Wille, które zatrzymały się w czasie

Budynki, których wnętrza nie zmieniły się od dziesiątek, a nawet setek lat, czekają na nowych właścicieli.


O czym przeczytasz?

Są jak wehikuł czasu - wchodzisz do środka i czujesz się jakbyś żył w innej epoce. Zobacz najpiękniejsze wille z dawnych lat - każda z nich czeka na nabywcę.

Kawał historii za 18 milionów funtów 

Ta niezwykła rezydencja, położona w irlandzkiej wiosce Laois już od kilku miesięcy czeka na kupca. 

Dom został zbudowany w 1773 r. przez angielskiego architekta - Jamesa Wyatta. W środku znajduje się dziewięć sypialni, dziesięć łazienek, imponująca jadalnia z zestawem 16 krzeseł, zaprojektowanych przez Wyatta, biblioteka, a nawet dawna spiżarnia lokaja. Cała posiadłość ma ponad 400 ha, na których znajduje się m.in. fragment starożytnego lasu z najstarszym w kraju dębem.

Właścicielem nieruchomości jest 83-letnii walijski biznesmen - Sir David Davies, który zdecydował się wystawić ją na sprzedaż za 18 mln funtów. 

Więcej przeczytasz tutaj: Inside the £18million mansion no one wants that takes 30 minutes to walk through - Daily Star

Sypialnia w willi

salon w willi

willa z zewnątrz

Fot. IrishMirror WS

W sąsiedztwie niegdyś nagrywali The Beatles 

Wnętrza tej rezydencji nie były zmieniane od 1960 r. Trzykondygnacyjny budynek znajduje się w północno-zachodniej części Londynu, tuż obok słynnego studia Abbey Road Studios, w którym swoje piosenki nagrywał m.in. zespół The Beatles.

Nieruchomość od dziesiątek lat należy do tej samej rodziny, która ostatnio postanowiła ją sprzedać. Cenę ustalono na 4,3 mln funtów. 

W willi znajduje się m.in. pięć sypialni, dwie łazienki, oranżeria, jadalnia, piwnica i taras na dachu. Do rezydencji przynależy także duży ogród. 

Dom jest usytuowany nieopodal stacji metra, w odległości krótkiego spaceru od jednego z królewskich parków - Regent's Park. 

Więcej przeczytasz tutaj: Frozen in time mansion untouched since 1960s goes on market for whopping £4.3m - Daily Star

salon

salon

willa z zewnątrz

Fot. Zoopla / Laurence Leigh Residential

Złote krany i jadalnia, która pomieści drużynę piłkarską

W tej pochodzącej z lat 70. XX w. willi w stylu retro zobaczysz m.in. złote krany, imponujące schody z ozdobnymi, metalowymi balustradami i ogromny, kamienny kominek.

Budynek znajduje się nad samym morzem, w walijskim hrabstwie Pembrokeshire. Ma pięć sypialni i bardzo dużą jadalnię, która z powodzeniem pomieściłaby całą drużynę piłkarską. Przestronna kuchnia - z dużą wyspą i wiekowymi meblami - znajduje się w centralnej części domu. Budynek ma także kryty basen, saunę suchą i spa. 

Do dyspozycji mieszkańców jest również przestronna sala gier, którą można zaadaptować na siłownię, parkiet taneczny, albo studio jogi. 

Atutem posiadłości jest również położony na wzgórzu ogród. Nieruchomość wystawiono na sprzedaż w cenie 1,6 mln funtów.

Więcej przeczytasz tutaj: The sensational 1970s Welsh mansion that has the best retro bathrooms you'll ever see - Wales Online

stare schody

salon z kominkiem

zasłony nad wanną

Nadmorska willa

Fot. Morgan & Davies Aberaeron

Z każdego pomieszczenia zobaczysz morze 

Ten dom również znajduje się w walijskim hrabstwie Pembrokeshire. Został zbudowany w latach 70. XX w. i od tamtego czasu jego wnętrza pozostały niezmienione. Co ciekawe, budynek zaprojektowano tak, by z każdego pomieszczenia można było oglądać morze.

Dom jest bardzo przestronny, a w jego wnętrzach zachowało się wiele elementów sprzed 50 lat np. kuchenne szafki ze srebrnymi uchwytami, a w łazience - bidet i efektowne, wzorzyste płytki. Główna sypialnia jest położona na parterze i ma częściowo przeszklone ściany (zastosowano je także w salonie), dzięki czemu mieszkańcy mają znakomity widok na wodę.

Dom znajduje się zaledwie dziewięć mil od St David's, najmniejszego miasta w Wielkiej Brytanii. Nieopodal jest również urocza wioska portowa Abercastle. 

Posiadłość można kupić za 1,2 mln funtów.

Więcej przeczytasz tutaj: Dream house untouched since 1970s goes on sale - offering breathtaking Welsh coast views - Daily Star

taras domu nad wodą

Kuchnia w willi nad wodą

dom nad wodą

Fot. R K Lucas & Son, Haverfordwest / rightmove/MEDIA WALES

Pub, który pokochali stoczniowcy

A może ktoś ma ochotę na pochodzący z początku XX w. pub z czerwonej cegły? Dawny Wolsington House znajduje się w angielskim mieście North Shields. Budynek ma długą historię - służył np. stoczniowcom Smith's Dock podczas dwóch wojen światowych. Według lokalnych opowieści, stoczniowny wpadali tu w porze lunchu i wypijali dwa albo trzy piwa w ciągu 30-minutowej przerwy.

Stocznię zlikwidowano w 2001 r. Wtedy też zaczęły pojawiać się informacje o planach przekształcenia pubu w klub muzyczny. Nigdy jednak do tego nie doszło, a w 2002 r. pub zamknięto. Obecnie, starą nieruchomość można kupić za 400 tys. funtów. 

Jest wystawiona na sprzedaż jako działka budowlana z pozwoleniem na przekształcenie w cztery kamienice.

W pubie zachowało się wiele elementów z dawnych czasów, np. kominki, drewniany sufit, podłogi z litego drewna i długi bar. 

Więcej przeczytasz tutaj: 'Frozen in time' red brick pub untouched for 20 years could be yours for £400k - Daily Star

 stary pub

pub - tabliczka

pub z zewnątrz

Fot. ChronicleLive WS

Artykuły, które mogą Cię zainteresować