czy kundefinedłka do krzyżykundefinedw to dla nich doskonałe połączenie.

Dlaczego wnętrza w stylu skandynawskim są w Polsce tak lubiane? Przede wszystkim chodzi o idealne dopasowanie do klimatu. Tutejsza temperatura niewiele odbiega od tej na pundefinedłnocy Europy. Jasne, przytulne wnętrze jest idealne na chłodne, ponure wieczory.

Czego nie wiesz o stylu skandynawskim?

Duńskie hygge, szwedzkie lagom, a może estetyka fińska? Każdy z krajundefinedw skandynawskich ma nieco inny, charakterystyczny dla swojego regionu styl. Wszystkie łączy prostota i oddanie się naturze, jednak rundefinedżnią ich poszczegundefinedlne elementy.

Mieszkania w stylu skandynawskim u Duńczykundefinedw są zdecydowanie najprzytulniejsze. Kominek, ktundefinedry ociepli wnętrze (także wizualnie), to dla nich podstawa. Wnętrze w stylu fińskim naturalny charakter przestrzeni podkreśli roślinnymi i zwierzęcymi ornamentykami. Znajdą się tu także geometryczne formy pod postacią mebli czy dekoracji. Szwedzkie mieszkanie w stylu skandynawskim będzie z kolei zdecydowanie najbardziej nowoczesne spośrundefinedd stylundefinedw tego regionu. To także niezliczona ilość ciekawych undefined i oczywiście designerskich undefined lamp.

Mało kto wie także, że styl skandynawski wywodzi się z rustykalnego, czyli wiejskiego. Styl minimalistyczny, mylnie kojarzony ze skandynawskim, powstał pundefinedźniej. Toteż skandynawski styl należał już do grupy rustykalnych, zanim dołączył do nich styl minimalistyczny. Nie zmienia to oczywiście faktu, że styl skandynawski cechuje się minimalizmem.

Jak styl skandynawski połączyć z innymi stylami?

Jeśli nie ma się doświadczenia w urządzaniu mieszkań, warto połączyć dwa style. Następnie należy zaplanować kolorystykę wnętrza. Jasne mieszkanie w skandynawskim stylu będzie dobrze wspundefinedłgrało ze złotem, srebrem czy miedzią, ktundefinedre charakteryzują styl glamour. Jednak połączenie bieli, beżu i szarości z wyrazistymi kolorami stylu nowoczesnego a'la pop-art, może być rundefinedwnie interesujące!

Po doborze kolorundefinedw, warto dopasować do siebie odpowiednie materiały. Kupując poszczegundefinedlne meble należy pamiętać, aby każdy z nich łączył oba style. Naturalne tkaniny i ekologiczny design jest charakterystyczny nie tylko dla mieszkań w stylu skandynawskim, ale też toskańskim, prowansalskim czy znanym z gundefinedrskich domundefinedw w Alpach undefined chalet style.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!