Poznaj 5 najbardziej “zielonych” budynków Europy

Architekci i inżynierowie prześcigają się w tworzeniu budynków, które na nowo nadają znaczenie określeniu “zrównoważony projekt”. Dowiedz się, czym charakteryzują się najbardziej ekologiczne budynki.


O czym przeczytasz?

Zrównoważone budownictwo, czyli jakie? Czym jest certyfikat BREEAM? 

Porównywanie budynków pod kątem ich ekologiczności jest równie trudne, jak ocenianie ich funkcjonalności. Należy wziąć pod uwagę wiele zmiennych, takich jak rodzaj budowli, jej przeznaczenie, zarządzanie nią, bieżące użytkowanie, pobieranie energii, a także oczywiście materiały, z których powstała. Co ważne, istotne jest również otoczenie budynku, czyli zagospodarowanie terenów zielonych i dbanie o bioróżnorodność. Uznawane za wzorcowe zrównoważone budynki nie stają się również “zielone” dopiero od momentu zakończenia prac - dbanie o środowisko naturalne i minimalną emisję CO2 towarzyszy ich powstawaniu już od metaforycznego wbicia pierwszej łopaty. 

W Europie jedną z najczęściej stosowanych metod oceny ekologiczności budynków jest certyfikat BREEAM. To jednak coś znacznie więcej, niż po prostu atest - BREEAM jest równocześnie narzędziem pomagającym zarządzać projektem. Jeśli celem inwestora jest wyznaczanie nowych standardów w branży, ale w zgodzie z ochroną środowiska naturalnego i przy uwzględnieniu komfortu użytkowników oraz uzyskania maksymalnej wydajności - BREEAM jest idealnym towarzyszem całego procesu. 

Większość wymienionych niżej budynków otrzymało certyfikat BREEAM, a niektóre również dodatkowe nagrody doceniające ich innowacyjność. Przyjrzyjmy się 5 najbardziej ekologicznym budynkom w Europie.

The Edge - Amsterdam w Holandii

The Edge

The Edge to siedziba główna Deloitte’s Amsterdam. Wybudowana w 2015 roku przez Building Research Establishment, zdobyła aż 98,36 punktów na 100 możliwych BREEAM, co w ówczesnym czasie było najwyższym osiągnięciem w historii certyfikatu. Budynek składa się z 15 pięter o łącznej powierzchni blisko 40 000 metrów kwadratowych i zużywa prawie 70% mniej energii, niż porównywalne budynki biurowe. Udało się to osiągnąć dzięki usytuowaniu budynku zgodnie z kierunkiem przemieszczania się po niebie słońca oraz rozmieszczeniu paneli fotowoltaicznych o łącznej powierzchni 60 000 metrów kwadratowych. Budynek jest samowystarczalny pod względem energetycznym i produkuje więcej prądu, niż faktycznie jest mu potrzebne - nadwyżki oddawane są do sąsiadującego z The Edge Uniwersytetu Amsterdamskiego. 

Dodatkowo w budynku zainstalowane są zbiorniki na deszczówkę, która następnie wykorzystywana jest do nawadniania terenów zielonych oraz spłukiwania toalet. Ogrzewanie dostarczane jest za pomocą pompy ciepła. Oświetlenie The Edge w całości zaplanowano na bazie żarówek LED, które wykorzystując 28 000 sensorów dostosowują natężenie światła do potrzeb, bazując na ruchu czy ilości osób w danym miejscu budynku. Potężne atrium to wizytówka The Edge - to ze względu na jego charakterystyczny wygląd budynek nosi swoją nazwę (po ang. krawędź). 

The Edge Amsterdam

Bloomberg - Londyn w Wielkiej Brytanii

Bloomberg London

Zdjęcie: Fosters + Partners

Europejska siedziba marki Bloomberg usytuowana jest przy ulicy Królowej Wiktorii w Londynie. Budynek został wybudowany w 2017 roku, zdobywając 98,5 punktów w skali BREEAM. W porównaniu do innych podobnych budowli, Bloomberg zużywa 73% mniej wody i 35% mniej energii. Co więcej, generuje około 35% mniej dwutlenku węgla, co przy olbrzymiej powierzchni 100 000 metrów kwadratowych. Efekty te są możliwe dzięki nietypowej konstrukcji budynku, którego sercem jest spiralna klatka schodowa, wykonana z drewna pochodzącego ze zrównoważonej produkcji.


Zdjęcie: Fosters + Partners

Drewnem wykorzystanym do wykończenia wnętrza jest dąb amerykański o charakterystycznym odcieniu, który nadaje pomieszczeniom niesamowitego charakteru. W budynku znajdują się rośliny, do których podlewania wykorzystany jest system rozprowadzania deszczówki, używanej również do spłukiwania toalet. Całość oświetlona jest 500 000 LEDowych żarówek. Ciekawostką jest fakt, że w podziemiach Bloomberg można podziwiać znaleziska z rzymskiej świątyni Mitry, która znajdowała się dokładnie na tym terenie za czasów Cesarstwa Rzymskiego. Muzeum jest powszechnie dostępne i nosi nazwę Mithraeum.

Londyn posiada budynki eko

One Angel Square - Manchester w Wielkiej Brytanii

One Angel Square nocą

One Angel Square to budynek o powierzchni 32 000 metrów kwadratowych, którego nietypowa bryła została zaprojektowana przez zespół 3D Reid. Projekt uzyskał certyfikat BREEAM Outstanding, przyznawany tylko najbardziej ekologicznym budynkom świata. Na uwagę zasługuje specyficzna konstrukcja One Angel Square, dzięki której możliwe jest jednoczesne pomieszczenie aż 4000 pracowników. Konstruktorzy twierdzą, że gdyby budynek był projektowany zgodnie z tradycyjnymi wytycznymi, potrzebowałby aż 65 kondygnacji. Tymczasem One Angel Square ma jedynie 14 pięter. Jego elewacja wykonana jest z podwójnego szklenia, które nie tylko zapewnia maksymalny dostęp światła słonecznego, ale również minimalizuje utratę ciepła - projekt jest zupełnie neutralny dla środowiska co oznacza, że nie generuje dwutlenku węgla, dodatkowo produkuje więcej energii, niż sam zużywa. Wykorzystanie deszczówki oraz zainstalowanie oświetlenia LED dodatkowo minimalizują potrzeby energetyczne projektu. Ciekawostką jest fakt, że ogrzewanie budynku bazuje na… oleju rzepakowym pochodzącym ze zrównoważonych upraw. 

The Crystal - Londyn w Wielkiej Brytanii

The Crystal

Na liście ekologicznych budynków usytuowanych w Europie nie może zabraknąć The Crystal - niejako pierwowzoru zielonych budowli. Postawiony w 2012 roku przez markę Siemens do dzisiaj ma służyć jako wzorzec zrównoważonego rozwoju. Jego szklana fasada przypominająca kryształ, od którego budynek zaczerpnął swoją nazwę, maksymalizuje ilość promieni słonecznych wpadających do jego środka. Budynek jest w pełni samowystarczalny w kwestii ogrzewania i chłodzenia - odpowiada za to 199 pomp ciepła i sztuczna inteligencja zarządzająca parametrami takimi jak wilgotność, temperatura, ciepło. W każdym pomieszczeniu The Crystal umiescowione są czujniki dostosowujące warunki w nim panujące do ilości osób. Zbierana z opadów deszczówka służy nie tylko do podlewania kwiatów oraz obsługi toalet, ale również po uzdatnieniu serwowana jest do picia. Ścieki komunalne poddawane są czyszczeniu w obrębie budynku i ponownie wykorzystywane do celów gospodarczych. 

Siemens The Crystal

W The Crystal znajduje się stała, największa na świecie wystawa poświęcona zrównoważonemu rozwojowi, centrum konferencyjne oraz miejsce do pracy dla czołowych think tanków związanych z ekologicznymi technologiami. Oczywiście budynek posiada nie tylko certyfikat BREEAM, ale również Platinum LEED (Leadership in Energy and Environmental Design).

Meczet Centralny w Cambrige, Wielka Brytania

Pierwszy ekologiczny meczet

Pierwszy ekologiczny meczet w Cambridge został zaprojektowany przez firmę architektoniczną Marks Barfield Architects. Jednocześnie budynek może pomieścić 1000 odwiedzających i został wybudowany z drewna pochodzącego ze zrównoważonych źródeł. Jego powierzchnia wynosi niewiele ponad 2300 metrów kwadratowych, ogrzewanych głównie w sposób pasywny. W ogrodzie otaczającym świątynię posadzono 20 cyprysów - nie tylko w celach dekoracyjnych, ale również praktycznych. Rośliny pomagają magazynować wodę pochodzącą z opadów, a wraz ze specjalnie zaprojektowanym systemem odzyskiwania deszczówki, zapewniają budynkowi samowystarczalność w tym zakresie. Panele fotowoltaiczne zapewniają do 20% zapotrzebowania na energię. Co prawda budynek nie uzyskał certyfikatu BREEAM, jednak ze względu na fakt, że jest jedyną świątynią w Europie w tak szerokim stopniu dbającą o ekologię, postanowiłam umiescić go w tym zestawieniu.

Czy ekologiczne budynki znajdują się w Polsce?

Q22 w Polsce

Najbardziej zielonym polskim budynkiem jest warszawski biurowiec Q22, który w pełni zasilany jest ekologiczną energią pobieraną z farm wiatrowych. Budynek ma 155 metrów wysokości, a jego powierzchnia przekracza 53 000 metrów kwadratowych. W certyfikacji BREEAM Excellent Q22 uzyskał 79,1 punktów, co plasuje go na pierwszym miejscu w Polsce w tej kategorii.

Warto wiedzieć, że certyfikat BREEAM otrzymało jedynie 10 innych inwestycji biurowych w Polsce. Natomiast BREEAM, co cieszy, coraz częściej przyznawany jest również innym inwestycjom w naszym kraju.

 

Nieopisane zdjęcia pochodzą z biblioteki Wikipedii oraz iStock.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować