Wracamy do starych cen węgla. Kto i ile ton będzie mógł kupić?

Ceny węgla budzą wielkie emocje i obawy. Nie każdy mógł pozwolić sobie na zakup tony za 3 tys. zł. Polacy liczyli na rządową interwencję. Padło wiele obietnic. Teraz przyszła pora na działania. Rząd postanowił przeznaczyć na pomoc 3 mld zł.


O czym przeczytasz?

System rekompensat

Projekt ustawy o szczegundefinedlnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorcundefinedw niektundefinedrych paliw stałych w związku z sytuacją na rynku tych paliw został wczoraj przyjęty przez Radę Ministrundefinedw.

Jak informuje Kancelaria Premiera, rząd postanowił zapewnić konkurencyjne ceny na rynku. Przede wszystkim zastosowany ma być system rekompensat. Dzięki niemu undefinedwęgiel kamienny, brykiet lub pellet zawierający co najmniej 85% węgla kamiennego sprzedawany będzie po cenie nie wyższej niż 996,60 zł brutto za tonę.undefined

Cena niższa niż rynkowa

Oznacza to, że gospodarstwa domowe będą mogły kupić węgiel po jego średniej cenie z ostatniego roku.

Natomiast firmy, ktundefinedre będą sprzedawać węgiel po niższych cenach, otrzymają rekompensatę. Dzięki niej undefinedodbiorca końcowy rzeczywiście uzyska produkt w cenie akceptowalnej, a sprzedawca będzie mundefinedgł realizować zysk. Beneficjentem tej pomocy są gospodarstwa domoweundefined undefined powiedział w Programie Pierwszym Polskiego Radia pełnomocnik ministra klimatu i środowiska ds. bezpieczeństwa energetycznego Wojciech Krawczyk.

Wystarczy, że firma będzie zarejestrowana w Polsce. Wysokość rekompensaty ma wynieść do 750 zł brutto.

Kto skorzysta?

Jak czytamy w oficjalnym komunikacie, podstawowy warunek skorzystania ze wsparcia będzie bardzo prosty. Wystarczy, że gospodarstwo domowe do ogrzewania wykorzystuje jedno z wymienionych źrundefineddeł: undefinedkocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane tym paliwem undefined zgłoszone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynkundefinedw.undefined

Są też dwa obostrzenia. W tym roku będzie można kupić maksymalnie trzy tony węgla w cenie 996,60 zł brutto za tonę. I, co ważne, warunkiem zakupu jest przeznaczenie go na potrzeby własne.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!