„Wakacje kredytowe” Morawieckiego. Nowy projekt zakłada miliardową pomoc kredytobiorcom

„Nikogo nie pozostawimy za burtą" – ogłosił wczoraj Mateusz Morawiecki. Przedstawił długo wyczekiwany przez kredytobiorców plan wsparcia. Jednym z czterech jego punktów są „wakacje kredytowe”. Z pomocy będą mogły skorzystać nawet dwa miliony rodzin. 


O czym przeczytasz?

undefinedWakacje kredytoweundefined dla wszystkich

Podczas wystąpienia na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach szef rządu ogłosił, że to rozwiązanie objąć ma undefinedwszystkich kredytobiorcundefinedw, ktundefinedrzy będą mieli trudność w spięciu budżetundefinedw domowych i będą chcieli skorzystać z takich wakacji kredytowych".

Zgodnie z zapowiedzią premiera, jedna rata w kwartale w roku 2022 i 2023 ma być przesunięta do spłaty bez odsetek. W sumie będzie to 8 rat. Ulga dotyczyć ma wszystkich złotowych kredytundefinedw hipotecznych. Nie będzie brana pod uwagę wysokość dochodundefinedw kredytobiorcy. Wniosek ma być prosty, a wysłać będzie go można przez internet.

undefinedJeżeli ktoś płaci dziś ratę kredytową na przykład 1500 zł i ta rata została podniesiona na 2400 zł, o 900 zł załundefinedżmy, to cztery razy w roku ta rata kredytowa 2400 zł będzie przesunięta do spłaty bez odsetek, a więc będą to swego rodzaju wakacje kredytowe" undefined wyjaśniał premier.

72 tys. zł pożyczki

Drugi punkt dotyczy zwrotnego wsparcia do kwoty 72 tys. zł. Pożyczka wpływałaby co miesiąc, przez 3 lata. Jak zapewnia premier, nawet 22 tys. zł z tego wsparcia może zostać umorzone. To pomoc dla kredytobiorcundefinedw, ktundefinedrych raty kredytu urosły na tyle, że nie są w stanie ich terminowo spłacać.

3,5 mld złotych od bankundefinedw komercyjnych

Kolejną formą pomocy ma być fundusz wsparcia dla kredytobiorcundefinedw finansowany przez banki. Jak zaznacza premier, to rozwiązanie w żaden sposundefinedb nie obciąży budżetu państwa. Pieniądze mają pochodzić z zyskundefinedw bankundefinedw komercyjnych, ktundefinedre zgromadziły środki mi.in. dzięki wysokim stopom procentowym.

Likwidacja WIBOR-u

undefinedOd 1 stycznia 2023 r., razem z regulatorem rynku, ale przede wszystkim we wspundefinedłpracy z Sejmem, narzucimy obowiązek posługiwania się inną niż WIBOR, transparentną stawką pochodzącą z rynku międzybankowego depozytundefinedw overnightundefined undefined ogłosił szef rządu.

WIBOR to wskaźnik referencyjny, ktundefinedry służy bankom do wyliczania rat kredytundefinedw. Nowe rozwiązanie ma być dużo bardziej korzystne dla kredytobiorcundefinedw.

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Wyjątkowo o byciu w Domu - Zuzanna Ziomecka i Jacek Santorski

Zapraszamy do obejrzenia wyjątkowej rozmowy redaktor naczelnej mieszkanie.pl, Zuzanny Ziomeckiej z Partnerem zarządzającym ds. integralności biznesu HRE Investments, Jackiem Santorskim. Na podstawie modelu Billa George'a, profesora z Harvardu opowiadają o etapach życia i pojawiających się w nim wzlotach i upadkach, a następnie odnoszą to do etapów bycia w Domu. Na pewno każdy z Państwa odnajdzie w tym modelu część siebie i swojego życia.

Advertisement