Zemsta banku na frankowiczach za wyrok TSUE: żąda sumy dwukrotnie większej niż wypłacił

Państwo Dziubakowie to dla frankowiczów bohaterowie. To wyrok w ich sprawie, ogłoszony przez trybunał unijny, zmienił linię orzeczniczą polskich sądów. Teraz bank chce od nich wielkich pieniędzy


O czym przeczytasz?

Sąd

To państwo Dziubakowie doprowadzili do sytuacji, w której polskie sądowy masowo zaczęły orzekać na korzyść frankowiczów. Stało się tak dzięki wyrokowi Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który związany był ze sprawą, jaką Dziubakowie wytoczyli bankowi Raiffeisen. Jednak batalia prawna między nimi a bankiem jeszcze się nie skończyła.

Bank zażądał dwa razy więcej niż wypłacił

Sprawa dotyczyła kredytu z 2008 roku, indeksowanego do franka szwajcarskiego, o wartości 400 tys. zł. Po kilku latach spłacania państwo Dziubakowie poszli do sądu  z żądaniem unieważnienia umowy.

Teraz bank Raiffeisen, nie czekając nawet na prawomocne rozstrzygnięcie kwestii ważności umowy, wezwał państwa Dziubaków do zapłaty za korzystanie z kapitału. Następnie złożył pozew, w którym zażądał nie tylko zwrotu wypłaconej sumy, powiększonej o odsetki, ale także kwoty, która jego zdaniem stanowi wynagrodzenie za korzystanie z kapitału.

Łącznie suma, jakiej w swoim pozwie zażądał bank, wynosi blisko dwukrotność kwoty, jaką wypłacił, czyli 800 tys. zł. Złożenie pozwu zaś Raiffeisen tłumaczy tym, że jeśli sąd orzeknie nieważność umowy, wówczas nastąpi bezpodstawne wzbogacenie państwa Dziubaków.

Dziubakowie dostaną pomoc

Do sprawy przeciwko Dziubakom postanowił przystąpić Rzecznik Finansowy.

Od dawna twierdzę, że ani w polskim, ani unijnym prawie nie ma podstawy prawnej do takich oczekiwań ze strony banku. Dodatkowo uważam, że w tym wypadku rozmiary roszczenia mają pełnić rolę odstraszającą innych klientów od dochodzenia swoich roszczeń – powiedział Mariusz Golecki, Rzecznik Finansowy.

Nim jednak zapadnie wyrok w procesie wytoczonym przez bank państwu Dziubakom, sprawa zostanie rozstrzygnięta przez Sąd Najwyższy. Wśród 6 pytań, na które mają udzielić odpowiedzi sędziowie Izby Cywilnej SN jest także i to, czy bank może żądać wynagrodzenia za korzystanie z kapitału w sytuacji, gdy umowa kredytu została unieważniona.

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

SmartHome oczami dzieci - wymarzony pokój

O jakim pokoju marzą dzieci? Przyjrzymy się bliżej inteligentnemu oświetleniu i sprawdzimy jak dzieci same zmieniają pokój w krainę marzeń. SmartHome w Komputroniku. http://Komputronik-SmartHome

Advertisement