Wielka płyta oczami pośredników

Rozprawiamy się z mitami, oceniamy potencjał i szukamy "perełek".


O czym przeczytasz?

wielka płyta

Szacuje się, że ponad 4 miliony polskich mieszkań znajduje się w tzw. wielkopłytowcach. Negatywnych opinii o tego rodzaju budownictwie można było usłyszeć naprawdę sporo: undefinedszare i brzydkieundefined, undefinedniebezpieczneundefined, undefinedwytrzymają maksymalnie 50-70 latundefined. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę to, że historia blokowisk z wielkiej płyty sięga drugiej połowy lat 50. XX wieku, teoretycznie powinny już zacząć znikać z polskich miast. Tak się jednak nie dzieje. Co więcej, specjaliści twierdzą, że będą nam służyły jeszcze przez co najmniej sto lat.

Choć bez wątpienia PR budownictwa wielkopływego nie jest najlepszy, pośrednicy przekonują, że ma ono naprawdę spory potencjał.

Nie 50, a co najmniej 150 lat

Szacuje się, że co trzeci Polak mieszka w budynku z wielkiej płyty. Z danych HRE Investments wynika, że w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie 22 proc. mieszkań to te, zbudowane w latach świetności PRL-owskiego budownictwa, a więc między 1971, a 1988 rokiem. W Łodzi, Lublinie, Bydgoszczy czy Katowicach odsetek ten przekracza 30 proc. Spośrundefinedd miast wojewundefineddzkich liderem wielkiej płyty są Kielce, w ktundefinedrych aż 39 proc. wszystkich lokali znajaduje się na starych blokowiskach.

Wielkopłytowe konstrukcje okazały się znacznie trwalsze niż pierwotnie zakładano. Instytut Technik Budowlanych w ciągu dwundefinedch lat przebadał ich około 300 i stwierdził, że liczba usterek jest taka sama, jak w obiektach, wznoszonych innymi metodami. Oceniono jednocześnie, że - wbrew spekulacjom sprzed dziesiątek lat - większość blokundefinedw wytrzyma przynajmniej kolejne 100-120 lat.

"Perełki" potrafią kosztować krocie

Choć szacuje się, że mieszkania w wielkiej płycie są średnio o 10-20 proc. tańsze od tych na nowoczesnych osiedlach, analiza HRE Investments dowodzi, że na blokowiskach można rundefinedwnież znaleźć prawdziwie luksusowe "perełki". Przykładem jest apartament, położony w jednym z tzw. "iksundefinedw" w warszawskim Śrundefineddmieściu. 180-metrowy lokal wyceniono na prawie 4 mln zł. W środku znajduje się m.in. hol z marmurowym kominkiem, marmurowa łazienka, dwie sypialnie, a nawet pokundefinedj dla gospodyni! Do mieszkania przynależą rundefinedwnież trzy miejsca postojowe i taras z widokiem na Warszawę. Budynek, w ktundefinedrym mieści się apartament jest częścią osiedla Torwar, powstałego w latach 1971-1973.

Potencjalni kupujący mogą też trafić na atrakcyjne lokale o znacznie mniejszej powierzchni i cenie.

- W swojej praktyce spotkałem w wielkiej płycie dużo prawdziwych "perełek" pod względem rozkładu, np. mieszkanie o powierzchni 45 metrundefinedw kwadratowych, ktundefinedre posiadało trzy naprawdę wygodne, ustawne pokoje, oddzielną, widną kuchnię oraz widok na jeziorko. Dla niedużej rodziny, ktundefinedrej członkowie potrzebują prywatności, ale mają ograniczony budżet undefined jest to naprawdę dobrym rozwiązaniem - mundefinedwi Władysław Dzamiszkiewicz z biura nieruchomości WorldWide Life.

Chętnych nie brakuje

chętnych nie brakuje

Oczywiście, w zdecydowanej większości przypadkundefinedw, kupując mieszkanie w wielkiej płycie, trzeba się liczyć z mało ciekawą architekturą, niższym standardem wykończenia części wspundefinedlnych czy przestarzałymi instalacjami w mieszkaniach.

- Może się też zdarzyć, że w mieszkaniu nie była wymieniona elektryka, co wiąże się z poważniejszym remontem. Ponadto, czynsz w starym budownictwie zazwyczaj jest wyższy w porundefinedwnaniu do opłat, ktundefinedre będziemy ponosić za posiadanie mieszkania na nowym osiedlu undefined mundefinedwi Władysław Dzamiszkiewicz.

Z opinii pośrednikundefinedw wynika jednak, że wielka płyta ma poważne atuty, ktundefinedre sprawiają, że nadal cieszy się dużym zainteresowaniem.

- Kluczową role przy podejmowaniu decyzji - wielka płyta czy nowe budownictwo - odgrywa budżet, ktundefinedry klient może przeznaczyć na zakup nieruchomości oraz przyczyna, ktundefinedra zmotywowała do takiego zakupu. Jak pokazuje praktyka, wszystkich kusi nowoczesny styl budynkundefinedw, ładnie wykończona klatka schodowa, możliwość zakupienia miejsca postojowego w garażu podziemnym, ale nie tylko te czynniki wpływają na decyzje klientundefinedw. Wielka płyta ma dużą przewagę cenową, czyli w tej samej lokalizacji większe mieszkanie w wielkiej płycie, będzie kosztowało tyle samo, jak to mniejsze w nowym budownictwie - tłumaczy Władysław Dzamiszkiewicz.

Podobne obserwacje ma Łukasz Wrundefinedbel, właściciela biura nieruchomości New House z Olsztyna.

- Mieszkania w blokach z wielkiej płyty są przede wszystkim tańsze niż te budowane w nowych technologiach, co dla wielu ludzi jest ich głundefinedwną zaletą. Kupują je osoby, ktundefinedre biorą pod uwagę remont, często także inwestycyjnie, by po odnowieniu sprzedać je z zyskiem. Ale stare osiedla wygrywają także lokalizacją, infrastrukturą, przestrzenią wokundefinedł blokundefinedw. Wielka płyta w Olsztynie budowana była relatywnie blisko centrum, co widać po latach intensywnego rozwoju miasta. Są dobrze skomunikowane, pełne sklepundefinedw, szkundefinedł, przychodni itd. I pełne zieleni, placundefinedw zabaw, drzew, przestrzeni, ktundefinedrej często brakuje w nowym osiedlach. Mają też bardzo sensowne rozkłady - choć nie wszystkie - mundefinedwi Łukasz Wrundefinedbel.

Plusundefinedw wielkiej płyty jest jeszcze więcej.

- Ze względu na to, że zwykle są to wysokie obiekty, część mieszkańcundefinedw może też liczyć na atrakcyjny widok z okna. Jeśli zaś chodzi o wnętrza, to są one przeważnie modernizowane przez flipperundefinedw, ktundefinedrzy szybko i niedużym kosztem dostosowują je do obecnych czasundefinedw, a następnie sprzedają - mundefinedwi Michał Spodymek, właściciel agencji Goeste Nieruchomości oraz firmy Kursy Nieruchomości.

Sektor z potencjałem

Zdaniem pośrednikundefinedw, pełen potencjał wielkiej płyty mogłyby uwolnić inwestycje.

- Widzę na tym rynku miejsce do zmian. Bloki z wielkiej płyty mają dosyć często spore podwundefinedrka, na ktundefinedrych można byłoby zrobić np. trzypoziomowy parking. Oczywiście, przedsięwzięcie wymagałoby sporych nakładundefinedw finansowych, jednak korzyści byłyby ogromne, zwłaszcza, gdy weźmiemy pod uwagę obecne problemy z parkowaniem w centrach miast i ich okolicach undefined mundefinedwi Michał Spodymek.

Jak dodaje, standard konstrukcji z wielkiej płyty jest taki, jak w okresie PRL-u.

- W przypadku niektundefinedrych, dobrze zarządzanych osiedli odnowiono elewacje budynkundefinedw, ale i to wydarzyło się lata temu. Gruntowny remont klatek schodowych, modernizacja elewacji i budowa parkingu mogłyby poprawić obecny PR wielkiej płyty. Oczywiście, mieliśmy klientundefinedw, ktundefinedrzy nabywali mieszkania na starych blokowiskach, ale to nie typ budynku warunkował zakup. Wielka płyta wciąż ma słaby PR. Nadal zdarzają się ogłoszenia typu: undefinedKupię mieszkanie w tej okolicy, ale nie w bloku z PRL-uundefined undefined dodaje Michał Spodymek.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!