Więcej niż w Polsce buduje się tylko w Niemczech i Francji

Polska to jeden z największych rynków mieszkaniowych w Europie. W ubiegłym roku pod względem liczby oddanych mieszkań znaleźliśmy się w pierwszej 3


O czym przeczytasz?

Polska jednym z liderów

Liczba nowo oddawanych mieszkań w Polsce z roku na rok rośnie. W efekcie nasz kraj stał się jednym z największych rynków mieszkaniowych w Europie – wynika z raportu firmy doradczej Deloitte „Property Index. Overview of European Residential Markets”.

Francja, Niemcy… oraz my

Eksperci Deloitte przeanalizowali rynek mieszkaniowy w 23 krajach. Wnioski, jakie płyną z raportu, mogą być dla wielu osób zaskakujące.

Okazuje się bowiem, że w ubiegłym roku pod względem liczby nowo oddanych mieszkań nasz kraj znalazł się na trzecim miejscu.

Najwięcej nowych mieszkań oddano we Francji, bo aż 449,4 tys. Na drugim miejscu znalazły się Niemcy, gdzie wybudowano 293 tys. nowych lokali. Trzecie miejsce na podium zajęła Polska, z wynikiem 207,5 tys. oddanych mieszkań.

Wyprzedziliśmy Wielką Brytanię i Hiszpanię

- Jest to najlepszy wynik w historii badania. 65,4 tys. mieszkań, czyli niemal jedną trzecią, sprzedano w sześciu największych miastach. Popyt napędzały nie tylko lokale kupowane na własny użytek, ale także nabywane z myślą o inwestycji na wynajem krótko- i długoterminowy – powiedział Dominik Stojek, Partner Associate w dziale Doradztwa Nieruchomościowego Deloitte.

Pod względem liczby nowych mieszkań wyprzedziliśmy Wielką Brytanię, gdzie powstało niespełna 179 tys. nowych lokali oraz Hiszpanię, której wynik to 71,6 tys. lokali. W zestawieniu brakuje Włoch, być może dlatego, że mieszkańcy tego kraju słyną z lekceważącego podejścia do prawa budowlanego, toteż pojęcie „oddania mieszkania do użytku” może być tam słabo znane. Podobnie zresztą jak dokument zwany pozwoleniem na budowę – danych na ten temat w odniesieniu do Włoch także brakuje w raporcie Deloitte.

Inne ujęcie, a Polska nadal w czołówce

Oczywiście, wiele krajów jest znacznie mniejszych niż Polska, toteż same wartości nominalne nie mówią nam wszystkiego. Deloitte przeliczył jednak liczbę oddawanych mieszkań na tysiąc mieszkańców. I choć w tym ujęciu Polska traci miejsce na podium, to jednak nadal pozostaje w czołówce.

W przeliczeniu na tysiąc obywateli najwięcej mieszkań powstało w Luksemburgu – ponad 11,65. Drugie miejsce zajęła Francja, gdzie powstało 6,7 lokali na tysiąc osób. Trzecia było Norwegia (5,66 mieszkań/1 000 obywateli), czwarty Izrael (5,54). Polska zajęła piąte miejsce, z wynikiem 5,41 mieszkań na tysiąc osób.

Nie wszyscy potrzebują nowych mieszkań

Autorzy raportu zwracają uwagę, że nie wszyscy potrzebują dużej liczby nowych mieszkań.

- W pięciu krajach – Bułgarii, Portugalii, Hiszpanii, Łotwie oraz Bośni i Hercegowinie – zostało oddanych mniej niż 2 mieszkania na tysiąc mieszkańców. Jednakże Bułgaria, Portugalia i Hiszpania to kraje, w których zasób mieszkań w przeliczeniu na 1 000 mieszkańców jest najwyższy, więc nie muszą one go powiększać – napisali autorzy raportu „Property Index. Overview of European Residential Markets”.

Zwrócili także uwagę na fakt, że Bułgaria wyludnia się ze względu na emigrację do innych krajów UE. Pustoszeją także inne kraje Bałkanów, stąd zapewne taki słaby wynik Bośni i Hercegowiny.

Musimy nadal dużo budować

Dobre ubiegłoroczne wyniki budownictwa nie zmieniają faktu, że w Polsce nadal brakuje dużo mieszkań.

Wg danych zebranych przez Deloitte, z 386 mieszkaniami na tysiąc klientów znajdujemy się na jednym z ostatnich miejsc w Europie. Daleko nam choćby do Bułgarii, gdzie ten wskaźnik wynosi 566 lokali na tysiąc obywateli.

Na pocieszenie jednak można dodać, że i tak wypadamy znacznie lepiej niż Wielka Brytania, gdzie ten wskaźnik wynosi nieco ponad 366 mieszkań/1 tys. osób.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować