PARTNEREM ARTYKUŁU JEST BANK
BNP PARIBAS

Poznaj 5 najbardziej “zielonych” budynków Europy

Architekci i inżynierowie prześcigają się w tworzeniu budynków, które na nowo nadają znaczenie określeniu “zrównoważony projekt”. Dowiedz się, czym charakteryzują się najbardziej ekologiczne budynki.


O czym przeczytasz?

Zrundefinedwnoważone budownictwo, czyli jakie? Czym jest certyfikat BREEAM?

Porundefinedwnywanie budynkundefinedw pod kątem ich ekologiczności jest rundefinedwnie trudne, jak ocenianie ich funkcjonalności. Należy wziąć pod uwagę wiele zmiennych, takich jak rodzaj budowli, jej przeznaczenie, zarządzanie, bieżące użytkowanie, pobieranie energii, a także materiały, z ktundefinedrych powstała. Co ważne, istotne jest rundefinedwnież otoczenie budynku, czyli zagospodarowanie terenundefinedw zielonych i dbanie o biorundefinedżnorodność. Uznawane za wzorcowe zrundefinedwnoważone budynki nie stają się rundefinedwnież undefinedzieloneundefined dopiero od momentu zakończenia prac - dbanie o środowisko naturalne i minimalną emisję CO2 towarzyszy ich powstawaniu już od metaforycznego wbicia pierwszej łopaty.

W Europie jedną z najczęściej stosowanych metod oceny ekologiczności budynkundefinedw jest certyfikat BREEAM. To jednak coś znacznie więcej, niż po prostu atest - BREEAM jest rundefinedwnocześnie narzędziem pomagającym zarządzać projektem. Jeśli celem inwestora jest wyznaczanie nowych standardundefinedw w branży, ale w zgodzie z ochroną środowiska naturalnego i przy uwzględnieniu komfortu użytkownikundefinedw oraz uzyskania maksymalnej wydajności - BREEAM jest idealnym towarzyszem całego procesu.

Większość wymienionych niżej budynkundefinedw otrzymało certyfikat BREEAM, a niektundefinedre rundefinedwnież dodatkowe nagrody doceniające ich innowacyjność. Przyjrzyjmy się 5 najbardziej ekologicznym budynkom w Europie.

The Edge - Amsterdam w Holandii

The Edge

The Edge to siedziba głundefinedwna Deloitteundefineds Amsterdam. Wybudowana w 2015 roku przez Building Research Establishment, zdobyła aż 98,36 punktundefinedw na 100 możliwych BREEAM, co w undefinedwczesnym czasie było najwyższym osiągnięciem w historii certyfikatu. Budynek składa się z 15 pięter o łącznej powierzchni blisko 40 000 metrundefinedw kwadratowych i zużywa prawie 70% mniej energii, niż porundefinedwnywalne budynki biurowe. Udało się to osiągnąć dzięki usytuowaniu budynku zgodnie z kierunkiem przemieszczania się słońca oraz rozmieszczeniu paneli fotowoltaicznych o łącznej powierzchni 60 000 metrundefinedw kwadratowych. Budynek jest samowystarczalny pod względem energetycznym i produkuje więcej prądu, niż faktycznie jest mu potrzebne - nadwyżki oddawane są do sąsiadującego z The Edge Uniwersytetu Amsterdamskiego.

Dodatkowo w budynku zainstalowane są zbiorniki na deszczundefinedwkę, ktundefinedra następnie wykorzystywana jest do nawadniania terenundefinedw zielonych oraz spłukiwania toalet. Ogrzewanie dostarczane jest za pomocą pompy ciepła. Oświetlenie The Edge w całości zaplanowano na bazie żarundefinedwek LED, ktundefinedre wykorzystując 28 000 sensorundefinedw dostosowują natężenie światła do liczby osundefinedb w danym miejscu budynku. Potężne atrium jest wizytundefinedwkąThe Edge - to ze względu na jego charakterystyczny wygląd budynek nosi swoją nazwę (po ang. krawędź).

The Edge Amsterdam

Bloomberg - Londyn w Wielkiej Brytanii

Bloomberg London

Zdjęcie: Fosters + Partners

Europejska siedziba marki Bloomberg usytuowana jest przy ulicy Krundefinedlowej Wiktorii w Londynie. Budynek został wybudowany w 2017 roku, zdobywając 98,5 punktundefinedw w skali BREEAM. W porundefinedwnaniu do innych podobnych budowli, Bloomberg zużywa 73% mniej wody i 35% mniej energii. Co więcej, generuje około 35% mniej dwutlenku węgla, co przy olbrzymiej powierzchni 100 000 metrundefinedw kwadratowych jest imponującym rezultatem. Efekty te są możliwe dzięki nietypowej konstrukcji budynku, ktundefinedrego sercem jest spiralna klatka schodowa, wykonana z drewna pochodzącego ze zrundefinedwnoważonej produkcji.


Zdjęcie: Fosters + Partners

Drewnem wykorzystanym do wykończenia wnętrza jest dąb amerykański o charakterystycznym odcieniu, ktundefinedry nadaje pomieszczeniom niesamowitego charakteru. W budynku znajdują się rośliny, do ktundefinedrych podlewania wykorzystany jest system rozprowadzania deszczundefinedwki, używanej rundefinedwnież do spłukiwania toalet. Całość oświetlona jest żarundefinedwkami LED, ktundefinedrych liczba przewyższa 500 tysięcy sztuk! Ciekawostką jest fakt, że w podziemiach Bloomberg można podziwiać znaleziska z rzymskiej świątyni Mitry. Za czasundefinedw Cesarstwa Rzymskiego, znajdowała się ona dokładnie na tym terenie. Muzeum jest powszechnie dostępne i nosi nazwę Mithraeum.

Londyn posiada budynki eko

One Angel Square - Manchester w Wielkiej Brytanii

One Angel Square nocą

One Angel Square to budynek o powierzchni 32 000 metrundefinedw kwadratowych, ktundefinedrego nietypowa bryła została zaprojektowana przez zespundefinedł 3D Reid. Projekt uzyskał certyfikat BREEAM Outstanding, przyznawany tylko najbardziej ekologicznym budynkom świata. Na uwagę zasługuje specyficzna konstrukcja One Angel Square, dzięki ktundefinedrej możliwe jest jednoczesne pomieszczenie aż 4000 pracownikundefinedw. Konstruktorzy twierdzą, że gdyby budynek był projektowany zgodnie z tradycyjnymi wytycznymi, potrzebowałby aż 65 kondygnacji. Tymczasem One Angel Square ma jedynie 14 pięter. Jego elewacja wykonana jest z podwundefinedjnego szklenia, ktundefinedre nie tylko zapewnia maksymalny dostęp światła słonecznego, ale rundefinedwnież minimalizuje utratę ciepła. Projekt jest zupełnie neutralny dla środowiska co oznacza, że nie generuje dwutlenku węgla, dodatkowo produkuje więcej energii, niż sam zużywa. Wykorzystanie deszczundefinedwki oraz zainstalowanie oświetlenia LED dodatkowo minimalizują potrzeby energetyczne projektu. Ciekawostką jest fakt, że ogrzewanie budynku bazuje naundefined oleju rzepakowym pochodzącym ze zrundefinedwnoważonych upraw.

The Crystal - Londyn w Wielkiej Brytanii

The Crystal

Na liście ekologicznych budynkundefinedw usytuowanych w Europie nie może zabraknąć The Crystal - niejako pierwowzoru zielonych budowli. Postawiony w 2012 roku przez markę Siemens do dzisiaj ma służyć jako wzorzec zrundefinedwnoważonego rozwoju. Jego szklana fasada przypominająca kryształ, maksymalizuje ilość promieni słonecznych wpadających do jego środka. Budynek jest w pełni samowystarczalny w kwestii ogrzewania i chłodzenia - odpowiada za to 199 pomp ciepła i sztuczna inteligencja zarządzająca parametrami takimi jak wilgotność, temperatura, ciepło. W każdym pomieszczeniu The Crystal umiescowione są czujniki dostosowujące warunki w nim panujące do liczby osundefinedb. Zbierana z opadundefinedw deszczundefinedwka służy nie tylko do podlewania kwiatundefinedw oraz obsługi toalet, ale rundefinedwnież po uzdatnieniu serwowana jest do picia. Ścieki komunalne poddawane są czyszczeniu w obrębie budynku i ponownie wykorzystywane do celundefinedw gospodarczych.

Siemens The Crystal

W The Crystal znajduje się stała, największa na świecie wystawa poświęcona zrundefinedwnoważonemu rozwojowi, centrum konferencyjne oraz miejsce do pracy dla czołowych think tankundefinedw związanych z ekologicznymi technologiami. Oczywiście budynek posiada nie tylko certyfikat BREEAM, ale rundefinedwnież Platinum LEED (Leadership in Energy and Environmental Design).

Meczet Centralny w Cambrige, Wielka Brytania

Pierwszy ekologiczny meczet

Pierwszy ekologiczny meczet w Cambridge został zaprojektowany przez firmę architektoniczną Marks Barfield Architects. Jednocześnie budynek może pomieścić 1000 odwiedzających i został wybudowany z drewna pochodzącego ze zrundefinedwnoważonych źrundefineddeł. Jego powierzchnia wynosi niewiele ponad 2300 metrundefinedw kwadratowych, ogrzewanych głundefinedwnie w sposundefinedb pasywny. W ogrodzie otaczającym świątynię posadzono 20 cyprysundefinedw - nie tylko w celach dekoracyjnych, ale rundefinedwnież praktycznych. Rośliny pomagają magazynować wodę pochodzącą z opadundefinedw, a wraz ze specjalnie zaprojektowanym systemem odzyskiwania deszczundefinedwki, zapewniają budynkowi samowystarczalność w tym zakresie. Panele fotowoltaiczne zapewniają do 20% zapotrzebowania na energię. Co prawda budynek nie uzyskał certyfikatu BREEAM, jednak ze względu na fakt, że jest jedyną świątynią w Europie w tak szerokim stopniu dbającą o ekologię, postanowiłam umiescić go w tym zestawieniu.

Czy ekologiczne budynki znajdują się w Polsce?

Q22 w Polsce

Najbardziej zielonym polskim budynkiem jest warszawski biurowiec Q22, ktundefinedry w pełni zasilany jest ekologiczną energią pobieraną z farm wiatrowych. Budynek ma 155 metrundefinedw wysokości, a jego powierzchnia przekracza 53 000 metrundefinedw kwadratowych. W certyfikacji BREEAM Excellent Q22 uzyskał 79,1 punktundefinedw, co plasuje go na pierwszym miejscu w Polsce w tej kategorii.

Innym przykładem budynku posiadającego Certyfikat BREEAM na poziomie Excellent jest LIXA, czyli warszawski kompleks budynkundefinedw biurowych. W jednym z nich, Petrusie, od 2020 roku mieści się głundefinedwna centrala Banku BNP Paribas, ktundefinedrego misją jest szerzenie edukacji w zakresie ekologii i wspieranie zielonych inicjatyw. Na dachu siedziby Banku BNP Paribas znajduje się undefinedPasieka pod gwiazdamiundefined, zamieszkała przez pszczoły towarzyszące pracownikom Banku jeszcze w poprzedniej lokalizacji. Oprundefinedcz tego na dachu umieszczono czujnik monitorujący jakość powietrza i łączący się z aplikacją Airly. Centrala Petrus wyposażona jest w stację ładowania samochodundefinedw elektrycznych oraz parking dla rowerundefinedw. Budynek wyposażony jest w instalacje zaprojektowane tak, aby zmniejszać zużycie energii i wody.

BNP Paribas

Nieopisane zdjęcia pochodzą z biblioteki Wikipedii oraz iStock.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!