Rachunki za gaz wzrosną, choć cena gazu spadła

Niedawno PGNiG informował, że spadnie cena gazu dla gospodarstw domowych. Niestety, mimo tej obniżki nasze rachunki za gaz wzrosną


O czym przeczytasz?

 

Mężczyzna opłacający rachunkiW połowie grudnia Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził taryfę firmy PGNiG Obrót Detaliczny na rok bieżący. Wynikało z niej, że cena gazu dla gospodarstw domowych spadnie o 4,5 proc. I choć gaz potaniał, to jednak nasze rachunki za gaz wzrosną.

Dystrybutor weźmie więcej

Rachunek za gaz ma podobną konstrukcję jak rachunek za prąd, a więc cena samego surowca to tylko jeden z jego elementów. Innym jest abonament, czyli dodatkowa opłata na rzecz producenta gazu, czyli PGNiG OD. URE, zatwierdzając nową taryfę tej firmy, zaznaczył, że abonament się nie zmienia. Dlatego pomimo spadku cen gazu o 4,5 proc. wydatki odbiorców tego surowca miały się obniżyć o ok. 1,93-2,87 proc., w zależności od zużycia.

Kolejnym elementem rachunku za gaz jest jeszcze cena dostarczenia go do odbiorców. I ten element właśnie poznaliśmy. URE zatwierdził taryfę największego dystrybutora gazu, czyli Polskiej Spółki Gazownictwa. Ceny jej usług wzrosną o ok. 3,6 proc.

W efekcie rachunek idzie w górę

Ten wzrost sprawił, że o obniżce cen gazu możemy już zapomnieć. Czeka nas wzrost kwot, widocznych na rachunku. Na szczęście, nie jest to duży wzrost.

Odbiorcy, którzy wykorzystują gaz jedynie do kuchenek, zapłacą ok. 0,31 groszy więcej miesięcznie, a więc niecałe 4 zł w całym roku. Ci, którzy gaz wykorzystują także do podgrzewania wody, będą musieli wydać 1,09 zł miesięcznie więcej, co oznacza wzrost rocznych wydatków o ok. 13 zł. Z kolei osoby, które korzystają z gazowego ogrzewania w domu, muszą się liczyć z podwyżką średnio o 3,17 zł miesięcznie. To wzrost rocznych wydatków już o prawie 40 zł.

Tym samym rachunek za gaz będzie kolejnym, obok opłat za prąd i za wywóz śmieci, który wzrośnie w tym roku. Oznacza to, że lista tegorocznych podwyżek właśnie się wydłużyła.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować