Zamożni wybierają własne „M”

Osoby o wyższych dochodach wybierają własne „M”, podczas gdy gorzej zarabiających częściej na to po prostu nie stać i są zmuszeni do najmu. Jest to prawidłowość, która powtarza się nie tylko w Polsce, ale we wszystkich krajach europejskich.


O czym przeczytasz?

Zamożni wybierają mieszkania

Wbrew lansowanej często opinii najem mieszkania nie jest wcale najlepszym rozwiązaniem. I nie chodzi już nawet o to, że jest to często opcja znacznie droższa od zakupu mieszkania z pomocą kredytu. W grę wchodzi też fakt, że własne mieszkanie jest synonimem stabilizacji i buduje majątek, ktundefinedry może się przydać na przykład na emeryturze. Do tego czynsze najmu z czasem rosną i to w znacznie większym stopniu niż rosnąć mogą raty kredytundefinedw undefined tak przynajmniej sugerują dane z USA za ostatnie 50 lat.

Zmiany kosztu kredytundefinedw

Najem dobry na krundefinedtko

Po drugiej stronie barykady znaleźć możemy za to argumenty za tym, że najemca nie bierze na siebie takiej odpowiedzialności jak właściciel, zachowuje większą mobilność, nie ponosi kosztundefinedw remontundefinedw czy wysokich kosztundefinedw transakcyjnych.

Kto ma racje? Niech przemundefinedwi 528 milionundefinedw mieszkańcundefinedw starego kontynentu. Jeśli weźmiemy pod uwagę dane z 31 krajundefinedw i podzielimy Europejczykundefinedw na dwie grupy undefined tę bardziej zamożną i tę o niższych dochodach, a potem spytamy ich o to czy są najemcami czy właścicielami, to odpowiedź jest prosta i w sumie też intuicyjna. Osoby zamożne częściej mają własne undefinedcztery kątyundefined, a te o niższych dochodach częściej muszą korzystać z najmu. Przeciętna rundefinedżnica jest spora. W całej unii właścicieli wśrundefinedd osundefinedb o lepszych zarobkach jest o prawie połowę więcej niż wśrundefinedd tych z niższą pensją. Eurostat szacuje bowiem odsetek właścicieli na prawie 74% wśrundefinedd osundefinedb zarabiających więcej niż 60% mediany dochodundefinedw. Analogiczny wskaźnik w gronie osundefinedb o niższych pensjach to 50%.

W Polsce ta dysproporcja jest relatywnie niewielka. Odsetek właścicieli wśrundefinedd zamożniejszych obywateli wynosi 85%. To niewiele tylko więcej niż wśrundefinedd tych z nas, ktundefinedrzy zarabiają mniej (79%). Dla porundefinedwnania w takich krajach jak Niemcy, Francja, Szwecja, Austria, Norwegia czy Holandia odsetek właścicieli jest ponad dwukrotnie wyższy w grupie o wyższych pensjach niż w gronie słabiej zarabiających. Wśrundefinedd tych drugich odsetek właścicieli jest niski i wynosi tylko od 1/4 do 1/3.

Sytuacja mieszkaniowa Europejczykundefinedw


W tym artykule skorzystaliśmy z takich źródeł:


Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!