Ustawa o wakacjach kredytowych zaskakuje. Frankowicze nie są bez szans

W tym roku wakacjami Polacy żyją dużo wcześniej. Na możliwość zawieszenia spłaty ośmiu rat kredytu hipotecznego liczy wielu kredytobiorców. Frankowicze mieli zostać wykluczeni. A jak jest?


O czym przeczytasz?

undefinedWszyscyundefined, czyli kto?

undefinedWakacje kredytowe dla wszystkichundefined undefined tak zapewniał premier, ogłaszając pomoc dla kredytobiorcundefinedw. Jakiś czas pundefinedźniej zapytany o to, czy ze wsparcia będą mogli skorzystać też frankowicze, odpowiedział undefined wydawać by się mogło undefined jednoznacznie:

To jest wsparcie Polakundefinedw w spłacie kredytundefinedw hipotecznych w złotundefinedwkach. W przypadku kredytundefinedw we frankach szwajcarskich lub innych walutach, wiemy, że są tysiące spraw sądach i przypadkundefinedw, ktundefinedre pozwalają ująć w inny sposundefinedb spłatę w walucie. To się wiąże z wyrokami na poziomie europejskim i krajowym. Miejmy na uwadze fakt, że dziś spłaty kredytundefinedw są trudniejsze, bo idą w gundefinedrę stopy procentowe, ktundefinedre określa bank centralny, i wysokość rat w złotundefinedwkach. Spłaty kredytundefinedw walutowych odnoszą się do innych wskaźnikundefinedw referencyjnych, na przykład LIBOR-u, ale one nie podlegają zmianom, o ktundefinedrych decyduje Narodowy Bank Polski.

Niepewny los frankowiczundefinedw

Z wakacji kredytowych mieli być wykluczeni posiadacze kredytundefinedw frankowych. Ich nie dotknął wzrost undefinedpolskichundefined stundefinedp procentowych, a co za tym idzie undefined rat kredytundefinedw.

Taki przekaz poszedł w świat. Jednak w uzasadnieniu do ustawy o darmowych wakacjach kredytowych możemy przeczytać zaskakujące i przeczące temu zdania:

REKLAMA
Advertisement

(undefined) umowy, ktundefinedrych okres kredytowania kończy się w okresie wskazanym przez ustawodawcę, nie będą objęte zakresem regulacji. Natomiast w przypadku, w ktundefinedrym kredytobiorca posiada kilka kredytundefinedw tego samego rodzaju (np. dwa kredyty waloryzowane do CHF) u danego kredytodawcy, przepisy ograniczają możliwość skorzystania z uprawnienia do zawieszenia umowy, tylko w stosunku do jednego z nich, wedle wyboru kredytobiorcy.

Kredyt frankowy w złotundefinedwkach

Warto wiedzieć, że kredyty frankowe są bardzo często udzielane w walucie polskiej. Przy kredycie indeksowanym do waluty obcej walutę i kwotę zobowiązania określa się w złotundefinedwkach. W przypadku kredytu denominowanego do waluty obcej zobowiązania podawane są w walucie obcej. Wypłata jednak następuje w złotundefinedwkach.

Zapis w ustawie oznaczać może, że rundefinedwnież posiadacze kredytundefinedw walutowych (CHF undefined frank szwajcarski) będą mogli skorzystać z pomocy. Byłby to dowundefinedd na to, że rząd postanowił rozszerzyć wsparcie. Inną możliwością jest niedopatrzenie autorundefinedw ustawy, ktundefinedre zostanie skorygowane podczas prac nad dokumentem. Ktundefinedry z tych wariantundefinedw jest prawdziwy, przekonamy się zapewne niebawem.

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!

Advertisement