Salon inspirowany muzyką

Rock, heavy metal, country i nie tylko. Graficy pokazali to samo wnętrze w dziesięciu różnych odsłonach.


O czym przeczytasz?

Być może słyszałes kiedyś o synestezji. To umiejętność, polegająca na tym, że kojarzymy ze sobą doświadczenia różnych zmysłów. Np. kolor pomarańczowy sprawia, że robi nam się ciepło.

Szacuje się, że synestezja dotyka 5-15 proc. ludzi dorosłych, a jej najpopularniejszym rodzajem jest chromestezja, nazywana barwnym słyszeniem. To stan neurologiczny, w którym mózg widzi w dźwiękach określone barwy. 

Projektanci firmy HomeAdvisor dotarli do osób z chromestazją i poddali je badaniu - udostępnili im do przesłuchania listę 10 różnych gatunków muzyki, a następnie poprosili o wskazanie kolorów, jakie widzieli podczas słuchania. 

Na podstawie odpowiedzi, sporządzili projekt dziesięciu wnętrz, które różnią się wyłącznie kolorem. Każde z nich odpowiada innemu rodzajowi muzyki. Masz podobne skojarzenia czy wręcz przeciwnie?

Country

W salonie, inspirowanym muzyką country rządzą kolory brązu, kremu, sekwoi i tortilli.

Trudno ocenić, czy wskazując barwy do tego wnętrza, badani mieli przed oczami brązowe gitary i mężczyzn w dziesięciogalonowych, kowbojskich kapeluszach, czy też myśleli raczej o  drewnianych ogrodzeniach rancza i kasztanowcach. 

Zanim wysnuli swoje wnioski, przesłuchali utwory m.in. takich artystów jak Hozier, Luke Combs, Justin Bieber i Maren Morris.

country

Rap

Po przesłuchaniu piosenek rapowych, wizje kolorystyczne badanych były najbardziej zróżnicowane. Imponująca była nie tylko liczba odcieni, ale i ich intensywność.

Być może wynika to z różnorodności gatunku, jakim jest rap, który mniej więcej z początkiem XXI wieku zaczął być łączony z coraz wiekszą różnorodnością podkładów i melodii. Do gatunku zaczęto też wprowadzać coraz to nowe układy rymów.

Uczestnicy badania przesłuchali m.in. utwory Travisa Scotta, Lizzo i Lil Nas X.

Rap

R&B

Pokój w stylu R&B emanuje chłodem, a odcieniami, które w nim dominują są: węgiel drzewny, szampan, rzeka perłowa i odrobina limonki. 

Ankietowani przesłuchali m.in. piosenki Chrisa Browna, Summer Walker i Big Seana.

R&B

Pop

Muzyka pop to gatunek skierowany do mas. W salonie, urządzonym w tym klimacie rządzi mieszanka barw - od metalicznych, poprzez pastele, aż po agresywne kolory. Uwagę zwraca równowaga, widoczna pomiędzy tymi grupami odcieni. Ma ona odzwierciedlać przejrzystość i porządek.

Badani przesłuchali m.in. piosenki Eda Sheerana, Post Malone, czy grupy Jonas Brothers.

Pop

Heavy metal

Z heavy metalowymi coverami i występami na scenie kojarzą sie przede wszystkim dwa kolory: czerwony i czarny. Pierwszy bywa łączony z ogniem, czasami krwią, zaś drugi - z kurtkami skórzanymi, noszonymi przez wokalistów i ich fanów.

Jeśli zdecydujesz się wprowadzić te kolory do swojej przestrzeni, upewnij się, że masz wystarczająco dużo naturalnego światła. 

Badani przesłuchali utwory m.in. takich zespołów jak Abbath, 1349 czy Allegaeon. 

Heavy metal

Electronic 

W salonie, urządzonym w klimacie Elektronicznej Muzyki Tanecznej (EDM, Electronic Dance Music) panuje wyraźna atmosfera klubu nocnego. Zanim badani podzielili się swoimi wnioskami przesłuchali m.in. takie utwory jak: "The Bones" (Maren Morris & Hozier), "Higher Love" (Kygo X Whitney Houston), "Ride It" (DJ Regard).

EDM

Latino

Latino pod względem brzmienia może przypominać pop albo R&B. Muzyka bywa łączona z takimi tańcami jak: cumbia, bachata, salsa, a nawet tango.

Być może to właśnie ta mieszanka wzbudziła w badanych tak odmienne doświadczenia kolorystyczne. Połowa z nich widziała głównie jasne, spokojne barwy, a druga połowa skłaniała się ku bardziej nasyconym odcieniom.

Na playliście latino znalazły się piosenki m.in. takich artystów jak: J Balvin, Natti Natasha, Romeo Santos czy Daddy Yankee. Latino

Rock

Salon, nawiązujący do muzyki rockowej ma surową, spolaryzowaną paletę kolorystyczną. 

Uczestnikom badania odtworzono utwory m.in. Coldplaya, Ozzy'ego Osbourne'a i Travisa Barkera.

rock

J-Pop

J-Pop, czyli japońska muzyka popularna, stanowi integralną część kultury Kraju Kwitnącej Wiśni. Bywa wykorzystywana m.in. w reklamach, filmach, programach radiowych i grach telewizyjnych.

Radosny, "słoneczny" charakter j-popu znalazł odzwierciedlenie w pokoju, inspirowanym tym gatunkiem. We wnetrzu "czuć" plażę i smak gumy balonowej. Podobnie jak w sklepie ze słodyczami - kolory są maksymalnie zróżnicowane.

Badani przesłuchali utwory m.in. takich artystów jak: Kenshi Yonezu, BISH i Arashi.

J-Pop

Lo-Fi Hip-Hop

Lo-fi hip hop to połączenie hip-hopu z chilloutem. Przyjemne i nieskomplikowane bity mogą pomóc Ci się zrelaksować. Podobnie jak wnętrze, urządzone w tym klimacie.

Wykorzystanie zieleni uspokaja, a delikatne pastele tworzą natychmiastowe wrażenie błogości.

Na playliście Lo-Fi Hip-Hop znalazły sie utwory m.in. takich artystów jak Knowmadic, Arbour & drkmnd czy Axian & Leavv.

Hip-hop

Zdjęcia pochodzą ze strony: HomeAdvisor

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

SmartHome oczami dzieci - wymarzony pokój

O jakim pokoju marzą dzieci? Przyjrzymy się bliżej inteligentnemu oświetleniu i sprawdzimy jak dzieci same zmieniają pokój w krainę marzeń. SmartHome w Komputroniku. http://Komputronik-SmartHome

Advertisement