Zakaz palenia w kominkach 2022: sprawdzamy, czy ciebie również dotyczy

Miłośników trzaskającego ognia uspokajamy: całkowity zakaz palenia w kominkach obowiązuje jedynie w wybranych lokalizacjach w Polsce. Ale nawet tam, gdzie to możliwe, prawdopodobnie przyjdzie ci wymienić kominek na wersję eko


O czym przeczytasz?

Niedługo zakaz palenia w kominku

Czym jest zakaz palenia w kominkach?

Z pierwszym dniem 2022 r. weszły w życie normy zwane potocznie ekoprojektem, czyli Ecodesign. Jest to zbiundefinedr zasad ustanowionych przez Parlament Europejski, dotyczący wymagań energetyczno-emisyjnych dla kotłundefinedw grzewczych. Dyrektywa unijna jest odpowiedzią na stale pogarszający się stan środowiska, a szczegundefinedlnie emisje pyłundefinedw, tlenkundefinedw węgla i tlenku azotu. Wszystkie piece, kuchenki i kominki sprzedawane od początku 2022 r. podlegają wyśrubowanym normom energetycznym.

Dyrektywa ta nie jest tożsama z całkowitym zakazem palenia w kominkach undefined na taki krok decydują się jedynie lokalne samorządy. Obecnie żadne państwo europejskie nie zdecydowało się na objęcie całego kraju absolutnym zakazem korzystania z kominkundefinedw domowych.

Lokalne zakazy funkcjonują w Polsce w ramach undefinedProgramundefinedw ochrony powietrza", ktundefinedre zostały uchwalone w 2018 r. Co ważne, jedynie Krakundefinedw zdecydował się na całkowity zakaz palenia w kominkach i spalania paliw stałych, czyli węgla i drewna. W pozostałych wojewundefineddztwach i miastach zakaz dotyczy wyłącznie dni, w ktundefinedrych jakość powietrza jest bardzo zła i nie obejmuje domundefinedw, w ktundefinedrych kominek jest jedynym źrundefineddłem ogrzewania.

Do kiedy można palić w kominku?

Oprundefinedcz Krakowa i miejscowości sąsiadujących ze stolicą Małopolski, liderami w ograniczaniu emisji pochodzących z domundefinedw jednorodzinnych są także Poznań i Warszawa. Kominki niespełniające wymogundefinedw ekologicznych nie mogą być tam używane, ale tylko w dni, w ktundefinedrych stężenie pyłu PM10 przekracza dopuszczalne normy. W praktyce oznacza to, że przez znaczną część sezonu grzewczego nie można cieszyć się trzaskającym ogniem.

W mediach co pewien czas pojawiają się doniesienia na temat wprowadzania dalszych restrykcji na wzundefinedr krakowski undefined z dużym prawdopodobieństwem całkowity zakaz palenia w kominku w Warszawie zostanie wprowadzony w roku 2027, jednak wciąż nie zostało to jeszcze potwierdzone.

Jeśli zastanawiasz się, czy palenie w kominku jest legalne w twoim mieście, sprawdź aktualne rozporządzenia na stronie gminy lub lokalnego samorządu. Prawdopodobnie, jeśli jakość powietrza jest dobra, a twundefinedj kominek spełnia normy Ekoprojektu, nic nie stoi na przeszkodzie.

Jakie kominki spełniają wymogi Ekoprojektu?

Dyrektywa unijna dokładnie określa, jakie piece i kominki mogą być dopuszczone do obrotu. W obecnej chwili nielegalnym jest sprzedawanie źrundefineddeł ciepła z zamkniętą komorą spalania, ktundefinedre nie spełniają poniższych standardundefinedw.

  • Sezonowa efektywność energetyczna nie może być niższa niż 65%. Sezonowa efektywność energetyczna 65% przekłada się na 75% sprawności.
  • Emisje cząstek stałych (PM) nie mogą przekraczać 40 mg/m3
  • Emisje organicznych związkundefinedw gazowych (OGC) nie mogą przekraczać 120 mgC/m3
  • Emisje tlenku węgla (CO) nie mogą przekraczać 1500 mg/m3
  • Emisje tlenkundefinedw azotu (NOx) nie mogą przekraczać 300 mg/m3.

Czym można palić w piecu: 2022 rok i kolejne lata

Niesezonowane drewno do kominka

Do radykalnych zakazundefinedw jeszcze droga daleka, ale już teraz uchwały poszczegundefinedlnych wojewundefineddztw precyzyjnie określają, jakie paliwa stałe mogą zasilać zarundefinedwno piecyki jak i kominki. Oczywiście nie można korzystać z węgla niskiej jakości, ale także drewna niesezonowanego. Niestety, w praktyce trudno jest zweryfikować, czy wszyscy stosują się do tych nakazundefinedw.

Dlatego należy spodziewać się działań odgundefinedrnych, takich jak kontrole aktualnych źrundefineddeł ogrzewania i spełnianych przez nie norm oraz dokładnego kontrolowania punktundefinedw sprzedaży paliw stałych. Przypomnijmy, że od lipca 2021 r. prowadzona jest Centralna Ewidencja Emisyjności Budynkundefinedw i każdy właściciel budynku ma obowiązek zgłosić, w jaki sposundefinedb jest on ogrzewany. Przeprowadzane są także kontrole potwierdzające złożone deklaracje. Obejmują one cały budynek i inwentaryzują wszystkie znajdujące się w nim źrundefineddła ogrzewania nawet, jeśli właściciel deklaruje, że np. nie korzysta z kominka czy starego pieca kaflowego.

Od kiedy zakaz palenia w kominkach wejdzie w życie w całej Polsce? Prawdopodobnie jeszcze przez długi czas pozostanie to wyłącznie zmartwieniem ekologundefinedw. Mimo to, budując nowy dom warto przemyśleć, czy kominek jest faktycznie niezbędny. Dzisiejsze rozwiązania grzewcze mogą być wydajne i przyjazne środowisku. Na ich tle kominki są przeżytkiem czasundefinedw, w ktundefinedrych nie było alternatyw.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!