Drewniane domy modułowe. Polskie projekty

Powstają z drewnianych prefabrykatów. Składa się je jak klocki LEGO w mgnieniu oka. A do tego są solidne, energooszczędne i ładne.


O czym przeczytasz?

Modułowe domy drewniane

Nie zachwycą łowcundefinedw okazji. Domy modułowe kosztują mniej więcej tyle, ile tradycyjne domy o podobnej powierzchni. Warto jednak wziąć je pod uwagę, gdy zależy nam na czasie, ekologii i trwałości.

Postawienie tradycyjnego domu zajmuje średnio od roku do dwundefinedch. Dom modułowy może stanąć na działce już po trzech miesiącach. A do tego budowa z prefabrykatundefinedw jest bardziej przewidywalna. Zdecydowana większość (około 80%) procesu odbywa się w fabryce. Prefabrykowane elementy domu są transportowane na działkę i montowane na uprzednio przygotowanym fundamencie. Na czas realizacji nie wpływają zatem czynniki pogodowe. Co jeszcze sprawia, że dom modułowy stawia się błyskawicznie? Fundament i przyłącza na działce można przygotować w trakcie produkcji modułundefinedw. Trzeba też pamiętać, że przed wprowadzeniem się do domu murowanego, należy go osuszyć. Domy prefabrykowane i drewniane montuje się undefinedna suchoundefined, więc można w nich zamieszkać od razu po zakończeniu budowy.

Jak powstają prefabrykowane drewniane domy i czy są trwałe?

Budowane są w technologii szkieletowej tzw. lekkiej kanadyjskiej lub ciężkiej niemieckiej. Rundefinedżnią się m.in. grubością belek konstrukcyjnych. W przypadku undefinedkanadyjczykundefinedwundefined używa się belek 4x12cm, w domach o konstrukcji typu niemieckiego 16x6cm. Wpływa to na stabilność budynku oraz jego trwałość.

Trwałość domu jednorodzinnego o szkielecie drewnianym, zbudowanego w technologii kanadyjskiej producenci określają na 30 lat, a w przypadku niemieckiej na sto. To czas, na ktundefinedry domy otrzymują gwarancję. Ich rzeczywista trwałość może być zdecydowanie dłuższa.

Przeczytaj: Drewniany dom solidny jak murowany? Poznaj ekologiczną technologię ciężkiego szkieletu niemieckiego

Najstarsze zachowane w Europie domy szachulcowe lub zbudowane z muru pruskiego pochodzą z XV, a nawet z XIV w., więc przetrwały ponad pundefinedł tysiąca lat. W Stanach Zjednoczonych czy Kanadzie, gdzie domy drewniane są niezwykle popularne, łatwo znaleźć budynki o XIX-wiecznym rodowodzie. W odpowiednich warunkach i właściwie utrzymane, drewniane budynki mogą przetrwać stulecia. A trzeba pamiętać, że w ostatnich latach technologia zdecydowanie się rozwinęła.

Dziś do produkcji elementundefinedw konstrukcyjnych zamiast drewna litego używa się wytrzymalszego i twardszego drewna klejonego krzyżowo, określanego skrundefinedtem CLT (cross laminated timber).

Ściany domundefinedw modułowych składają się z kilku warstw: usztywnienia wykonanego zwykle z płyty drewnopochodnej (OSB lub MFP), ocieplenia, np. w postaci wełny mineralnej, ktundefinedra dodatkowo jest warstwą ogniochronną, izolacji zewnętrznej i wewnętrznej oraz elewacji z tynku lub drewna.

W Polsce działa kilkanaście firm tworzących drewniane prefabrykaty. Produkują je głundefinedwnie na eksport. W Skandynawii 80 proc. domundefinedw powstaje z drewnianych prefabrykatundefinedw, w Niemczech i Austrii od 10 do 25%. W Polsce udział budynkundefinedw drewnianych w ogundefinedlnej liczbie domundefinedw szacuje się na 1-2%. Ich liczba jednak z roku na rok rośnie.

Przeczytaj: Domy drewniane to przyszłość? W Polsce rośnie popularność budownictwa z drewna

Modułowe domy drewniane

Ile kosztuje dom z fabryki?

To zależy od wielkości budynku, wybranych technologii i materiałundefinedw oraz stopnia energooszczędności. Domy modułowe są zaprojektowane tak, by były jak najbardziej uniwersalne. Przewidziana personalizacja polega na wyborze konfiguracji modułundefinedw, czyli poszczegundefinedlnych undefinedklockundefinedwundefined, standardu oraz wykończenia. Wszelkie większe ingerencje w projekt to dodatkowe koszty, ktundefinedre będziemy musieli uzgodnić z producentem na etapie projektu undefined zanim moduły zostaną wyprodukowane.

Jako, że dom modułowy powstaje w fabryce, cena uwzględniać musi koszt transportu gotowych elementundefinedw na miejsce. Im dalej od zakładu produkcyjnego, tym wyższy koszt budowy.

Średnia cena drewnianego domu modułowego w Polsce to ok. 1800 zł/m2 w stanie surowym, bez wyposażenia. Do tego trzeba doliczyć koszt wykonania fundamentu i prac przygotowawczych.

Za najmniejszy moduł mieszkalny, czyli tzw. tiny house o powierzchni 35 m2 w podstawowej wersji zapłacimy 100-150 tys. zł.

Rozwundefinedj technologiczny oraz rosnące koszty robocizny sprawiają, że w przyszłości domy modułowe mają szansę stać się jeszcze bardziej dostępne i atrakcyjne cenowo, rundefinedwnież w Polsce. Cena jest najważniejszym czynnikiem, ktundefinedry pozwoli im konkurować z murowanymi domami z katalogu.

Dlaczego dom modułowy jest ekologiczny?

Dzięki uproszczeniu procesu produkcji, automatyzacji i zrundefinedwnoważonej logistyce budowa domu modułowego pozwala na ograniczenie emisji CO2. Budowa odbywa się bez pracy ciężkich maszyn.

Drewno jest materiałem zdrowym i naturalnym. Jeżeli pochodzi od certyfikowanych dostawcundefinedw, jego wycinka prowadzona jest w sposundefinedb zrundefinedwnoważony.

Producenci domundefinedw modułowych przeważnie proponują rozwiązania pozwalające oszczędzać energię, m.in. pompy ciepła, rekuperację i fotowoltaikę. Dla energooszczędności ważna jest rundefinedwnież izolacyjność cieplna ścian budynkundefinedw modułowych.

Jakie formalności są wymagane przy budowie domu jednorodzinnego? Dowiesz się tego z naszych artykułundefinedw prawnych:

Polski Ład. Dom do 70 m2 bez pozwolenia na budowę

Polski Ład i budowa domu 70 m2 na działce rolnej

Budowa domu tylko na zgłoszenie. Procedura krok po kroku

Modułowe domy drewniane

Przykłady polskich projektundefinedw prefabrykowanych modułowych domundefinedw drewnianych

Czy przekonamy się do drewnianych prefabrykatundefinedw i rozwiązań modułowych? Są energooszczędne, ekologiczne i szybkie w budowie, a do tego atrakcyjne wizualnie. Prezentowane przykłady projektundefinedw rodzimych biur architektonicznych udowadniają, że domy tego typu mogą być zarundefinedwno praktyczne, jak i piękne.

FIBOHOME. Nowość od BXB studio

BXB-studio Dom modułowy

Dom modułowy BXB studio: wariant 5 z dachem dwuspadowym, natural-wood. Źrundefineddło: materiały prasowe

BXB studio opracowało unikalny system prostych drewnianych domundefinedw prefabrykowanych. Oferuje trzy rodzaje modułundefinedw: moduł podstawowy w kształcie sześcianu, moduł poddasza użytkowego oraz moduł poddasza nieużytkowego.

Wymiary modułundefinedw to do 12 m długości oraz 2,5 m i 3,1 m szerokości. Trundefinedjwymiarowe moduły mają gabaryty umożliwiające transport drogowy bez specjalnych zezwoleń.

Konstrukcja modułundefinedw oparta jest na drewnie klejonym krzyżowo CLT oraz drewnie konstrukcyjnym KVH (Konstruktionsvollholz), ktundefinedre wyrundefinedżnia się wytrzymałością, stabilnością, wszechstronnością i trwałością oraz estetycznym wyglądem.

BXB-studio Dom modułowy. Warianty

Moduły można dowolnie konfigurować, tworząc rundefinedżne obiekty architektoniczne. Do tej pory opracowano pięć wariantundefinedw, każdy w kilku opcjach kolorystycznych.

  1. Dom parterowy dwumodułowy z przesunięciem

O powierzchni zabudowy 35 m2, złożony z dwundefinedch modułundefinedw: modułu socjalnego i modułu mieszkalnego, ustawionych obok siebie, z przesunięciem.

  1. Dom parterowy dwumodułowy

O powierzchni zabudowy 35 m2, złożony z dwundefinedch modułundefinedw: modułu socjalnego i modułu mieszkalnego, ustawionych obok siebie.

  1. Dom z poddaszem użytkowym pięciomodułowy

O powierzchni zabudowy 352, złożony z dwundefinedch modułundefinedw parteru: modułu socjalnego i modułu mieszkalnego, ustawionych obok siebie, oraz trzech modułundefinedw piętra: otwartego nad antresolą, schodowego w części centralnej i socjalnego.

  1. Dom parterowy czteromodułowy

O powierzchni zabudowy 70 m2, składa się z czterech modułundefinedw, ułożonych obok siebie w większy prostokąt o proporcjach bokundefinedw identycznych jak pojedynczy moduł.

  1. Dom parterowy z poddaszem użytkowym dziesięciomodułowy

O powierzchni zabudowy 70 m2, złożony z czterech modułundefinedw parteru ułożonych obok siebie w większy prostokąt o proporcjach bokundefinedw identycznych jak pojedynczy moduł, oraz sześciu modułundefinedw piętra, trzech pustych nad dwupoziomowym pokojem dziennym oraz trzech pełnych, zawierających sypialnię głundefinedwną, łazienkę i garderobę.

BXB-studio Dom modułowy

Dom modułowy BXB studio: wariant 4 z dachem płaskim, black. Źrundefineddło: materiały prasowe

BXB-studio Dom modułowy

Dom modułowy BXB studio: wariant 3 z dachem dwuspadowym, natural wood. Źrundefineddło: materiały prasowe

Obecnie trwają prace nad realizacją pierwszych obiektundefinedw w Polsce oraz w Niemczech. Pracownia nie podaje na razie informacji o cenach.

Więcej informacji na temat domundefinedw modułowych zaprojektowanych przez BXB studio znajdziesz na stronach internetowych BXBstudio.com lub fibohome.pl

Drewno to mocny, energooszczędny materiał, ktundefinedry tworzy ciepłe, zdrowe i bezpieczne środowisko do życia. Wykorzystanie drewna jako materiału budowlanego zostawia niski ślad węglowy. Konstrukcje drewniane magazynują CO2, zamiast go generować.

undefined mundefinedwi Bogusław Barnaś, założyciel i głundefinedwny architekt BXB studio.

Bogusław Barnaś to jeden z najczęściej nagradzanych polskich architektundefinedw młodego pokolenia. Poszukuje rozwiązań ekologicznych i zrundefinedwnoważonych, ktundefinedre pozwalają żyć w symbiozie z naturą i krajobrazem. Jednym z jego najbardziej znanych projektundefinedw jest Małopolska Chata Podcieniowa, ktundefinedra otrzymała pierwszą nagrodę w prestiżowym międzynarodowym konkursie Global Design undefined Architecture Design Awards 2021.

Modulo House

Modulo-House-v_3

Modulo House v_3 Źrundefineddło: modulohouse.pl

Modulo House to całoroczny, energooszczędny dom prefabrykowany, ekonomiczny zarundefinedwno w budowie, jak i w użytkowaniu. Wersja Modulo House v_1 o powierzchni zabudowy 35 m2, w wykończeniu podstawowym kosztuje od 145 500 zł. netto.

Od początku przyświecał nam cel, aby stworzyć projekt, ktundefinedry pozwoli szybko i tanio wybudować dom o wszelkich parametrach budynku energooszczędnego

undefined wyjaśniają twundefinedrcy systemu Modulo House.

Moduł podstawowy Modulo House v_1, czyli dom typu tiny house ma 27,5 m2 powierzchni użytkowej i antresolę o wielkości 14 m2. Powierzchnia zabudowy to 35 mkw. Dom ogrzewany jest ekologiczną pompą ciepła.

Do wyboru są jeszcze trzy wielkości domundefinedw, o powierzchni od 41,5 m2 do 132,5 m2. W największej wersji bryła mieści rundefinedwnież dwa miejsca garażowe.

Modulo House v_2

Modulo House v_2 Źrundefineddło: modulohouse.pl

Modulo House wnętrze - wizualizacja

Modulo House, wizualizacja wnętrza. Źrundefineddło: modulohouse.pl

Modulo House oferuje domy w trzech opcjach wykończenia budynku: Standard (stan surowy zamknięty), Optimum (stan deweloperski) i Premium (deweloperski plus).

Za największy dom V4/V5, o powierzchni 132,5 m2, z dwoma miejscami garażowymi, w wersji wykończenia Premium, trzeba zapłacić 665 500 zł netto.

BioDomek

BioDomek

Źrundefineddło: biodomek.pl

To propozycja prefabrykowanego mobilnego modułu mieszkalnego, wykonanego z materiałundefinedw przyjaznych dla zdrowia i środowiska, ktundefinedry można zestawiać w większe struktury, dostosowując je do indywidualnych potrzeb.

Podstawowy moduł systemu, BioDomek 1, ma powierzchnię 12,31m2. Konstrukcja domku jest tak przemyślana, aby można było rozbudowywać bryłę w gundefinedrę lub na boki.

BioDomek 2 to dwa połączone (w parterze) moduły o powierzchni zabudowy 35m2. BioDomek 2 można powiększyć dodatkowo o moduł na dachu i w ten sposundefinedb uzyskać zielony taras. Dostępne są też bardziej rozbudowane konfiguracje.

BioDomek

Źrundefineddło: biodomek.pl

Co ważne, moduły da się dobudowywać w miarę rosnących potrzeb mieszkaniowych. Dom może zatem rosnąć razem z rodziną.

Moduły zaprojektowaliśmy tak, by można było w przyszłości bez większych zmian w postawionych modułach dokładać do nich kolejne jednostki, zwiększając powierzchnię użytkową i funkcjonalność. Ofertę kierujemy głundefinedwnie do osundefinedb, ktundefinedre cenią przekształcalność i dynamikę. Moduły można dokładać wzdłuż osi wschundefinedd-zachundefinedd bądź na dachu, czyli w gundefinedrę

undefined mundefinedwi architektka Magdalena Gundefinedrska, prowadząca pracownię eKodama, wspundefinedłtwundefinedrczyni firmy BioDomek.

Wymiary pojedynczego modułu BioDomek1 pozwalają na przewożenie go w całości na przyczepie standardowego tira niskopodłogowego. Ponieważ domek jest modułowy i wznoszony na fundamentach punktowych, po czasie można go przewieźć w inne miejsce.

BioDomek

Źrundefineddło: biodomek.pl

Do budowy BioDomku użyto głundefinedwnie materiałundefinedw naturalnych i biodegradowalnych. Moduły są wykonane w konstrukcji szkieletowej z suszonego drewna klejonego KVH. Wypełnione są ekologicznym materiałem izolacyjnym z celulozy produkowanej z makulatury, ktundefinedra stanowi świetną izolację termiczną i akustyczną. Z zewnątrz wykończone są deskowaniem modrzewiowym, olejowanym naturalnymi olejami.

Zastosowanie fundamentundefinedw punktowych, wkręcanych, znacznie przyspiesza montaż i zmniejsza negatywną ingerencję w grunt, co ogranicza negatywny ślad ekologiczny budowy.

BioDomek

Źrundefineddło: biodomek.pl

BioDomek dostępny jest w stanie surowym zamkniętym, w standardzie deweloperskim lub deweloperskim plus. Za BioDomek 2 o powierzchni zabudowy 35m2 w stanie deweloperskim i standardzie energooszczędnym (semi eko) zapłacimy 116 350 zł. netto. Za domek tej samej wielkości, jednak z dwuspadowym dachem, w stanie undefinedpod kluczundefined i standardzie w pełni ekologicznym, trzeba zapłacić 210 050 zł. netto.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!