Wiemy, ile pieniędzy wydają w Polsce cudzoziemcy. Kwoty mogą zaskakiwać

Pandemia sprawiła, że do Polski przyjeżdża mniej turystów z zagranicy. Ale ci, którzy do nas przyjeżdżają, wydają niewiele mniej niż przed pandemią.


O czym przeczytasz?

Granica państwa

Jednym ze skutków epidemii był znacznie mniejszy niż w innych latach ruch turystyczny. Nawet w III kwartale tego roku, kiedy obostrzenia były stosunkowo najmniejsze, liczba cudzoziemców przekraczających polską granicę była o ponad jedną trzecią niższa niż w lecie 2019 r.

Turyści z najbardziej zasobnymi portfelami

Jednak – jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego – jeśli już ktoś z obcokrajowców zdecydował się przekroczyć polską granicę, to w naszym kraju zostawiał prawie tyle samo, co w roku ubiegłym.

Największych zakupów w Polsce w III kwartale dokonywali Ukraińcy. Przeciętnie każdy z przyjeżdżających do naszego kraju obywateli Ukrainy zostawiał w sklepach i punktach usługowych 582 zł. Choć te wydatki były o blisko jedną czwartą mniejsze niż w lecie 2019 roku, to nadal Ukraińcy są na czele zestawienia obcokrajowców, którzy wydają w Polsce najwięcej.

Być może powodem jest fakt, że wielu obywateli Ukrainy mieszka i pracuje w Polsce. I kiedy już wracają do siebie, część zarobionych u nas pieniędzy wydają na towary, które chcą wwieźć do kraju. Poza tym w trakcie pobytu w Polsce również robią zakupy w sklepach, co także wpływa na wysokość wydatków, prezentowanych przez GUS.

Litwa i Białoruś także na podium

Na drugim miejscu na liście turystów z najbardziej zasobnymi portfelami znaleźli się Litwini. W III kwartale tego roku każdy z turystów z Litwy zostawił u nas 524 zł. To zaledwie o 4 proc. mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

To, że Litwini są tak wysoko pod względem wartości wydatków w trakcie swojego pobytu w naszym kraju, nie powinno dziwić. Praktycznie od wprowadzenia euro w tym kraju wielu Litwinów robi u nas cotygodniowe zakupy.

Trzecią nacją pod względem wartości zakupów, dokonywanych w Polsce, są Białorusini. Każdy z obywateli tego kraju, który odwiedził Polskę tego lata, zostawił u nas średnio 471 zł. W tym przypadku też widać spory spadek wydatków, bo o prawie 20 proc. w stosunku do lata roku 2019.

Słowacy wydają więcej

Dopiero na czwartym miejscu pod względem sum, jakie zostawiają w polskich sklepach, znaleźli się Niemcy. Średnio każdy z nich wydał u nas w lecie 470 zł. To prawie tyle samo co przed pandemią, co sugeruje, że większość wydatków pochodzi od osób, które robią w Polsce zakupy.

Sporo zostawiają w polskich sklepach także Rosjanie (średnio 438 zł). Znacznie mniejsze kwoty wydają w Polsce Czesi, którzy zostawiają przeciętnie 313 zł. Na końcu tego zestawienia znaleźli się Słowacy, którzy przy każdej wizycie wydają ok. 311 zł. Jednak Słowacy to jedyny naród, który w trakcie pandemii zwiększył wartość wydatków w Polsce (o prawie 2 proc.).


W tym artykule skorzystaliśmy z takich źródeł:

  1. Główny Urząd Statystyczny Przejdź do źródła


Artykuły, które mogą Cię zainteresować