Życie na przedmieściach kusi Polaków

Ile można zaoszczędzić, kupując nieruchomość na obrzeżach?


O czym przeczytasz?

życie pod miastem

Wciąż rośnie zainteresowanie domami i mieszkaniami na obrzeżach dużych miast - wynika z badania, przeprowadzonego przez serwis Dompress.pl. Przyczyn jest co najmniej kilka.

- Większe zainteresowanie przedmieściami spowodowane jest niższymi cenami w takich miejscach względem lokalizacji centralnych w miastach. Klienci chętniej sięgają też po inwestycje oddalone od ścisłego centrum, dzięki hybrydowej pracy zdalnej, która na dobre zagościła w naszym życiu - mówi Karolina Bronszewska, marketing manager w firmie Ronson Development.

Na obrzeżach nawet połowę taniej

Skoncentrujmy się jednak na cenach. Ile można zaoszczędzić, kupując mieszkanie poza miastem?

- Co do zasady lokale na peryferiach aglomeracji i w dzielnicach zewnętrznych są dużo tańsze od tych w ścisłym centrum. Dla przykładu, w naszych katowickich inwestycjach różnica w cenie między mieszkaniami usytuowanymi na Bronowicach, a tymi położonymi w ścisłym centrum, przy ulicy Sokolskiej sięga 29 proc. - mówi Zbigniew Juroszek, prezes firmy Atal.

O dużym rozstrzale cenowym mówi także Andrzej Oślizło, prezes dewelopera Develia.

- W naszej Krakowie inwestycji Słoneczne Miasteczko [około 11 km od centum - red.] można kupić mieszkanie już za 5,1 tys. zł za 1 mkw., podczas gdy średnia dla całego miasta przekracza 10 tys. zł za 1 mkw. – wskazuje Andrzej Oślizło.

W przypadku inwestycji firmy Lokum Deweloper, różnice w cenach wahają się od 5 do 25 proc. 

- Są zależne od typu mieszkania. Jeśli np. porównamy wrocławskie Lokum Porto na Starym Mieście i Lokum Verde na Zakrzowie [około 11 km od centrum - red.], to mieszkania jednopokojowe w tej drugiej inwestycji są tańsze o około 5-7 proc., a trzypokojowe o około 20-25 proc. - dodaje Michał Witkowski, dyrektor ds. sprzedaży Lokum Deweloper.

Wysyp energooszczędnych domów pod miastem

Energooszczędny dom od JWC

W przypadku domów na peryferiach, pierwsze skrzypce odgrywają nie tylko niższe ceny, ale i dostęp do terenu zielonego, podwórka, czy ogrodu. Zdaniem deweloperów, przywiązujemy do nich coraz większą wagę. 

- Mamy w ofercie osiedle Villa Campina, zlokalizowane kilka kilometrów od granicy Warszawy. Cieszy się ogromnym zainteresowaniem, które jeszcze nasiliło się w związku z pandemią. Domy o powierzchni całkowitej 134 mkw. z ogrodem o metrażu 350-500 mkw. i garażem, można kupić w cenie od 719 tys. zł do 807 tys. zł. Są wykonane z prefabrykowanych modułów drewnianych z wykorzystaniem nowoczesnego systemu ogrzewania i wentylacji. Są energooszczędne i tańsze w użytkowaniu niż domy tradycyjne. Z uwagi na bliskość Puszczy Kampinoskiej, czyste powietrze jest tu dodatkowym atutem - zachwala Małgorzata Ostrowska, dyrektor pionu marketingu i sprzedaży w J.W. Construction.

Z inwestycją, przyjazną ekologii już niebawem wystartuje także firma Ronson Development. 

- W drugiej połowie roku ruszymy z nowym projektem – ekologicznymi domami w Falentach pod Warszawą. Kompaktowe metraże, własny ogród, szereg rozwiązań ekologicznych, jak rekuperacja, możliwość montażu paneli fotowoltaicznych i stacji ładowania samochodów elektrycznych, a poza tym pełne zagospodarowanie wód opadowych na własnym terenie – to nasz ukłon w kierunku potrzeb klientów, postępujących zmian klimatu i społecznej odpowiedzialności. Domy będzie można kupić w cenie zbliżonej do wartości dwupokojowego mieszkania w dobrej, centralnej lokalizacji Warszawy - mówi Karolina Bronszewska.

Jedno "ale"...

Warto jednak dodać, że choć życie na przedmieściach kusi, ma także słabe strony. Rozważając przeprowadzkę, warto przede wszystkim na wstępie policzyć, o ile wzrosną nasze koszty za benzynę i przeanalizować, ile zajmą nam codzienne dojazdy - nie bez kozery mówi się przecież, że czas to pieniądz. 

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

500 sekund o rynku nieruchomości #3 – luty 2021

O kredytach hipotecznych, większej dostępności finansowania zakupu mieszkań! O wyprowadzce poza miasto i o ekologii na mieszkanie.pl Świat nieruchomości w podsumowaniu miesięcznym, wspólnie z Fiat