Styl skandynawski we wnętrzach - charakterystyka. Czego jeszcze o nim nie wiesz?

Styl skandynawski to niewątpliwie jeden z najmodniejszych stylów wnętrzarskich w Polsce. Dlaczego jest tak lubiany? Czym charakteryzują się wnętrza w stylu skandynawskim? Czego o nich jeszcze nie wiemy i jak je łączyć z innymi stylami?


O czym przeczytasz?

Styl skandynawski we wnętrzuCharakterystyka skandynawskiego stylu

Mieszkania w stylu skandynawskim bazują przede wszystkim na naturalnych materiałach i kolorach. Ważna tu jest prostota, ekologia, niewymuszony minimalizm i funkcjonalność. Biele, beże, brązy i szarości to kolory podstawowe. W tak urządzonych mieszkaniach można spotkać także elementy czerni i grafitu. 

Meble zazwyczaj są tu robione z sosny, brzozy lub wikliny. Najlepiej, aby były naturalne – proste, niepomalowane, bez lakieru. Chłodna kolorystyka skandynawskich pomieszczeń bywa ocieplana przytulnymi pledami, kocami i poduszkami – z bawełny lub lnu. Pomimo zamiłowania do minimalizmu, Skandynawowie nie boją się łączyć wzorów i kolorów - kratka do pasków czy kółka do krzyżyków to dla nich doskonałe połączenie. 

Dlaczego wnętrza w stylu skandynawskim są w Polsce tak lubiane? Przede wszystkim chodzi o idealne dopasowanie do klimatu. Tutejsza temperatura niewiele odbiega od tej na północy Europy. Jasne, przytulne wnętrze jest idealne na chłodne, ponure wieczory. 

Czego nie wiesz o stylu skandynawskim? 

Duńskie hygge, szwedzkie lagom, a może estetyka fińska? Każdy z krajów skandynawskich ma nieco inny, charakterystyczny dla swojego regionu styl. Wszystkie łączy prostota i oddanie się naturze, jednak różnią ich poszczególne elementy. 

Mieszkania w stylu skandynawskim u Duńczyków są zdecydowanie najprzytulniejsze. Kominek, który ociepli wnętrze (także wizualnie), to dla nich podstawa. Wnętrze w stylu fińskim naturalny charakter przestrzeni podkreśli roślinnymi i zwierzęcymi ornamentykami. Znajdą się tu także geometryczne formy pod postacią mebli czy dekoracji. Szwedzkie mieszkanie w stylu skandynawskim będzie z kolei zdecydowanie najbardziej nowoczesne spośród stylów tego regionu. To także niezliczona ilość ciekawych – i oczywiście designerskich – lamp. 

Mało kto wie także, że styl skandynawski wywodzi się z rustykalnego, czyli wiejskiego. Styl minimalistyczny, mylnie kojarzony ze skandynawskim, powstał później. Toteż skandynawski styl należał już do grupy rustykalnych, zanim dołączył do nich styl minimalistyczny.  Nie zmienia to oczywiście faktu, że styl skandynawski cechuje się minimalizmem. 

Jak styl skandynawski połączyć z innymi stylami?

Jeśli nie ma się doświadczenia w urządzaniu mieszkań, warto połączyć dwa style. Następnie należy zaplanować kolorystykę wnętrza. Jasne mieszkanie w skandynawskim stylu będzie dobrze współgrało ze złotem, srebrem czy miedzią, które charakteryzują styl glamour. Jednak połączenie bieli, beżu i szarości z wyrazistymi kolorami stylu nowoczesnego a'la pop-art, może być równie interesujące! 

Po doborze kolorów, warto dopasować do siebie odpowiednie materiały. Kupując poszczególne meble należy pamiętać, aby każdy z nich łączył oba style. Naturalne tkaniny i ekologiczny design jest charakterystyczny nie tylko dla mieszkań w stylu skandynawskim, ale też toskańskim, prowansalskim czy znanym z górskich domów w Alpach – chalet style.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować