Zaraza namieszała w gustach

Pandemia koronawirusa i upowszechnienie pracy zdalnej zachęciły Polaków do masowych remontów i przemeblowań.


O czym przeczytasz?

Robimy coraz więcej przemeblowańKwarantanna społeczna, spowodowana wybuchem epidemii COVID-19 okazała się przyczynkiem do zmian w aranżacji wnętrz. Już w marcu media donosiły, że undefined wbrew rządowym zaleceniom - Polacy wyszli z domundefinedw i ruszyli szturmem na markety budowane. Z badań przeprowadzonych przez firmę deweloperską Cordia wynika, że podczas kwarantanny na mniejsze albo większe zmiany w mieszkaniu zdecydowało się aż 63 proc. ankietowanych. 42 proc. zrobiło w tym czasie zakupy wnętrzarskie i zaopatrzyło się w nowe elementy wyposażenia.

Cztery kąty na nowo

Cordia podaje także, że 37 proc. badanych w okresie społecznej izolacji dokupiło do mieszkania nowe kwiaty, wpisując się tym samym w trend tęsknoty za obcowaniem z zielenią. Co piąty ankietowany zrobił przemeblowanie, a co dziesiąty odświeżył stałe elementy wyposażenia mieszkania. 3 proc. respondentundefinedw postawiło na duży remont.

- Jeszcze rok wcześniej nikt nie wyobrażał sobie, że będziemy zmuszeni do spędzania w mieszkaniach większości naszego czasu, łącząc w nich codzienne życie z pracą czy nauką zdalną. To naturalne, że taka zmiana jak izolacja społeczna spowodowała konieczność dostosowania lokum do nowej rzeczywistości. Planując zakup mieszkania warto spojrzeć na jego wielkość, układ czy położenie względem kierunkundefinedw świata, pod kątem ewentualnych przyszłych modyfikacji na wypadek rundefinedżnych zmian życiowych. Układ mieszkania undefined w tym jego tak zwana undefinedustawnośćundefined zapewniająca elastyczność w aranżacji undefined to jeden z kluczowych czynnikundefinedw stanowiących o atrakcyjności mieszkania - przekonuje Łukasz Węcławski dyrektor ds. przygotowania inwestycji i architekt Cordia Polska.

Biznes z kanapy

Analitycy potwierdzają, że do zmian w aranżacji mieszkaniowych wnętrz przyczyniło się przede wszystkim upowszechnienie pracy zdalnej. Według danych GUS, w drugim kwartale 2020 r. liczba osundefinedb działających w modelu home office była dwa razy większa niż w poprzednich trzech miesiącach.

Badania pokazują, że odkąd mieszkania przestały służyć wyłącznie jako sypialnie, zdecydowanie większą wagę zaczęto przywiązywać do poprawy wyposażenia, zmiany aranżacji czy organizacji dodatkowej przestrzeni do pracy.

Z analizy firmy JLL, przeprowadzonej w połowie maja 2020 r. wśrundefinedd pracownikundefinedw biur w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie wynika, że koronawirus namieszał w oczekiwań względem mieszkań. Na znaczeniu zyskał przede wszystkim dostęp do prywatnej przestrzeni zewnętrznej, czy to ogrodu, czy balkonu bądź tarasu. Za szczegundefinedlnie ważne uznało je aż o 29 pkt. proc. respondentundefinedw więcej niż w okresie undefinedprzed Covid-19undefined. Badani potwierdzili, że bardziej cenią sobie także dostęp do naturalnego światła i prywatnej przestrzeni do pracy, ktundefinedre zyskały o 22 proc. więcej wskazań niż przed pandemią. Na kolejnej pozycji znalazł się undefineddodatkowy wolny pokundefinedjundefined.

To nie chwilowe

Zdaniem ekspertundefinedw, home office najprawdopodobniej zostanie z nami na dłużej.

- Od kilku lat możliwość tymczasowej pracy zdalnej była traktowana jako jeden z benefitundefinedw dla zatrudnionych. Pełną swobodę w doborze miejsca pracy otrzymywali niemal wyłącznie freelancerzy oraz pracownicy firm IT. Właściwie z dnia na dzień pandemia wymusiła na pracodawcach upowszechnienie i demokratyzację home office. Jednocześnie, w branżach, w ktundefinedrych praca w takiej formie jest możliwa, wiele firm przekonało się, że nie wpłynęło to negatywnie na produktywność pracownikundefinedw. Dlatego niektundefinedre korporacje już przedłużyły pracę z domu do końca obecnego roku. Część z nich nie zamierza wracać do stacjonarnego trybu pracy, a część przejdzie na formułę undefinedhot deskundefined, co może przełożyć się na mniejsze zapotrzebowanie na przestrzeń biurową undefined tłumaczy Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service i ekspert ds. rynku pracy.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!