Blokowiska już nie takie straszne

Zainteresowanie wielką płytą wzrosło m.in. przez pandemię.


O czym przeczytasz?

wielka płyta

Polacy coraz bardziej przekonują się do blokowisk undefined informują analitycy Otodom. We wrześniu 2021 r. już co piąta wyświetlona w tym serwisie oferta sprzedaży dotyczyła mieszkania w budynku z wielkiej płyty. Okazuje się, że takie lokale po prostu "trafiają" w nasze obecne wymagania. Czego zatem oczekujemy od wymarzonych czterech kątundefinedw?

Z badania, przeprowadzonego przez Otodom i SWPS Innowacje wynika, że najwięcej, bo 32 proc. ankietowanych chciałoby, by ich mieszkanie znajdowało się blisko terenundefinedw zielonych. 30 proc. zależy na dostępie do balkonu, a 27 proc. - na niewielkiej odległości od miejsca pracy.

- Być może nadal o mieszkaniu w blokowiskach trudno mundefinedwić jako o tych wymarzonych, jednak ich atuty znajdują pokrycie w tym, czego szukają Polacy. W latach 60. i 70. osiedla były lokowane blisko centrundefinedw i ważnych węzłundefinedw komunikacyjnych, lokale często wyposażano w balkony, a projektanci nie skąpili miejsca na parki, skwerki, lokalne sklepy i punkty usługowe. Do dziś takie blokowiska wyrundefinedżniają się dużą ilością zieleni i miejsca pomiędzy budynkami. Brak tego miejsca często jest wytykany nowopowstającym osiedlom undefined mundefinedwi Jarosław Krawczyk, PR Lead w Otodom.

Przeczytaj też: 9 najdroższych mieszkań w blokach z wielkiej płyty (mieszkanie.pl)

Pandemia łaskawa dla "wielkopłytowcundefinedw"

Co ciekawe, we wzroście popularności wielkiej płyty mogła mieć udział pandemia COVID-19 i związane z nią upowszechnienie pracy zdalnej.

undefined W starszym budownictwie normą był rozkładowy układ mieszkania, w ktundefinedrym każde pomieszczenie pełniło własną, odrębną funkcję. Nowe mieszkania to już często salony z aneksem kuchennym, pokundefinedj dzienny pełniący rundefinedwnocześnie rolę biura itd. Pandemia pokazała nam, że potrzebujemy oddzielenia sfer odpoczynku i pracy undefined tłumaczy Jarosław Krawczyk.

Z danych Otodom wynika, że we wrześniu 2021 r. najwięcej ofert sprzedaży mieszkań w wielkiej płycie było w Warszawie - ponad 4 tysiące. Na kolejnych pozycjach znalazły się: Wrocław (1,3 tys. ogłoszeń) oraz Łundefineddź i Krakundefinedw (po 1,1 tys. ogłoszeń).

Jeśli chodzi o mieszkania na wynajem, liderem rundefinedwnież była Warszawa (ponad 1,5 tys. ofert). Na drugim miejscu znalazł się Krakundefinedw (400 ofert).

Średnia powierzchnia mieszkania z blokowiska zależała od miasta, przykładowo w Warszawie wynosiła 47,7 mkw., a w Poznaniu - 52,5 mkw.

Mocne i słabe strony

wielka płyta

Mocnym atutem wielkiej płyty jest bez wątpienia niższa cena. Według serwisu Rankomat - mieszkania z blokowisk mogą być nawet o 10-20 proc. tańsze od innych lokali z rynku wtundefinedrnego.

Druga zaleta jest taka, że "wielkopłytowce" są modernizowane, remontowane, ocieplane i coraz rzadziej kojarzą się ze stereotypowymi blokowiskami ze zniszczonymi klatkami, pobrudzonymi elewacjami i notorycznie psującymi się domofonami.

Potwierdzają to raporty, dotyczące stanu budynkundefinedw z wielkiej płyty, przygotowane przez inspektorundefinedw Państwowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Przykładowo w Poznaniu, wszystkie skontrolowane w 2020 r. obiekty, wzniesione w technologii wielkopłytowej, nadawały się do dalszego, bezpiecznego użytkowania.

Stan 48 budynkundefinedw oceniono jako "zadowalający", a sześciu - "dobry". Stwierdzono też, że wszystkie spundefinedłdzielnie mieszkaniowe przeprowadzają wymagane przepisami Prawa budowlanego, okresowe kontrole stanu technicznego oraz prowadzą książki obiektu budowlanego.

Trzeba jednak uczciwie przyznać, że wielka płyta ma rundefinedwnież wady - eksperci serwisu Rankomat zaliczają do nich m.in. wygląd budynkundefinedw. Choć w ostatnich latach bloki są ozdabiane efektownymi muralami, dotyczy to tylko promila siermiężnych nieruchomości. W "wielkopłytowcach" wciąż zdarzają się rundefinedwnież nieustawne mieszkania, cienkie ściany, łazienki połączone z toaletami czy niewielkie ciemne kuchnie.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!