“Planeta 2.0” w serwisie CANAL+ online. O tym, jak hipisi chcieli wystartować w wyścigu kosmicznym

Ten film dokumentalny ma wszystkie cechy dobrego thrillera: grupa ludzi zamkniętych przez 2 lata w niesamowitej konstrukcji mierzy się z własnymi ograniczeniami w imię dobra nauki. To nieprawdopodobne, ale eksperyment Biosfera 2 zdarzył się naprawdę.


O czym przeczytasz?

Najlepsze scenariusze pisze życie

undefinedPlaneta 2.0undefined w reżyserii Matta Wolfa opowiada o eksperymencie, ktundefinedry miał miejsce w 1991 roku w Arizonie. Osiem osundefinedb spędziło dwa lata w środku zaprojektowanej przez grupę naukowcundefinedw konstrukcji, nazwanej Biosphere 2. Miała być ona repliką biosfery 1 - czyli Ziemi. Z tego względu znalazł się w niej fragment rafy koralowej, pustyni, lasu deszczowego i sawanny. Uczestnicy eksperymentu sprawdzali, czy skolonizowanie innych planet poprzez budowanie podobnych biosfer jest możliwe - odseparowani od świata, mieli samodzielnie produkować żywność i utrzymywać przy życiu oddane im undefinedpod opiekęundefined rośliny oraz zwierzęta. Gdyby to wszystko nie brzmiało wystarczająco nieprawdopodobnie dodam, że korzenie tego projektu tkwiły w kontrkulturze lat 60-tych, a większość osundefinedb zaangażowanych w jego stworzenie od lat parała się teatrem, tańcem, uprawianiem ziemi iundefined budowaniem statku.

Uwielbiam mierzyć się z własną niewiedzą - w przypadku omawianej historii mundefinedj poziom nieświadomości był tak duży, że przez dobrych kilka minut zastanawiałam się, czy nie jest to film fabularny jedynie stylizowany na dokument. Jednak jest to w pełni prawdziwa historia, ktundefinedrą ogląda się z zapartym tchem do samego końca. Zwroty akcji, a także pojawienie się czarnego bohatera w postaci finansjery z Wall Street, dają pożywkę do przemyśleń - na temat kondycji wspundefinedłczesnego świata, mediundefinedw, nauki i ekologii.

O kompleksie Boga i eksperymentach na ludziach

Biosphere 2 jest dziełem życia liczącej kilka osundefinedb komuny, ktundefinedra pod przewodnictwem charyzmatycznego Johna Allena prowadziła ranczo w Nowym Meksyku, realizowała się artystycznie tworząc teatr, galerię sztuki w Londynie i budując wspomniany statek. Z jego pomocą przemierzała morza i oceany, odwiedzając każdy zakątek świata. Wszystko to było możliwe dzięki finansowaniu młodego miliardera, Eda Bassa, ktundefinedry zafascynowany postacią Allena hojnie dzielił się z nim majątkiem zbudowanym na ropie naftowej.

Końcem lat 80-tych Allenowi i Bassowi udało się doprowadzić do budowy gigantycznego budynku, wewnątrz ktundefinedrego umieszczono zamknięty ekosystem złożony z roślin, zwierząt - a następnie rundefinedwnież i ludzi. Przez cały okres budowy, jak rundefinedwnież dwa lata kwarantanny ośmiorga uczestnikundefinedw, wydarzenia wokundefinedł Biosphere 2 były relacjonowane przez media, ktundefinedre z początku przychylnie nastawione do eksperymentu, z czasem rozpoczęły jego otwartą krytykę. Związane to było między innymi przemilczanymi przez twundefinedrcundefinedw Biosfery rozwiązaniami zastosowanymi wewnątrz olbrzymiego budynku, a także dowodami na brak samowystarczalności tego ekosystemu. Środowiska naukowe wyrażały sceptycyzm względem projektu od momentu jego ogłoszenia - był nazywany undefinedkosmiczną bzdurąundefined, undefineddyrdymałami New Ageundefined, co nie trudno zrozumieć patrząc na jego początki i zaangażowane osoby.

Biosfera 2 została dosłownie wyśniona przez Allena, ktundefinedry z początku myślał o niej jak o komunie: zamkniętej społeczności, żyjącej w ekologicznie zrundefinedwnoważonym środowisku. Z czasem jednak pomysł ewoluował, a ze względu na ambicje twundefinedrcy i jego zdolność do zarażania innych entuzjazmem, z czasem urzeczywistniła się w formie, ktundefinedrą do dzisiaj można oglądać w Arizonie. Oglądając film możemy samodzielnie ocenić metody postępowania Allena, ponieważ zarundefinedwno on, jak i kilku uczestnikundefinedw eksperymentu, wypowiadają się z dzisiejszej perspektywy o wydarzeniach sprzed 30 lat. Relacje między nimi dają wiele do myślenia - nietrudno posądzić lidera grupy o kompleks Boga, ale trudno rundefinedwnież odmundefinedwić mu wizjonerstwa.

Dystrofia i najgorszy wynalazek XX wieku

To, czego nie dowiemy się z dokumentu to fakt, że Biosphere 2 została umieszczona na liście 100 najgorszych wynalazkundefinedw XX wieku. Eksperyment został uznany za spektakularną porażkę, a pomimo faktu, że wyjście z budynku ośmiorga uczestnikundefinedw oglądało aż miliard osundefinedb na całym świecie - dzisiaj jest on niemal całkowicie zapomniany. Wizja samowystarczalności okazała się utopią, a sam eksperyment nie jest możliwy do powtundefinedrzenia, co zdaniem naukowcundefinedw w zupełności przekreśla jego przydatność.

Jedna z bohaterek zaangażowanych w omawiane wydarzenia twierdzi, że ludziom undefinedumknął sens tego przedsięwzięciaundefined. Z pewnością medialne zaangażowanie i śledzenie z kamerami przez przeszklone ściany poczynań uczestnikundefinedw przywodzi na myśl undefinedBig Brotheraundefined a nie naukowy projekt, jednak czy faktycznie Biosfera 2 mogła pomundefinedc zrozumieć, jak kruchy jest nasz świat? Ciekawie myśli się nad odpowiedzią na to pytanie z dzisiejszej perspektywy: czasundefinedw Elona Muska, lotundefinedw dronem nad Marsem, ale też postępującego efektu cieplarnianego.

Zaprezentowany w Sundance film dokumentalny undefinedPlaneta 2.0undefined w reżyserii Matta Wolfa dostępny jest w serwisie CANAL+ online.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!