Planujesz termomodernizację? Możesz dostać 21 tysięcy na pompę ciepła

Pompa ciepła to ekologiczne, ekonomiczne i wygodne w użytkowaniu źródło ciepła. Od przyszłego roku rusza program “Moje Ciepło”, który może sprawić, że gwałtownie wzrośnie liczba domów ogrzewanych w ten sposób.


O czym przeczytasz?

Była fotowoltaika, teraz pompy ciepła

Polskie Sieci Elektroenergetyczne podały, że na dzień 30 września bieżącego roku moc wszystkich instalacji fotowoltaicznych podłączonych do krajowej sieci przekroczyła 6 gigawatundefinedw (dokładny wynik to 6126 MW). Aby zrozumieć skalę, warto zestawić tę wartość z wynikiem, jaki osiągnęliśmy na koniec czerwca 2021 - wtedy moc elektrowni fotowoltaicznych wynosiła ok. 5200 MW. Jak łatwo policzyć, przez ostatni kwartał podłączaliśmy średnio 300 MW miesięcznie. Liczba prosumentundefinedw w Polsce przekracza już 700 tysięcy, a do ich grona wciąż dołączają kolejni. Jak szacują specjaliści, szalone tempo rozwoju fotowoltaiki wyhamuje z końcem I kwartału przyszłego roku, ze względu na rundefinedżnorodne zmiany legislacyjne, ktundefinedre szykowane są dla tego sektora.

Popularność fotowoltaiki w Polsce zawdzięczamy licznym programom wsparcia i dotacjom, jakie w stosunkowo łatwy sposundefinedb można było w ostatnich latach uzyskać w swoich gminach. Bez wątpienia warto tu wymienić program undefinedMundefinedj Prądundefined oraz inicjatywy takie jak Regionalne Programy Operacyjne, skracające czas zwrotu z inwestycji nawet o połowę.

undefinedMundefinedj Prądundefined będzie działał dalej i zgodnie z zapowiedziami Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na ten cel przeznaczone zostanie 660 milionundefinedw złotych - dlatego jeśli jeszcze nie zdecydowałeś się na przydomową elektrownię, nic straconego.

Nowością jest za to program undefinedMoje Ciepłoundefined, ktundefinedrego głundefinedwnym celem ma być wsparcie w Polsce rozwoju ogrzewnictwa indywidualnego i energetyki prosumenckiej z zastosowaniem pomp ciepła. Te zeroemisyjne źrundefineddła ciepła doskonale sprawdzają się w domach jednorodzinnych i to właśnie właściciele i wspundefinedłwłaściciele tych ostatnich będą mogli starać się o uzyskanie dotacji.

Skąd pochodzą pieniądze na undefinedMoje Ciepłoundefined oraz kto je otrzyma?

NFOŚiGW pieniądze na undefinedMoje Ciepłoundefined otrzymał z unijnego Funduszu Modernizacyjnego, czyli najnowszego europejskiego instrumentu wspierającego modernizację systemu energetycznego i dekarbonizację. A mundefinedwimy o niemałych środkach, bo undefinedMoje Ciepłoundefined i 5 innych polskich projektundefinedw otrzymało akceptację na wypłacenie 8,1 mld złotych w ramach wspundefinedlnego budżetu. Na undefinedMoje Ciepłoundefined przekazano niemały kawałek tego tortu, bo aż 600 mln złotych.

undefinedMoje Ciepłoundefined to program kierowany jest do właścicieli i wspundefinedłwłaścicieli nowych budynkundefinedw jednorodzinnych o podwyższonym standardzie energetycznym. Dopłaty dotyczą zakupu oraz montażu pomp ciepła. Na jakie pieniądze możesz liczyć? Dotacja obejmuje do 30 procent kosztundefinedw kwalifikowanych projektu - to, jak duża będzie dotacja zależy od rodzaju montowanej pompy ciepła. Maksymalne dofinansowanie jednej instalacji może wynieść 21 tysięcy złotych jeśli mundefinedwimy o pompach gruntowych i 7 tysięcy w przypadku pomp powietrznych. Nabundefinedr wnioskundefinedw rozpocznie się w I kwartale 2022 roku i potrwa do końca II kwartału lub wyczerpania się środkundefinedw.

Pompy ciepła - czy warto?

Nie jest tajemnicą, że Polska ma olbrzymi problem z zanieczyszczeniem powietrza. Rokrocznie bijemy rekordy europejskie (a nawet światowe) jeśli chodzi o poziom smogu. W dużej mierze zanieczyszczenie wywoływane jest przez tzw. niską emisję (nie mylić z zero emisyjnością!).

Niska emisja to emisja pyłundefinedw i trujących gazundefinedw utrzymujących się na wysokości do 40 metrundefinedw od powierzchni ziemi, czyli dokładnie w strefie, w ktundefinedrej funkcjonujemy. Zanieczyszczenia te powstają głundefinedwnie w domowych piecach i lokalnych kotłowniach, w ktundefinedrych spalany jest węgiel, a także produkowane są przez pojazdy spalinowe.

Jak podaje Alarm Smogowy, w Polsce nadal do wymiany pozostało ponad 3 miliony tzw. kopciuchundefinedw, czyli piecundefinedw undefinedna wszystkoundefined, w ktundefinedrych spalanie węgla odbywa się w sposundefinedb nieefektywny. Zgodnie z założeniami programu undefinedCzyste Powietrzeundefined, do 2030 roku wszystkie one powinny zniknąć, ale patrząc na tempo wymiany (zrealizowaliśmy jedynie 10% planu przez 4 lata działania programu) istnieje małe prawdopodobieństwo, że ten plan się powiedzie.

Z tego względu jakiekolwiek inicjatywy mające na celu wsparcie osundefinedb indywidualnych w termomodernizacji, a w szczegundefinedlności w wymianie źrundefineddeł ogrzewania powinny być wspierane i nagłaśniane.

Pompy ciepła to bezemisyjne źrundefineddła grzewcze, ktundefinedre wykorzystują energię odnawialną. Oczywiście warto pamiętać, że do funkcjonowania każda pompa potrzebuje energii elektrycznej, a ta w Polsce pozyskiwana jest nadal w dużej mierze z węgla (co przekłada się na wysoką emisję dwutlenku węgla), ale w perspektywie czasu będzie to zupełnie neutralny dla środowiska sposundefinedb pozyskiwania ciepła dla budynkundefinedw mieszkalnych. Co więcej, pompy ciepła - chociaż wymagają dużych środkundefinedw undefinedna startundefined - są jednym z najszybciej zwracających się inwestycji. Koszty ich użytkowania na co dzień są minimalne przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego komfortu cieplnego.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!