Wiemy, jak pogodzić pracę zdalną z dziećmi w domu

Praca w czasie pandemii dla wielu osób - szczególnie rodziców - jest dużym wyzwaniem. Podpowiadamy, jak pogodzić obowiązki zawodowe z dziećmi w domu.


O czym przeczytasz?

Pamiętaj, że godzenie pracy z dziećmi jest trendy

8 na 10 rodzicundefinedw uważa, że praca zdalna wywołana pandemią, sprawia im większe trudności niż osobom, ktundefinedre nie mają dzieci. Do tego 57% badanych deklaruje, że mają problem z rozdzieleniem życia prywatnego od życia zawodowego. Praca w dobie COVID-19 dla wielu jest dużym wyzwaniem. Jednak według tych samych badań przeprowadzonych przez Pracuj.pl, aż 56% ankietowanych przyznało, że przełożeni okazują duże zrozumienie osobom, ktundefinedre godzą pracę zdalną z dziećmi w domu. Oznacza to, że prawdopodobnie nasi pracodawcy są wobec nas bardziej wyrozumiali, niż my wobec siebie.

Zachęcamy do wystrzegania się nadmiernego perfekcjonizmu. A jak już nabierzemy trochę dystansu, to polecamy przeczytanie naszych propozycji, jak usprawnić pracę zdalną z podopiecznymi w domu. Porozmawialiśmy z Sylwią, Marcinem i ich dziećmi - Zosią (12 lat) i Danusią (1,5 roku). Na podstawie ich potrzeb, przygotowaliśmy rozwiązania, ktundefinedre mamy nadzieję będą pomocne dla wszystkich.

Ustal listę na undefinedczas nudyundefined

Jak sobie radzić, gdy pracujemy z domu, a dzieci co chwila przychodzą do naszego pokoju? Marcin, mąż Sylwii mundefinedwi:

Z dziećmi zawsze jest wesoło i gdy są w domu, to do wielu kwestii zawodowych łatwiej podejść z dystansem lub spojrzeć na nie z innej strony. Trudnością jest jednak to, że szybko się nudzą. Co chwilę trzeba odrywać się od zajęć, aby wymyślić im jakąś zabawę. Gdyby udało się na dłużej czymś je zająć, mundefinedgłbym wydajniej pracować.

Każdy rodzic wie, jak dużo czasu zabiera mu powrundefinedt do pracy, kiedy jego podopieczni co chwilę zadają jakieś pytania. Nie trzeba być miłośnikiem robienia list, żeby wiedzieć, że ta naprawdę się przyda. Usiądźcie z rodziną i przygotujcie listę na undefinedczas nudyundefined. Co wtedy można robić? Układać klocki lego, grać w gry, malować lub budować tor przeszkundefinedd. W chwilach, kiedy dziecko przyjdzie do was w czasie pracy, będziecie mogli szybko rozwiązać problem.

Warto także ustalać z dziećmi - nawet gdy są małe - czas dla siebie. Jasno przekazywać informację, że teraz przez godzinę pracujecie, a dziecko ma godzinę na daną zabawę. Po skończonym czasie, możecie spotkać się na chwilę przerwy przy wspundefinedlnym śniadaniu. Dla młodszych dzieci - takich jak 1,5-roczna Danusia - godzina będzie nierealna, ale nawet jeśli uda się wytrwać 15 min - osiągniecie mały sukces.

Dorośli także na ogundefinedł źle planują obowiązki. Chcąc zrobić wszystko jednocześnie, są mało wydajni. Warto stawiać małe cele, ktundefinedre zrobi się w krundefinedtkim czasie undefined np. wiedząc że mamy tylko kwadrans, przeznaczyć go na wykonanie trzech (nie więcej) telefonundefinedw. Chwila przerwy paradoksalnie jest też potrzebna dorosłym. Mundefinedzg traci skupienie po 43 minutach. Chwila ruchu i skupienia na czymś innym pomoże pundefinedźniej wydajniej pracować!

Zwiększ bezpieczeństwo i oszczędź czas

Zosia zapytana, dlaczego lubi, gdy rodzice są w domu, odpowiedziała:

W zasadzie to... nie lubię, gdy rodzice są w domu. Gdy jestem sama, mogę robić co chcę - spotkać się z przyjaciundefinedłkami lub spać do pundefinedźna.

Odpowiedź Zosi początkowo nas zaskoczyła, ale szybko przypomnieliśmy sobie czasy, kiedy sami mieliśmy 12 lat i... przyznaliśmy jej rację. Danusia (1,5 roku) wprawdzie dopiero uczy się mundefinedwić, jednak widząc jaka jest wpatrzona w rodzicundefinedw, nie mamy wątpliwości - chciałaby spędzać z nimi każdą chwilę. Sylwia mundefinedwi:

Szkołę zdalną Zosi ułatwiłaby instalacja kamery, dzięki ktundefinedrej wiedziałabym, co się dzieje w domu. Wiadomo, że nastolatki potrzebują chwili dla siebie, ale możliwość zerknięcia raz na jakiś czas, czy wszystko u nich w porządku, bardzo by mnie uspokajała.

Niewątpliwie jednym z głundefinedwnych argumentundefinedw, dla ktundefinedrych poświęcanie dzieciom czasu jest tak pracochłonne, wynika z konieczności zapewnienia im bezpieczeństwa. Rozwiązaniem, ktundefinedre daje komfort i umożliwia kontrolę - zarundefinedwno gdy pracujemy z domu, jak i gdy jesteśmy poza nim - jest domowy monitorig. To doskonały sposundefinedb, żeby w każdej chwili sprawdzić, czy wszystko u naszych dzieci jest w porządku.

Kamery monitorujące mylnie nadal kojarzą się z ogromnym sprzętem zawieszonym nad sufitem. Obecnie monitoring to niewielki elegancki gadżet i aplikacja w telefonie. Piękny, minimalistyczny design ma inteligentna kamera Ezviz C6TC oraz Somfy One 1870387. Ta pierwsza posiada widoczność praktycznie całego pomieszczenia (340 stopnie), a monitoring Somfy dobrze radzi sobie z widocznością także w nocy (do odległości nawet 6 m).

Jeśli ktoś jest zwolennikiem popularnych kamer obrotowych zawieszanych na ścianie lub przy suficie, to bardzo elegancki wygląd i korzystną cenę ma Xiaomi Mi 360 Home Sucirity. Pokazuje obraz z obu stron i posiada czujnik ruchu, ktundefinedry informuje nas, gdy tylko ktoś wchodzi do pomieszczenia.

Dla osundefinedb, ktundefinedre mają dorosłe dzieci, a zwyczajnie chcą wiedzieć, czy ich mieszkanie jest bezpieczne, jednym z rozwiązań inteligentnego domu, jest czujnik ruchu. Wysyła on na aplikację w telefonie informacje za każdym razem, gdy zostaną otwarte drzwi lub okna (np. Philips Hue czy Nous E2). Oprundefinedcz czujnikundefinedw ruchu, inteligentne domy mogą mieć zainstalowane czujniki, ktundefinedre gwarantują bezpieczeństwo podczas nieobecności członkundefinedw rodziny - np. chronią przez zalaniem (np. Nous E4) czy dymem (np. Yale). Dzięki nim, możemy czuć się spokojni, gdy wyjedziemy np. na wakacje.

Korzystaj z inteligentnej pomocy

Sylwia mundefinedwi:

Doskonałym rozwiązaniem, ktundefinedre pozwoliłoby zaoszczędzić sporą ilość czasu, byłby także robot sprzątający. Mycie i odkurzanie dużych powierzchni jest bardzo pracochłonne, a przy obowiązkach zawodowych i dzieciach każda dodatkowa chwila jest cenna.

Technologie smart oferują inteligentne roboty sprzątające, ktundefinedry same za nas sprzątają. Chyba nie ma osoby, ktundefinedra nie byłaby nimi zachwycona. Większość robotundefinedw jest wyposażonych w funkcję odkurzającą i mopującą podłogę. Część z nich, jak na przykład Ecovacs Deebot w ofercie Komputronik można kupić w zestawie z robotem myjącym okna Ecovacs Winbot 880.

Na czym polegają roboty sprzątające? To sprzęty, ktundefinedre po włączeniu same przemieszczają się po mieszkaniu i czyszczą zabrudzenia. Są wyposażone w oprogramowanie, ktundefinedre pozwala im orientować się w przestrzeni oraz planować drogę, po ktundefinedrej będą się poruszać oraz omijać przeszkody stojące im na drodze. Są zasilane akumulatorem, dlatego też nie muszą być podłączone do kontaktu. Roboty sprzątające wystarczy zaprogramować w jakie dni i o ktundefinedrej godzinie mają odkurzyć mieszkanie i dzięki temu mamy zapewnioną zawsze czystą podłogę.

Jaki robot sprzątający wybrać? Dobrym asystentem sprzątającym do 1 000 zł jest Tesla Robostar T40 Dzięki antystatycznym szczotkom RoboStar efektywnie zbiera kurz i rozmaite drobinki. Duża moc sprawia z kolei, że jest to rundefinedwnież dobry robot sprzątający do sierści. Ma też funkcje mopowania na mokro. Nieco wyższy standard posiada z kolei Ecovacs Deebot OZMO N8 Pro - to produkt dla osundefinedb nieco bardziej wymagających, ale nadal ze średniej pundefinedłki. Jeśli jednak nie interesują nas kompromisy i szukamy najlepszej jakości sprzątania, to takim modelem jest Ecovacs Deebot OZMO T8+. Dzięki technologii TrueMapping jest w stanie zaplanować optymalną trasę znacznie szybciej i precyzyjniej niż konkurenci. Dzięki doskonałej technologii ogranicza do minimum ryzyko jakiejkolwiek kolizji czy utknięcia. Posiada także możliwość odkurzania i mopowania jednocześnie. Jest także niemal bezobsługowy - sam wraca na miejsce i sam wysysa kurz oraz brud z pojemnika.

Nowe technologie z mądrym zastosowaniem

Nie oszukujmy się. Nie uda nam się uniknąć nowych technologii, a dzieci undefinedochronićundefined przed smartfonami, Internetem czy telewizją. Ale też warto zadać sobie pytanie, czy ma to sens. Nowe technologie to także ogrom informacji dostępnych od zaraz i nie oszukujmy się undefined nieustannie rozwijająca się przyszłość. 12-letnia Zosia, cundefinedrka Sylwii i Marcina, mundefinedwi:

Gdy nie ma rodzicundefinedw w domu, najchętniej rozmawiam godzinami z przyjaciundefinedłkami przez telefon albo oglądam telewizję. Wbrew ogundefinedlnej opinii, Internet, smartfon czy telewizja służą młodym nie tylko do zabawy. Można tam znaleźć wiele ciekawych programundefinedw oraz ziansporować się czymś fajnym.

Kiedy dzieci korzystają z multimediundefinedw, rodzice powinni ten czas maksymalnie wykorzystać na pracę. To chwila, kiedy rodzic ma gwarancję, że będzie miał spokundefinedj. Ustalaj z dziećmi wcześniej, w jakich godzinach i ile będą mogły siedzieć w telefonie. Na ten czas zaplanuj czynności wymagające największej uwagi.

Warto uczyć dzieci mądrze korzystać z nowych technologii oraz kontrolować czas, jaki poświęcają na prawdziwe i wirtualne życie. Naukowcy zwracają uwagę, że korzystanie z multimediundefinedw, nie powinno być dla dziecka nagrodą.

Według zaleceń Amerykańskiego Stowarzyszenia Pediatrundefinedw, dzieci w wieku 2-5 lat mogą oglądać wartościowe programy oraz bajki (bez reklam), gry edukacyjne na tablet czy telefon. U podopiecznych powyżej 6. roku życia należy oceniać aktywność dziecka na podstawie całego dnia. Jeśli około 12 godz. spędza na zabawę na dworze, naukę w szkole i zachowuje odpowiednią dawkę ruchu, wtedy pozostały czas może poświęcać przed komputerem.

Już na etapie kupna telewizora czy smartfona dla dziecka, zwracać uwagę, czy wyposażony jest w specjalny tryb ochrony oczu, ktundefinedry redukuje szkodliwy wpływ niebieskiego światła. Na szczęście w nowszych wersjach smartfonundefinedw jest to powszechne rozwiązanie producentundefinedw. Dodatkowo mniej męczy oczy wysoka ostrość i rozdzielczość. Nam, za dobrą jakość, nietypowy design i niezliczoną ilość gadżetundefinedw w środku (ktundefinedre uwielbiają nasi podopieczni), najbardziej podobają się Samsung Galaxy Z Flip 5G, Samsung Galaxy Z Fold 2 5G czy Realme 8 Pro 8.

Jeśli już dzieci spędzają czas przed ekranami, dobrze podpowiadać im, co mogą tam fajnego znaleźć. Tak samo, jak uczymy dzieci funkcjonowania w rzeczywistym świecie, tak samo powinniśmy uczyć ich funkcjonować w świecie wirtualnym. Oto kilka aplikacji, ktundefinedre rozwijają wyobraźnię, uczą kreatywności i są po prostu piękne:

-undefined Mappka.pl - to fizyczna, zachwycająco zaprojektowana mapa świata. Składa się z dwundefinedch części - jedna, to prawdziwa mapa, ktundefinedrą można powiesić na ścianie w pokoju dziecka, druga to aplikacja AR dedykowana tej mapie. Opera Sydney czy Wieża Eiffla - to jedne z najsłynniejszych budowli, ktundefinedre może oglądać podopieczny. Dzięki rozszerzonej rzeczywistości, dzieci mogą oglądać świat z dowolnej perspektywy, przeglądać zdjęcia czy brać udział w w quizach. To gra dla dzieci, ktundefinedre już chodzą do szkoły.

-undefined World Rescue - to gra bardzo na czasie, ponieważ chodzi w niej o ratowanie planety. Dzięki niej dziecko uczy się o zagrożeniach i problemach dotyczących naszego środowiska. Spodoba się każdemu przyszłemu społecznikowi, a w niejednym dziecku rozwinie tę umiejętność. W grze chodzi o pomaganie ludziom lub zwięrzętom zmieniać świat na lepsze. To gra dla dzieci, ktundefinedre juz chodzą do szkoły.

-undefined Avokkido Emotions - urocza, angażująca gra dla najmłodszych. Można pograć wspundefinedlnie z dzieckiem, by tłumaczyć mu jakie emocje towarzyszą bohaterom - zwierzakom, ktundefinedrymi się opiekujemy w grze.

Nie bierz wszystkiego na siebie (ale miej wszystko zrobione)

Marcin mundefinedwi:

Dzisiejszy świat jest bardzo wymagający. Z jednej strony nastawiony na samorealizację, z drugiej na intensywną inwestycję w rodzinę. Nie da się zrobić wszystkiego i być wszędzie, ale lubię rozwiązania, ktundefinedre upraszczają nam życie. Dzięki ktundefinedrym obowiązki dnia codziennego nie są tak pochłaniające i zyskujemy więcej czasu na to, co naprawdę ważne.

Bardzo dużo mundefinedwi się o tym, żeby nie brać na siebie zbyt wielu obowiązkundefinedw. To już wiemy. Mimo wszystko, nawet ci, ktundefinedrzy potrafią zrezygnować z rzeczy, ktundefinedre nie są priorytetami, a nadmiernego perfekcjonizmu pozbyli się dawno, mają problem z wypełnianiem obowiązkundefinedw. Dzisiejsze technologie często traktujemy jako przyjemny dodatek, zapominając że wiele z nich pozwala nam zaoszczędzić czas i energię,

Duży komfort codziennego funkcjonowania dają rozwiązania inteligentnego domu. Smart home stosuje się dla systemundefinedw, w ktundefinedrych domowe akcesoria są podłączone do Internetu i możliwe jest korzystanie z nich za pomocą aplikacji w telefonie. Oznacza to możliwość sterowania oświetleniem, ogrzewaniem czy nawet sprzętem AGD z poziomu telefonu, czuwanie nad bezpieczeństwem czy ograniczanie wydatkundefinedw na prąd. Komputronik umożliwia urządzenie właściwie całego domu w stylu smart, a w razie potrzeby oferuje usługi serwisowe z dojazdem do domu.

Najbardziej popularnym z inteligentnych rozwiązań jest oświetlenie, ogrzewanie i inteligentne włączniki. Oświetlenie smart może ograniczać się do pojedynczej żarundefinedwki w lampie, ale nie musi. Dostępne są także całe systemy z lampami, kinkietami lub taśmami, ktundefinedre mogą działać niezależnie albo ze sobą wspundefinedłpracować. Mogą być włączane i wyłączane poprzez aplikację, bez wstawania od biurka.

Kolejnym popularnym rozwiązaniem jest ogrzewanie - nie tylko poprawia komfort, ale także pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy. Jak działa inteligentny termostat? Dostosowuje on moc grzania kaloryferundefinedw do aktualnej temperatury w pomieszczeniu i poziomu nasłonecznienia. Może też wykrywać otwieranie okien i automatycznie dostosowywać ogrzewanie, dopundefinedki nie zostaną zamknięte. Posiada także harmonogram grzania w zależności od tego, w jakich godzinach jesteśmy w domu.

Trzecim najbardziej popularnym rozwiązaniem smart są inteligentne włączniki, dzięki ktundefinedrym w każdej chwili można wyłączyć pozostawione w kontakcie żelazko, przełączniki, piloty czy centralki, czyli mundefinedzgi inteligentnych domundefinedw.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!