Tu panuje klimat nie z tej ziemi. Jeden z kultowych domów-ufo czeka na kupca, inny - na najemcę.

Historia domów Futuro jest długa i skomplikowana. Zobacz, kto i dlaczego sprzeciwiał się ich budowie.


O czym przeczytasz?

Zastanawiałeś się kiedyś, czy ufo istnieje? Jeśli tak, to czy potrafisz sobie wyobrazić, jak mogłoby wyglądać życie na pokładzie takiego niezidentyfikowanego pojazdu? Odrobinę klimatu z odległej galaktyki, będą mogli poczuć ci, którzy zdecydują się na zakup nietypowego budynku w Christchurch w Nowej Zelandii. To jeden z prawie stu domów marki Futuro, zaprojektowanych w l. 60. i 70. XX w. przez fińskiego architekta Mattiego Suuronena. Choć przed laty, budynki-spodki nie cieszyły się uznaniem społeczeństwa, dziś uchodzą za najprawdziwsze białe kruki. 

Futuro na sprzedaż

Fot. www.thespaces.com 

Domy Futuro miały być kabinami narciarskimi 

Przypominające ufo, domy marki Futuro powstawały masowo w latach 60. i 70. XX w. Spośród niemal setki wyprodukowanych wtedy obiektów zachowało się około 60. Domy są wysokie na 4 metry, a ich średnica to 8 metrów. Ważą 2,5-3 tony. 

Pierwotnie zakładano, że spodki będą służyć za kabiny narciarskie, montowane w trudno dostępnych miejscach. Miały być łatwe w budowie i ogrzewaniu. Można byłoby je sprawnie zdemontować i ponownie złożyć w ciągu dwóch dni, a nawet - jeśli zajdzie potrzeba - przetransportować drogą powietrzną w jednym kawałku. Ostatecznie, zrezygnowano jednak z pierwotnych założeń i przyjęto, że domy-spodki mogą służyć każdemu i wszędzie. Poniższy budynek znajduje się na Florydzie. 

Dom Ufo w Pensacola

Fot. Wikipedia

Wrogość społeczeństwa i zatrzymanie produkcji 

W połowie l. 70 XX w. budynki wycofano z rynku. Od początku spotykały się one z niechęcią społeczeństwa, które miało problem z zaakceptowaniem awangardowego wyglądu Futuro oraz wykonania domów z nieznanych dotychczas materiałów. Co ciekawe, powstanie pierwszego Futuro - w pobliżu fińskiego jeziora Puulavesi - wywołało publiczny protest, którego uczestnicy przekonywali, że budynek wygląda zbyt nienaturalnie w porównaniu do rustykalnego otoczenia. W Stanach Zjednoczonych, domy Futuro zostały zakazane w wielu gminach na mocy przepisów o zagospodarowaniu przestrzennym. W niektórych krajach także banki niechętnie finansowały takie inwestycje. Domy-ufo bywały również dewastowane przez nieznanych sprawców. 

Wnętrze Futuro

Nietypowy spadek po babci 

Dziś domy-spodki są wręcz rozchwytywane przez kolekcjonerów, np. w 2013 r. brytyjski artysta - Craig Barnes odkrył wrak takiego budynku podczas wakacji w RPA. Jak podaje serwis www.arch2o.com, kupił go, ściągnął do Wielkiej Brytanii, a następnie odrestaurował. W podobny sposób będzie mógł postąpić nabywca Futuro, wystawionego na sprzedaż w Nowej Zelandii. Jak podaje portal www.stuff.co.nz obecny właściciel domu, odziedziczył go po babci. Nieruchomość została częściowo odnowiona. Jak podaje serwis www.thespaces.com, we wnętrzach znajdują się: kanapa marki Marimekko oraz tablice, przedstawiające historię domu-statku. Poza tym, są tu: oryginalna ława kuchenna i regał ścienny, wykonane z włókna szklanego, a ponadto dwie kanapy, materac, a także oryginalny mechanizm otwierania włazu (w stylu drzwi garażowych). Cena wywoławcza domu-spodka to 155,6 tys. funtów brytyjskich.

Wnętrze Futuro

Fot. www.thespaces.com

Ufo możesz kupić, ale i wynająć 

Nie sposób namierzyć wszystkich dostępnych obiektów Futuro, wiadomo jednak, że znajdują się one m.in. w Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Niemczech, Grecji, USA, Rosji czy na Tajwanie. Na jeden z takich domów można natrafić także na portalu Airbnb. Budynek znajduje się w Warrington w Nowej Zelandii. Jest ogrzewany, a do dyspozycji gości są m.in. wyposażona kuchnia, wygodne miejsce do pracy i telewizor. Cena za noc to około 85 dolarów amerykańskich. Ofertę znajdziesz tutaj: Futuro Spaceship in Warrington. - Domy kopułowe do wynajęcia w: Warrington, Otago, Nowa Zelandia (airbnb.pl)

Futuro na wynajem

Futuro na wynajem

Fot. www.airbnb.pl

Więcej o domach Futuro przeczytasz tutaj:

Rare Futuro 'UFO' house is for sale in New Zealand - The Spaces

Futuro House | Craig Barnes - Arch2O.com

Futuro - Wikipedia

 

Artykuły, które mogą Cię zainteresować