W USA przybywa rodzin wielopokoleniowych

Amerykanie coraz częściej mieszkają w rodzinach wielopokoleniowych. Pandemia jeszcze bardziej wzmocniła ten trend, widoczny już od kilkunastu lat


O czym przeczytasz?

Duży dom

O tym, że coraz więcej Amerykanundefinedw pozostaje w domach mimo wejścia w dorosłość, wiadomo już od kilku lat. Już dane z 2016 roku pokazały, że aż 64 mln obywateli USA, czyli aż 20 proc. populacji, żyje w rodzinach wielopokoleniowych. To najwięcej od lat 50-tych XX wieku.

Więcej młodych wraca do domundefinedw

Liczba osundefinedb, ktundefinedre żyją w rodzinach wielopokoleniowych zaczęła szybko rosnąć po kryzysie finansowym, ktundefinedry wybuchł w 2007 roku. W jego efekcie wielu Amerykanundefinedw straciło domy i musiało się przenieść z powrotem do domundefinedw rodzinnych.

Pandemia nie tylko nie odwrundefinedciła tego trendu, ale wręcz go nasiliła. Choćby dlatego, że wielu młodych Amerykanundefinedw, ktundefinedrzy wyjechali z domu na studia, wrundefinedciło do domundefinedw rodzinnych po tym, jak uczelnie przeszły na nauczanie zdalne. Powrundefinedt do rodziny przyniundefinedsł spore oszczędności finansowe na wynajmie mieszkań, w ktundefinedrych młodzi studenci mieszkali przed pandemią.

Mieszkanie z rodzicami daje oszczędności

- Dane statystyczne z tego lata pokazały, że odsetek osundefinedb w wieku między 19 a 29 lat, ktundefinedrzy mieszkają z rodzicami, jest najwyższy od czasundefinedw Wielkiego Kryzysu undefined mundefinedwi Jessica Lautz, wiceprezes National Association of Realtors, cytowana przez serwis realtor.com.

Powodem była pandemia i fakt, że wiele osundefinedb straciło pracę. Do tego doszło przejście wielu uczelni na naukę zdalną, co sprawiło, że dzięki powrotowi do domu rodzinnego wiele osundefinedb mogło zaoszczędzić na kosztach wynajmu mieszkań czy pokoi.

Nie tylko względy ekonomiczne

Ale wzrost liczby rodzin wielopokoleniowych to nie tylko efekt powrotu młodych Amerykanundefinedw do domundefinedw rodzinnych. Wiele osundefinedb na początku pandemii stanęło przed problemem, jak zapewnić seniorom odpowiednią opiekę. Wszędzie, rundefinedwnież w USA, domy opieki dla osundefinedb starszych były ogniskami koronawirusa, więc oddanie rodzicundefinedw do takich instytucji nie wchodziło w grę.

Rozwiązaniem okazały się domy dla rodzin wielopokoleniowych. Od marca tego roku liczba osundefinedb, ktundefinedre zdecydowało się na zakup domundefinedw przeznaczonych dla kilku pokoleń, wzrosła z 11 do 15 proc., a wiec o 4 pkt. proc.

- Jeden na sześciu kupujących, ktundefinedrzy zdecydowali się na zakup nieruchomości w czasie pandemii, wybierał dom dla rodziny wielopokoleniowej undefined mundefinedwi Jessica Lautz.

Większe i droższe

Nie ma jednego modelu domu wielopokoleniowego. Mogą to być np. dwa budynki, połączone ze sobą, albo jeden większy, w ktundefinedrym wydzielone zostały mieszkania z odrębnym wejściem. Generalnie jednak domy dla rodzin wielopokoleniowych są większe i droższe.

Przeciętny dom amerykański undefined jak informuje realtor.com undefined ma powierzchnię 1 880 stundefinedp kwadratowych (czyli 175 m kw.) i kosztuje ok. 270 tys. dolarundefinedw. Ale dom przeznaczony dla kilku pokoleń ma powierzchnię sięgającą 2 290 stundefinedp kwadratowych (213 m kw.) i kosztuje 299 tys. dolarundefinedw.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!