Nie chcesz płacić podatku od nieruchomości? Zainstaluj ekologiczne źródło ciepła

Kolejne miasta i gminy decydują się na konkretne kroki zachęcające mieszkańców do wymiany pieców. Zwolnienie z podatku od nieruchomości pozwala zaoszczędzić, a jednocześnie pokryć część kosztów związanych z termomodernizacją.


O czym przeczytasz?

Nie palisz węglem? Nie płać podatku aż przez 5 lat

W Żorach, jednym z większych miast Gundefinedrnego Śląska, aktualnie przebiega zbiundefinedrka podpisundefinedw pod uchwałą w sprawie zwolnienia z podatku od nieruchomości wszystkich mieszkańcundefinedw, ktundefinedrzy posiadają ekologiczne źrundefineddła ogrzewania. Aby złożyć petycję w Radzie Miasta, inicjatorzy akcji potrzebują podpisundefinedw 300 mieszkańcundefinedw, a zbiundefinedrkę chcą zakończyć do 18 listopada, aby uchwałę forsować jeszcze w tym roku.

Istnieje małe prawdopodobieństwo, aby nie udało się zebrać tych kilkuset głosundefinedw poparcia - smog w Żorach jest palącym problemem. Od lat lokalne media donoszą o tym, że czujniki jakości powietrza undefinedwariująundefined, a skala zanieczyszczeń przekracza regularnie dopuszczalny poziom i to kilkukrotnie.

Żory nie są ewenementem na mapie Polski - generalnie nasz kraj ma olbrzymi problem z toksycznym powietrzem, o czym zapewne nie trzeba nikomu przypominać. Ważne jednak jest, jakie kroki są podejmowane, aby ten problem rozwiązać.

Samorządy miejskie dwoją się i troją czy udają, że coś robią?

Program undefinedCzyste powietrzeundefined to rządowy program wsparcia dla właścicieli i wspundefinedłwłaścicieli domundefinedw jednorodzinnych, ktundefinedrego celem jest zachęcenie obywateli do wymiany źrundefineddeł ciepła i przeprowadzenie termomodernizacji budynkundefinedw (ocieplenia, wymiany stolarki etc.). Program, jak wskazują m.in. aktywiści z Alarmu Smogowego, ma wiele mankamentundefinedw i pomimo faktu, że działa już od 3 lat, jego efektywność pozostawia sporo do życzenia. Nadal w Polsce pozostaje prawie 3 miliony kopciuchundefinedw, ktundefinedre uparcie trują przez cały jesienno-zimowy sezon. Do głundefinedwnych wad undefinedCzystego powietrzaundefined zalicza się trudności ze złożeniem wniosku, stosunkowo niewielkie kwoty dopłat, jakie można uzyskać i zbyt niskie progi dochodowe. W efekcie w dwundefinedch pierwszych kwartałach bieżącego roku złożono niewiele ponad 250 wnioskundefinedw o dofinansowanie - to śmiesznie mało, patrząc przez pryzmat tego, jak wiele mamy wciąż smrodzących piecundefinedw undefinedna wszystkoundefined.

Nic dziwnego zatem, że samorządy i władze miast, ktundefinedre mają ze smogiem wyjątkowo duży problem, biorą sprawę we własne ręce. Niektundefinedrym idzie to sprawniej niż innym, warto jednak docenić inicjatywę wszystkich lokalnych władz. M.in. w Rybniku, Pszczynie, gminie Wieprz czy gminie Olkusz nie płaci się przez co najmniej rok (najdłużej 3 lata) podatku od nieruchomości, jeśli zainwestuje się w ekologiczne źrundefineddło ciepła, fotowoltaikę lub inne ekologiczne rozwiązania dla domu. Podstawą jest jednak zrezygnowanie z użytkowania węgla. Oprundefinedcz tego w wielu miastach i gminach funkcjonują lokalne programy wsparcia, w ramach ktundefinedrych można starać się o dofinansowanie na prace termomodernizacyjne. /

Jeśli planujemy w naszym domu przeprowadzić remont polegający na wymianie źrundefineddła ciepła, dociepleniu budynku, wymianie stolarki, pokrycia dachowego czy zainstalowania fotowoltaiki, warto udać się do Urzędu Gminy lub Miasta i zapytać o możliwe formy wsparcia. Lokalne programy najczęściej nie są nagłaśniane, co nie znaczy, że nie oferują realnej pomocy finansowej.

Nabory do tego typu programundefinedw trwają przez cały rok - jednak listopad i grudzień to szczegundefinedlnie dobry okres na zorientowanie się, jakie samorządy mają plany na nadchodzące miesiące. Dzięki temu zwiększamy swoje szanse na znalezienie się w puli beneficjentundefinedw, a także ułatwiamy sobie zaplanowanie budżetu domowego na 2022.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!