W USA przybywa rodzin wielopokoleniowych

Amerykanie coraz częściej mieszkają w rodzinach wielopokoleniowych. Pandemia jeszcze bardziej wzmocniła ten trend, widoczny już od kilkunastu lat


O czym przeczytasz?

Duży dom

O tym, że coraz więcej Amerykanów pozostaje w domach mimo wejścia w dorosłość, wiadomo już od kilku lat. Już dane z 2016 roku pokazały, że aż 64 mln obywateli USA, czyli aż 20 proc. populacji, żyje w rodzinach wielopokoleniowych. To najwięcej od lat 50-tych XX wieku.

Więcej młodych wraca do domów

Liczba osób, które żyją w rodzinach wielopokoleniowych zaczęła szybko rosnąć po kryzysie finansowym, który wybuchł w 2007 roku. W jego efekcie wielu Amerykanów straciło domy i musiało się przenieść z powrotem do domów rodzinnych.

Pandemia nie tylko nie odwróciła tego trendu, ale wręcz go nasiliła. Choćby dlatego, że wielu młodych Amerykanów, którzy wyjechali z domu na studia, wróciło do domów rodzinnych po tym, jak uczelnie przeszły na nauczanie zdalne. Powrót do rodziny przyniósł spore oszczędności finansowe na wynajmie mieszkań, w których młodzi studenci mieszkali przed pandemią.

Mieszkanie z rodzicami daje oszczędności

- Dane statystyczne z tego lata pokazały, że odsetek osób w wieku między 19 a 29 lat, którzy mieszkają z rodzicami, jest najwyższy od czasów Wielkiego Kryzysu – mówi Jessica Lautz, wiceprezes National Association of Realtors, cytowana przez serwis realtor.com.

Powodem była pandemia i fakt, że wiele osób straciło pracę. Do tego doszło przejście wielu uczelni na naukę zdalną, co sprawiło, że dzięki powrotowi do domu rodzinnego wiele osób mogło zaoszczędzić na kosztach wynajmu mieszkań czy pokoi.

Nie tylko względy ekonomiczne

Ale wzrost liczby rodzin wielopokoleniowych to nie tylko efekt powrotu młodych Amerykanów do domów rodzinnych. Wiele osób na początku pandemii stanęło przed problemem, jak zapewnić seniorom odpowiednią opiekę. Wszędzie, również w USA, domy opieki dla osób starszych były ogniskami koronawirusa, więc oddanie rodziców do takich instytucji nie wchodziło w grę.

Rozwiązaniem okazały się domy dla rodzin wielopokoleniowych. Od marca tego roku liczba osób, które zdecydowało się na zakup domów przeznaczonych dla kilku pokoleń, wzrosła z 11 do 15 proc., a wiec o 4 pkt. proc.

- Jeden na sześciu kupujących, którzy zdecydowali się na zakup nieruchomości w czasie pandemii, wybierał dom dla rodziny wielopokoleniowej – mówi Jessica Lautz.

Większe i droższe

Nie ma jednego modelu domu wielopokoleniowego. Mogą to być np. dwa budynki, połączone ze sobą, albo jeden większy, w którym wydzielone zostały mieszkania z odrębnym wejściem. Generalnie jednak domy dla rodzin wielopokoleniowych są większe i droższe.

Przeciętny dom amerykański – jak informuje realtor.com – ma powierzchnię 1 880 stóp kwadratowych (czyli 175 m kw.) i kosztuje ok. 270 tys. dolarów. Ale dom przeznaczony dla kilku pokoleń ma powierzchnię sięgającą 2 290 stóp kwadratowych (213 m kw.) i kosztuje 299 tys. dolarów.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować