Znika jeden z banków. Sprawdź, który

Już wiadomo, że w nowym roku zniknie jeden z banków. Ale jego klienci mogą spać spokojnie


O czym przeczytasz?

Wypłata z bankomatu

3 stycznia 2021 roku z rynku zniknie Idea Bank. Taką decyzję podjął Bankowy Fundusz Gwarancyjny, ktundefinedry rozpoczął przymusową restrukturyzację Idei.

Zamiast upadłości

Przymusowa restrukturyzacja to alternatywa dla upadłości. Zdaniem Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, Idea Bank posiadał ujemne kapitały własne, co groziło jego dalszej działalności i mogłoby się skończyć bankructwem.

Idea Bank zostanie przejęty przez Bank Pekao. Poinformowały już o tym zarundefinedwno BFG, jak i Bank Pekao. To rozwiązanie ma sprawić, że system bankowy uniknie zwiększonych kosztundefinedw. Zgodnie z prawem, w razie bankructwa banku wypłacane są jego klientom kwoty w ramach systemu gwarancji. Potem, inne banki, dopłacają do Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, aby uzupełnić środki na jego rachunkach. Przejęcie Idei przez Pekao sprawi, że cała ta procedura nie będzie konieczna.

Co to oznacza dla klientundefinedw?

Na razie nic. Jak informuje BFG, w związku z przejęciem Idei przez Pekao, klienci tego pierwszego banku nie muszą dokonywać żadnych czynności. Nie zmienią się numery ich rachunkundefinedw, nadal będą mogli korzystać z aplikacji mobilnej Idei (poza już ogłoszoną przez sam bank przerwą techniczną w godzinach między 20 dnia 31 grudnia 2020 a 4 dnia 1 stycznia 2021 r.). Aktywne będą wszystkie produkty banku, depozyty zostaną przeniesione do Banku Pekao i to on od tej pory będzie za nie odpowiadał.

Jedynym problemem może być korzystanie z kart płatniczych, ale to wynika z przerwy technicznej. Chodzi o to, że wszelkie wypłaty czy transakcje będą realizowane do wysokości salda na koncie z godziny 18 dnia 31 grudnia. A więc jeśli ktoś liczył na jakiś pundefinedźny przelew i powiększenie sumy na koncie, to tych pieniędzy dzisiaj na swoim saldzie nie zobaczy.

Z szybkimi przelewami też warto się pospieszyć, bo undefined jak informuje BFG undefined system Elixir może w czasie przerwy nie działać.

Będą także działać oddziały Idei, ale już pod szyldem Banku Pekao.

Zmiany mogą nastąpić w przyszłości

Klienci Idei odczują zapewne zmiany w przyszłości. Na przykład Idea Bank oferował dość wysokie oprocentowanie depozytundefinedw, np. trzymiesięczna Lokata Happy dawała 2,9 proc. w skali roku. Zapewne kiedy klient zechce tę lokatę odnowić, nie otrzyma już takich warunkundefinedw. Podobnie będzie zapewne z innymi produktami bankowymi. Jednak o tym, jak będzie wyglądała oferta dla obecnych klientundefinedw Idea Banku w przyszłości, na razie trudno mundefinedwić. Sam proces przymusowej restrukturyzacji jest nowością na polskim rynku, a poza tym decyzje produktowe będzie podejmował już Bank Pekao.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!