Dom Jutra. Czy tak będziemy żyć w najbliższej przyszłości? Wzorcowe mieszkanie IKEA powstało w Szczecinie

Polskie projektantki urządziły ekologiczne mieszkanie przyszłości produktami dostępnymi w IKEA. Uprawa żywności, farma alg, przetwarzanie odpadów, światło słoneczne z żarówek. Te innowacyjne rozwiązania z łatwością mogą trafić do naszych domów.

Od lat zaciągamy wobec Ziemi dług ekologiczny. Zużywamy kończące się zasoby. Nasz styl życia, także to, co robimy we własnych czterech ścianach, ma znaczenie dla środowiska naturalnego. Zmiany na lepsze możemy zacząć od własnego domu. Dom jutra powstał, aby inspirować do zmian i pomóc kształtować nowe nawyki, dobre dla naszej planety.

Kuchnia Domu Jutra Ikea

Mieszkanie przyszłości znajduje się w stuletniej kamienicy, na ulicy Monte Cassino 6, przy Placu Odrodzenia w Szczecinie. Jest miejscem spotkań, warsztatów i wspólnych inicjatyw ekologicznych mieszkańców miasta. To przestrzeń otwarta dla wszystkich. Każdy może przyjść, by przyjrzeć się z bliska proponowanym rozwiązaniom i przenieść pomysły do swojego domu. Mieszkanie zostało podzielone na strefy: otwartą kuchnię z jadalnią, domową farmę, strefę odpoczynku, strefę tworzenia umożliwiającą naprawę i renowację domowych sprzętów oraz miejsca spotkań i edukacji. Wystrój mieszkania jest dość zaskakujący, gdyż nie przystaje do potocznego wyobrażenia o domach przyszłości. Wnętrze zostało odrestaurowane w duchu less waste, czyli w taki sposób, by zachować jak najwięcej z dawnego wyposażenia. Pozostawiono oryginalną stolarkę oraz podłogi. Niektóre ze ścian zdobią malownicze warstwy starych farb. Na pierwszy rzut oka dostrzegamy jednak przede wszystkim rośliny doniczkowe, których są tu setki. Zieleń wypełnia niemal każde wolne miejsce.

Akwarium i pojemniki z roślinami na regale

Przyszłość jest zielona 

Rośliny w Domu Jutra nie stanowią jedynie dekoracjiSpełniają także rolę pożywienia czerpanego z domowych zrównoważonych upraw. Pojemniki z warzywami, ziołami, odżywczymi mikroliśćmi oraz grzybami to mini farmy uprawiane innowacyjnymi metodami: aeroponiczną oraz aquaponiczną, czyli bez użycia gleby, przy bardzo niskim zużyciu wody, z wykorzystaniem symbiozy roślin z rybkami z akwarium. Futurystycznie prezentuje się farma spiruliny, czyli mikroskopijnych alg. Glony te oczyszczają powietrze oraz należą do tzw. super foods, są świetnym źródłem pełnowartościowego białka, witamin i minerałów. Uprawy zasilane są kompostowanymi odpadami i fusami po kawie. W domu przyszłości nic się nie marnuje, a odpady traktowane są jak surowiec. Każdą z upraw w prosty sposób można założyć we własnym domu, przy pomocy instrukcji udostępnionych do pobrania na stronie projektu: https://domjutra.online/ 

Strefa wypoczynkowa Domu Jutra to miejsce, w którym można odpocząć i poprawić sobie nastrój w świetle Domowego Słońca – instalacji świetlnej imitującej naturalne światło słoneczne. Natężenie światła w mieszkaniu zmienia się automatycznie, dostosowując się do pory dnia, co pozytywnie wpływa na ludzki organizm.

Strefa wypoczynkowa przy panelu z oświetleniem

Za projekt Domu Jutra odpowiedzialne  projektantki: Joanna Jurga i Justyna Puchalska oraz Paulina Grabowska z NASDRA Conscious Design – projektantka i badaczka obiegów zamkniętych w przyrodzie. Piękne kokedamy, czyli wiszące roślinne kule stworzyła Joanna Hobora z Kokedamn.  

Dom Jutra to instalacja czasowa, czynna do momentu otwarcia sklepu IKEA w Szczecinie, które zaplanowane jest w 2021 roku. Do tego czasu miejsce dostępne będzie dla odwiedzających od poniedziałku do soboty w godz. 10 – 20. Później IKEA przekaże w pełni wyposażoną przestrzeń Miastu Szczecin, które zadeklarowało chęć kontynuowania projektu pod nazwą „Dom Skandynawski”. Ma on być miejscem spotkań i wymiany opinii, zarówno dla sfery kultury, jak i biznesu.

Schemat: Metabolizm Domu Jutra

Źródło: materiały prasowe

Artykuły, które mogą Cię zainteresować