Więcej niż w Polsce buduje się tylko w Niemczech i Francji

Polska to jeden z największych rynków mieszkaniowych w Europie. W ubiegłym roku pod względem liczby oddanych mieszkań znaleźliśmy się w pierwszej 3


O czym przeczytasz?

Polska jednym z liderundefinedw

Liczba nowo oddawanych mieszkań w Polsce z roku na rok rośnie. W efekcie nasz kraj stał się jednym z największych rynkundefinedw mieszkaniowych w Europie undefined wynika z raportu firmy doradczej Deloitte undefinedProperty Index. Overview of European Residential Marketsundefined.

Francja, Niemcyundefined oraz my

Eksperci Deloitte przeanalizowali rynek mieszkaniowy w 23 krajach. Wnioski, jakie płyną z raportu, mogą być dla wielu osundefinedb zaskakujące.

Okazuje się bowiem, że w ubiegłym roku pod względem liczby nowo oddanych mieszkań nasz kraj znalazł się na trzecim miejscu.

Najwięcej nowych mieszkań oddano we Francji, bo aż 449,4 tys. Na drugim miejscu znalazły się Niemcy, gdzie wybudowano 293 tys. nowych lokali. Trzecie miejsce na podium zajęła Polska, z wynikiem 207,5 tys. oddanych mieszkań.

Wyprzedziliśmy Wielką Brytanię i Hiszpanię

- Jest to najlepszy wynik w historii badania. 65,4 tys. mieszkań, czyli niemal jedną trzecią, sprzedano w sześciu największych miastach. Popyt napędzały nie tylko lokale kupowane na własny użytek, ale także nabywane z myślą o inwestycji na wynajem krundefinedtko- i długoterminowy undefined powiedział Dominik Stojek, Partner Associate w dziale Doradztwa Nieruchomościowego Deloitte.

Pod względem liczby nowych mieszkań wyprzedziliśmy Wielką Brytanię, gdzie powstało niespełna 179 tys. nowych lokali oraz Hiszpanię, ktundefinedrej wynik to 71,6 tys. lokali. W zestawieniu brakuje Włoch, być może dlatego, że mieszkańcy tego kraju słyną z lekceważącego podejścia do prawa budowlanego, toteż pojęcie undefinedoddania mieszkania do użytkuundefined może być tam słabo znane. Podobnie zresztą jak dokument zwany pozwoleniem na budowę undefined danych na ten temat w odniesieniu do Włoch także brakuje w raporcie Deloitte.

Inne ujęcie, a Polska nadal w czołundefinedwce

Oczywiście, wiele krajundefinedw jest znacznie mniejszych niż Polska, toteż same wartości nominalne nie mundefinedwią nam wszystkiego. Deloitte przeliczył jednak liczbę oddawanych mieszkań na tysiąc mieszkańcundefinedw. I choć w tym ujęciu Polska traci miejsce na podium, to jednak nadal pozostaje w czołundefinedwce.

W przeliczeniu na tysiąc obywateli najwięcej mieszkań powstało w Luksemburgu undefined ponad 11,65. Drugie miejsce zajęła Francja, gdzie powstało 6,7 lokali na tysiąc osundefinedb. Trzecia było Norwegia (5,66 mieszkań/1 000 obywateli), czwarty Izrael (5,54). Polska zajęła piąte miejsce, z wynikiem 5,41 mieszkań na tysiąc osundefinedb.

Nie wszyscy potrzebują nowych mieszkań

Autorzy raportu zwracają uwagę, że nie wszyscy potrzebują dużej liczby nowych mieszkań.

- W pięciu krajach undefined Bułgarii, Portugalii, Hiszpanii, Łotwie oraz Bośni i Hercegowinie undefined zostało oddanych mniej niż 2 mieszkania na tysiąc mieszkańcundefinedw. Jednakże Bułgaria, Portugalia i Hiszpania to kraje, w ktundefinedrych zasundefinedb mieszkań w przeliczeniu na 1 000 mieszkańcundefinedw jest najwyższy, więc nie muszą one go powiększać undefined napisali autorzy raportu undefinedProperty Index. Overview of European Residential Marketsundefined.

Zwrundefinedcili także uwagę na fakt, że Bułgaria wyludnia się ze względu na emigrację do innych krajundefinedw UE. Pustoszeją także inne kraje Bałkanundefinedw, stąd zapewne taki słaby wynik Bośni i Hercegowiny.

Musimy nadal dużo budować

Dobre ubiegłoroczne wyniki budownictwa nie zmieniają faktu, że w Polsce nadal brakuje dużo mieszkań.

Wg danych zebranych przez Deloitte, z 386 mieszkaniami na tysiąc klientundefinedw znajdujemy się na jednym z ostatnich miejsc w Europie. Daleko nam choćby do Bułgarii, gdzie ten wskaźnik wynosi 566 lokali na tysiąc obywateli.

Na pocieszenie jednak można dodać, że i tak wypadamy znacznie lepiej niż Wielka Brytania, gdzie ten wskaźnik wynosi nieco ponad 366 mieszkań/1 tys. osundefinedb.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!