W grudniu stopy procentowe znowu w górę?

Jeśli wierzyć prognozom, to raty kredytów mieszkaniowych mogą pójść w górę jeszcze o 10-15%. Kolejna podwyżka stóp procentowych możliwa jest już w grudniu. Rada Polityki Pieniężnej może nas jednak jeszcze w tym roku zaskoczyć.


O czym przeczytasz?

15-20% - mniej więcej o tyle wzrosły lub lata moment wzrosną raty kredytundefinedw mieszkaniowych w Polsce. Jest to bezpośrednia konsekwencja wzrostu stawki WIBOR. Wysokość WIBOR-u zależy za to od tego co Rada Polityki Pieniężnej robi ze stopami procentowymi. Przypomnijmy, że gremium to zdecydowało się na podwyżkę kosztu pieniądza w Polsce zarundefinedwno w październiku, jak i listopadzie.

W efekcie podstawowa stopa procentowa wzrosła z poziomu 0,1% do 1,25%. Prognozy na najbliższe lata sugerują, że ruch w gundefinedrę będzie jeszcze kontynuowany. Formułowane obecnie przewidywania sugerują bowiem, że podstawowa stopa procentowa docelowo może dotrzeć do poziomu około 2,5 undefined 3,5%. To niestety znaczy, że raty złotowych kredytundefinedw hipotecznych mogą jeszcze pundefinedjść w gundefinedrę o kolejne 10 - 15%.

[Sprawdź rundefinedwnież] Wyceń mieszkanie online nawet w 1 minutę! Skorzystaj ze sprawdzonych kalkulatorundefinedw Urban.One lub SonarHome.

Rata o 200 złotych w gundefinedrę

Przejdźmy jednak z tych procentundefinedw na bardziej namacalne liczby. W praktyce dotychczasowe zmiany kosztu pieniądza w Polsce oznaczają, że rata przeciętnego kredytu mieszkaniowego wzrosła z poziomu 1125 złotych miesięcznie jeszcze we wrześniu do 1323 złotych obecnie. Mało kto ma jednak taki przeciętny kredyt, bo jest to dług na około 190 tys. złotych, do ktundefinedrego spłaty zostało 18 lat.

Warto więc rozważyć jeszcze jeden przykład. Załundefinedżmy, że ktoś zadłużył się niedawno na 25 lat i 300 tys. złotych. We wrześniu taki kredytobiorca cieszył się oprocentowaniem na poziomie 2,85%. Niestety nawet dziś w skrzynce pocztowej może on znaleźć list informujący, że oprocentowanie jego długu wzrosło do około 4,8%. Wyjściową ratę takiego kredytu można oszacować na 1,4 tys. zł. Po uwzględnieniu przez bank podwyżek stundefinedp procentowych rata wzrośnie do około 1,7 tys. zł złotych.

potencjalne zmiany rat kredytu

Dla porządku należy dodać, że jeszcze nie wszystkich kredytobiorcundefinedw w Polsce dotknęła podwyżka stundefinedp procentowych. Banki aktualizują bowiem oprocentowanie długundefinedw z pewnym opundefinedźnieniem. Dostosowanie do nowych warunkundefinedw rynkowych trwać więc może nawet kilka miesięcy.

Grudzień pełen niespodzianek

Musimy mieć ponadto świadomość, że najpewniej to jeszcze nie jest koniec zmian. Co miesiąc bowiem Rada Polityki Pieniężnej zbiera się, aby decydować o koszcie pieniądza w Polsce (z wyłączeniem sierpniowej przerwy wakacyjnej). Najbliższe posiedzenie, na ktundefinedrym zapaść może decyzja o koszcie pieniądza w Polsce, odbędzie się 8 grudnia.

Paleta potencjalnych efektundefinedw tego spotkania jest bardzo szeroka. Choć jest to mało prawdopodobne, to Rada może nawet nie podnieść stundefinedp na grudniowym posiedzeniu. I choć nikt z całą stanowczością nie jest w stanie kompletnie wykluczyć takiego obrotu sprawy, to jednak bez porundefinedwnania znacznie bardziej prawdopodobne są podwyżki. Potencjalne minimum to 0,25 pkt. proc. Rynek spodziewa się raczej ruchu o 50 czy 75 punktundefinedw bazowych w gundefinedrę. To oznaczałoby, że tylko grudniowa decyzja może spowodować, że raty złotowych kredytundefinedw pundefinedjdą w gundefinedrę o kolejne 5-8%.

potencjalna wysokośc rat kredytu

Nie można przy tym wykluczyć w grudniu jeszcze innego zaskoczenia, a więc jednej pokaźnej podwyżki stundefinedp procentowych. Chodzi o taki konkretniejszy ruchu w gundefinedrę (w formule undefinedraz a dobrzeundefined), po ktundefinedrym RPP wstrzymałaby się z kolejnymi decyzjami co najmniej na jakiś czas. Takie rozwiązania w przeszłości już widzieliśmy. Na taki obrundefinedt spraw mogłaby nawet wskazywać jedna z ostatnich wypowiedzi prof. Glapińskiego, w ktundefinedrej nazwał inflację uciążliwą i zapowiedział stosowne kroki, aby sprowadzić ją do minimalnych poziomundefinedw.

Raty w gundefinedrę, zdolność w dundefinedł

Wyższe stopy procentowe powodują, że rodacy mogą mniej pożyczyć w ramach kredytundefinedw mieszkaniowych. Dzieje się tak dlatego, że przy wyższych stopach procentowych w gundefinedrę idzie oprocentowanie kredytu, a im droższy dług, tym mniej przy konkretnych zarobkach możemy pożyczyć. Już po decyzjach z października i listopada przykładowa trzyosobowa rodzina, w ktundefinedrej obie osoby pracują i każda przynosi do domu po średniej krajowej straciła około 100 tys. złotych zdolności kredytowej. Jeszcze we wrześniu familia taka mogła bowiem pożyczyć na zakup mieszkania 700 tys. złotych, a na początku grudnia było to około 600 tys. złotych.

Jedno jest pewne undefined końcundefinedwka bieżącego roku, ale też cały rok przyszły obfitować będą w zmiany ważne z punktu widzenia naszych portfeli. Oprundefinedcz poziomu stundefinedp procentowych mamy jeszcze regulacje składające się na Polski Ład. Jego implementacja oznacza z jednej strony, ograniczenie dochodundefinedw undefinedna rękęundefined dla osundefinedb o wyższych zarobkach. Z drugiej jednak strony więcej powinno pojawić się w portfelach osundefinedb z dochodami na poziomie niższym od średniej krajowej. Do tego pod koniec maja dochodzi planowany start programu kredytundefinedw bez wkładu własnego, czy w dalszej perspektywie zapowiadany program bonundefinedw mieszkaniowych. Prognozy na lata 2021-23 przewidują ponadto bardzo dynamiczny wzrost wynagrodzeń o 8,0 undefined 8,4% rocznie połączony ze wzrostem liczby osundefinedb pracujących. W sumie więc wszystkie te zmiany mogą nawet pozytywnie wpłynąć na rundefinedwnowagę na rynku mieszkaniowym. Czy tak będzie w praktyce undefined zobaczymy dopiero w przyszłym roku.

Oprocentowanie przestaniemy liczyć w promilach

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o jednej konsekwencji zmieniających się stundefinedp procentowych. Te choć martwią sporą część kredytobiorcundefinedw, to mogą przynajmniej umiarkowanie cieszyć oszczędzających. Już po podwyżkach zaordynowanej nam w październiku i listopadzie mamy bowiem realną szansę na to, że oprocentowanie przeciętnej rocznej lokaty wzrośnie z około 0,1-0,2% do około 1%. To wciąż oznacza, że przez inflację oszczędności będą traciły na wartości szybciej niż banki będą dopisywać do kapitału odsetki, ale przynajmniej oprocentowanie depozytundefinedw mamy szansę przestać w końcu liczyć w promilach.


W tym artykule skorzystaliśmy z takich źródeł:

  1. Narodowy Bank Polski Przejdź do źródła

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!