W USA szybko przybywa miast „wartych miliona dolarów”

Epidemia gwałtownie zwiększyła popyt na domy w Stanach Zjednocznych, co doprowadziło do wzrostu cen nieruchomości. Efektem jest wzrost liczby miast, w których dom kosztuje przeciętnie milion dolarów


O czym przeczytasz?

Panorama San Francisco

Przeciętna cena domu w USA to 263 tys. dolarów, czyli 973 tys. zł. Jednak są miasta, gdzie do zakupu domu potrzeba aż 1 miliona dolarów (ok. 3,7 mln zł). A epidemia sprawiła, że liczba takich miast szybko wzrosła.

312 miast, „wartych miliona dolarów”

Jak informuje serwis worldpropertynews.com, jeszcze pięć lat temu w Stanach Zjednoczonych było 208 miast, gdzie przeciętna cena domu przekraczała 1 mln dolarów. Obecnie jest ich już 312. Przy czym blisko połowa z nowych milionowych miast, bo aż 43, pojawiła się na tej liście w czasie pandemii.

I nic dziwnego, bo wzrost cen domów to właśnie uboczny efekt koronawirusa. Ze względu na ubiegłoroczne kwarantanny wiele osób zaczęło poszukiwać większej nieruchomości, najlepiej z ogrodem. Większa przestrzeń stała się konieczna także ze względu na przejście wielu firm na pracę w domu.

Dodatkowym dowodem na to, że wzrost cen domów to efekt pandemii, może być to, że w roku 2019 popyt na domy był najniższy od 2013 roku i że wtedy aż dwa miasta wypadły z listy „milionowych”.

Najdrożej w Kalifornii

Zdecydowana większość miast, w których na kupno domu potrzeba przeciętnie miliona dolarów, mieści się na wybrzeżach. Aż 61 z nich znajduje się w okolicach San Francisco w Kalifornii. Kolejny drogi rejon to okolice Nowego Jorku – tam w aż 51 miastach na zakup domu trzeba wydać ponad milion.

W rejonie Los Angeles jest 39 miast z domami za milion. Jeśli dodać do tego, że 20 miejscowości z domami za milion jest w okolicach San Jose, 7 w rejonie Santa Rosa, 6 to region Santa Maria-Santa Barbara i po 5 w okolicach San Diego i Salinas, to widać, że to właśnie Kalifornia ma najdroższe nieruchomości w USA.

Dla porównaniu – w rejonie modnego obecnie Miami na Florydzie tylko 11 miejscowości ma przeciętne ceny nieruchomości przekraczające 1 mln dolarów.

Milion to czasem za mało

W niektórych spośród miast „wartych miliona” tak naprawdę milion dolarów także nie wystarczy na dom. Według worldpropertyjournal.com, w Atherton, kalifornijskim mieście koło San Francisco przeciętna cena domu to 6,6 mln dolarów. Drugim pod względem ceny domów miastem jest Hunts Point, w stanie Waszyngton, niedaleko Seattle, gdzie dom kosztuje przeciętnie 6 mln dolarów. Trzecie miejsce na tej liście zajmują Sagaponack w stanie Nowy Jork i Jupiter Island na Florydzie. Tam przeciętna cena domu to ponad 5 mln dolarów.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować