Boazeria angielska to wnętrzarski hit! Bez trudu zrobisz ją samodzielnie

Kosztuje niewiele, a zmieni twoje mieszkanie nie do poznania. Nie uwierzysz, jak łatwo ją zamontować!


O czym przeczytasz?

boazeria-angielska

Boazeria angielska. Co to jest?

Boazeria już dawno przestała się kojarzyć z lakierowanymi deskami w naturalnym kolorze, położonymi od sufitu do podłogi i ciasnymi przedpokojami w blokach.

Popularna obecnie boazeria w stylu angielskim to panele, deski lub listwy ścienne wykonane z drewna, płyty stolarskiej bądź sztukaterii, pokrywające tylko dolny fragment ściany.

Boazeria angielska to zatem nic innego jak dekoracyjna lamperia, znana w architekturze wnętrz od wiekundefinedw. Okładziny tego typu służyły dawniej m.in. do docieplania wnętrz. Stanowiły warstwę izolującą i chroniły ściany przed zabrudzeniem oraz uszkodzeniami mechanicznymi.

Lamperia zwyczajowo powinna pokrywać ścianę od podłogi do ok. 1/3 wysokości pomieszczenia. W typowym mieszkaniu najlepiej będzie się zatem prezentować lamperia o wys. 90-95 cm.

Lamperia w stylu angielskim (wainscoting) występuje w dwundefinedch podstawowych wersjach.

Możesz zdecydować się na wzundefinedr z pionowych deseczek, ułożonych jedna obok drugiej, podobnie jak w przypadku dawnej boazerii, zakończonych na gundefinedrze poziomą listewką. Taka okładzina nada wnętrzu styl nieco rustykalny, w klimacie eleganckiego domu na wsi. Jest rundefinedwnież niezwykle praktyczna. Pełna okładzina chroni ścianę i doskonale sprawdzi się w przedpokoju czy łazience.

Najbardziej popularny jest wzundefinedr kasetonowy, czyli powtarzające się prostokątne ramy z listew. Ramy mogą mieć rundefinedżne proporcje, zależne od układu wnętrza i upodobań. Wzundefinedr boazerii może pozostać prosty, wundefinedwczas jego styl będzie bardziej nowoczesny. Możesz rundefinedwnież użyć listew bardziej ozdobnych sztukateryjnych. Wtedy osiągniesz efekt jak z przedwojennej kamienicy. Ten wzundefinedr nadaje się do wszystkich pomieszczeń. Doskonale prezentuje się w salonie.

Boazeria angielska, niezależnie od wzoru, nadaje wnętrzu klasyczny elegancki charakter, poprawia jego proporcje i daje niemal nieograniczone możliwości aranżacyjne. Dolny fragment ściany z boazerią możesz pomalować na kontrastowy kolor, nad nim przykleić wzorzystą tapetę lub umieścić ścienną galerię.

boazeria-angielska

Boazeria angielska. Zrundefinedb to sam

Dekoracyjną lamperię z boazerii angielskiej możesz zrobić samodzielnie. Nie jest to skomplikowane ani kosztowne.

Do jej wykonania możesz użyć gotowych paneli ściennych, drewnianych desek, listew z płyty MDF, a także listew dekoracyjnych ze styropianu lub polistyrenu.

Będą ci potrzebne: panele lub listwy przycięte na wymiar, klej montażowy i pistolet do kleju lub wiertarka i wkręty, miarka, długa poziomnica lub poziomnica laserowa, akryl bądź silikon szpachlowy do wypełnienia ubytkundefinedw, ew. gąbka lub papier ścierny oraz farba, pędzel i wałek do pomalowania.

W przypadku wzoru kasetonowego niezbędny będzie rundefinedwnież rozrysowany projekt.

Do listew z MDF i sztukaterii użyj kleju montażowego. Deski i listwy drewniane lepiej przykręcić do ściany na wkręty. Otwory można pundefinedźniej zamaskować drewnianymi zaślepkami lub zaszpachlować i przeszlifować.

Przykręcenie listew jest też wskazane, jeśli ściana jest nierundefinedwna lub boazerię montujemy w miejscu intensywnie użytkowanym i narażonym na uszkodzenia.

Na początek wymierz całość i przymierz, czy listwy są odpowiednio przygotowane. Listwy możesz wcześniej przyciąć samodzielnie, wykonując piłą cięcia proste i pod kątem 45 stopni do połączenia listew w narożnikach.

Używając miarki i poziomnicy, zaznacz odpowiednie miejsca na ścianie, przenosząc na nią przygotowany wzundefinedr.

Zawsze zaczynaj od przykręcenia lub przyklejenia dolnej poziomej listwy. Przymocuj ją do ściany bezpośrednio nad podłogą. Następnie zamontuj listwy pionowe. Na koniec pora na wieńczącą całość gundefinedrną listwę poziomą.

Dla bardziej klasycznego, dekoracyjnego efektu brzegi listew czy desek możesz dodatkowo ozdobić sztukaterią.

Łączenia listew, szczegundefinedlnie te w narożnikach, wypełnij masą szpachlową i wyrundefinedwnaj. Po przeszlifowaniu całość pomaluj na wybrany kolor.

Zarundefinedwno listewki, jak i ścianę możesz pomalować wstępnie jeszcze przed montażem. Będzie wygodniej zrobić to dokładnie i końcowe malowanie będzie wymagało położenia mniejszej liczby warstw.

Gotowe listwy do wykonania boazerii wykonane z płyty MDF, z systemem prostego montażu oraz instrukcją, wstępnie zagruntowane, przygotowane do malowania, kosztują w markecie budowlanym od ok. 90 do 150 zł. za m.kw. Za boazerię drewnianą zapłacisz ok. 50 zł/m.kw.

boazeria-angielska

Absolutnie najprostszy i najtańszy sposundefinedb to ozdobienie ściany wyłącznie za pomocą sztukaterii. Dekoracyjne listewki wykonane ze styropianu lub bardziej wytrzymałego poliuretanu, kupisz w markecie już od kilku do kilkunastu zł. za m.b. Należy przyciąć je na wymiar undefined wystarczy do tego ostry nundefinedż undefined i przykleić do ściany za pomocą uniwersalnego kleju montażowego. Wcześniej, przygotowany wzundefinedr narysuj na ścianie, sprawdzając, czy jest rundefinedwno przy pomocy poziomnicy. Listwy i ścianę pomaluj na ten sam kolor. Efekt wow gwarantowany!

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!