Brytyjscy wynajmujący zostali mocno dotknięci przez pandemię. Ponad połowa z nich odczuła utratę przychodów

Epidemia okazała się dotkliwa dla osób, które na Wyspach Brytyjskich czerpią dochody z wynajmu mieszkań. Niektóry z nich stracili nawet jedną piątą dochodów


O czym przeczytasz?

Angielskie osiedle

Epidemia uderzyła w każdego, w tym również osoby zajmujące się wynajmem mieszkań. Wielu z nich straciło pokaźną część swoich dochodów.

Ponad połowa wynajmujących jest na minusie

Więcej niż połowa osób żyjących z wynajmu mieszkań – dokładnie 56 proc. - odczuła spadek dochodów w czasie pandemii – wynika z badania National Residential Landlords Association, na które powołuje się serwis propertywire.com.

Więcej niż co dziesiąty szacuje, że w wyniku epidemii stracił jedną piątą wpływów z czynszów.

Wielkość strat jest różna. Spośród tych, którzy odczuli utratę dochodów, więcej niż połowa szacuje ten ubytek na więcej niż  1 tys. funtów (czyli blisko 5 tys. zł), a co piąty mówi o stracie przekraczającej 5 tys. funtów (czyli 25 tys. zł). Ponad jedna trzecia z tych, którzy finansowo ucierpieli na pandemii, mówią, że ich straty narastają.

Wynajmujący chcą reakcji rządu

Zdaniem przedstawicieli NRLA, sytuacja już dojrzała do tego, aby do akcji wkroczył rząd, bo długi brytyjskich najemców rosną.

- Zakaz eksmisji osób uchylających się od płacenia czynszu oznacza, że długi nierzetelnych najemców się powiększają i w rezultacie maleją szanse na to, aby kiedykolwiek je oni spłacili. To zaś sprawi, że więcej wynajmujących może utracić mieszkania – powiedział Ben Beadle, dyrektor naczelny NRLA, cytowany przez propertywire.com.

Jego zdaniem, konieczny jest pakiet pomocowy dla wynajmujących, który obejmowałby wsparcie finansowe, dzięki któremu zadłużeni wskutek pandemii najemcy byliby w stanie spłacić swoje długi.

Pomogłyby pożyczki

Zdaniem specjalistów, angielskie władze w kwestii rozwiązania problemu długów najemców mogliby skorzystać z rozwiązań zastosowanych w innych częściach Wielkiej Brytanii.

- Anglia nie wprowadziła programu pożyczek dla borykających się z problemami najemców, dzięki którym mogliby oni zapłacić czynsz. Takie rozwiązanie zastosowano w Szkocji czy Walii – powiedział Franz Doerr, dyrektor generalny platformy płatności za wynajem flatfair.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować