W ciągu roku koszty utrzymania mieszkania wzrosły o ¼

23% - póki co o tyle w ciągu roku wzrosły przeciętne koszty utrzymania i prowadzenia domu w Polsce – wynika z najnowszych danych Eurostatu. To o kilka punktów procentowych więcej niż średnia europejska.


O czym przeczytasz?

Wzrost kosztundefinedw utrzymania mieszkania

Jak wynika z danych Urzędu Statystycznego Unii Europejskiej w sierpniu 2022 roku utrzymanie i wyposażenie mieszkania kosztowało średnio o 23% więcej niż rok wcześniej. To duża zmiana bo gdybyśmy wzięli pod uwagę te same miesiące, ale z roku 2020 oraz 2021 to okazuje się, że w tym czasie wzrost kosztundefinedw wynosił niecałe 6%.

Wzrost kosztundefinedw utrzymania mieszkania

Najmocniej drożeją nośniki energii

Wszystko diametralnie zmieniły jednak skokowe podwyżki cen opału (200% r/r), prądu (40% r/r) czy na przykład gazu (38% r/r). Do tego domowe budżety odczuły rundefinedwnież znaczny wzrost kosztundefinedw usług kanalizacyjnych, dostarczania wody czy usług związanych z prowadzeniem domu. W danych Eurostatu na temat inflacji nie ma wręcz niczego co w ciągu roku staniało, a co składa się na koszty prowadzenia i utrzymania domu w Polsce. A gdyby i tego było mało, to raczej nie należy mieć nadziei na to, że dobrnęliśmy do końca podwyżek kosztundefinedw.

Turcy i Estończycy płacą krocie

We wzrostach tych nie jesteśmy co prawda osamotnieni, ale biorąc pod uwagę 34 kraje, dla ktundefinedrych dostępne są dane znajdujemy się w pierwszej dziesiątce. W tym zestawieniu wyprzedzają nas Węgry, Grecja, Holandia, Litwa, Łotwa, Estonia oraz Turcja. W większości z tych krajundefinedw poziom inflacji jest wyższy niż u nas. Szczegundefinedlną uwagę zwraca tutaj Turcja, w ktundefinedrej na utrzymanie mieszkania trzeba wydać o 80% więcej niż w sierpniu 2021. Wobec panującej tam wysokiej inflacji (ponad 80%) nie jest to zaskoczeniem, że kraj ten znalazł się na szczycie rankingu. Powody? Rozkręcona spirala inflacyjna, czy bardzo mocne osłabienie się liry wobec głundefinedwnych walut, co należy wiązać ze skrajnie ortodoksyjną polityką pieniężną (utrzymywanie relatywnie niskich stundefinedp procentowych przy wysokiej inflacji).

Zaraz za Turcją mamy Estonię, w ktundefinedrej koszty utrzymania mieszkania zwiększyły się w ciągu roku o 65%. U naszych bałtyckich sąsiadundefinedw przyczyniły się do tego głundefinedwnie rosnące ceny gazu. Wydatki na błękitne paliwo stanowią w Estonii ponad 12% kosztundefinedw związanych z mieszkaniem. Bardzo podobna sytuacja ma miejsce na Łotwie.

Atom i odnawialne źrundefineddła chronią przed podwyżkami

Na drugim biegunie mamy natomiast Szwajcarię, Islandię, Luksemburg, Maltę, Francję oraz Finlandię. W tych krajach koszty utrzymania i prowadzenia domu w ciągu ostatniego roku poszły w gundefinedrę o mniej niż 10%. Tylko o 5% wzrosły koszty utrzymania i prowadzenia domu w Szwajcarii. Stało się tak pomimo faktu, że Helwetundefinedw rundefinedwnież dotyczą podwyżki cen nośnikundefinedw energii i to o kilkadziesiąt procent (r/r). Mimo tego wysokie dochody, silna waluta i miks energetyczny (większość energii Szwajcarzy produkują w elektrowniach wodnych i atomowych) powodują, że koszty utrzymania i prowadzenia domu w sierpniu 2022 roku były w Szwajcarii tylko o 5% wyższe niż rok wcześniej. Warto wiedzieć, że Szwajcarzy na energię elektryczną i ogrzewanie przeznaczają tylko 3,4% swoich domowych budżetundefinedw. Dla porundefinedwnania w Polsce wydatki na prąd i ciepło odpowiadają za prawie 9% naszych wydatkundefinedw.

Podobnie sytuacja wygląda na Islandii, gdzie prawie 100% energii pochodzi ze źrundefineddeł odnawialnych (elektrownie wodne i geotermalne). Trzeba wiedzieć, że na Islandii energia jest łatwo dostępna i jest relatywnie tania. To, dlatego przeciętne gospodarstwo domowe na prąd i ciepło wydaje tylko 2,5% domowego budżetu. To wszystko składa się na odpowiedź na pytanie, dlaczego w ciągu roku koszty utrzymania i prowadzenia domu na Islandii wzrosły o 6%.


W tym artykule skorzystaliśmy z takich źródeł:


Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!