USA wydłużają ochronę przed eksmisją do końca lutego

Amerykańska agencja rządowa, zajmująca się ubezpieczeniami kredytów hipotecznych, wydłużyła ochronę przed eksmisją. Problem jest duży, wniosków o eksmisję są już miliony


O czym przeczytasz?

Amerykańskie przedmieście

Federal Housing Administration ogłosiła, że wydłuża okres ochrony mieszkańcundefinedw domundefinedw przed eksmisją i egzekucją ze względu na nieopłacanie rat kredytu. Moratorium pierwotnie miało wygasnąć z końcem roku, lecz FHA przedłużyła je o dwa miesiące, do końca lutego.

To załatwi część problemu

FHA to agencja rządowa, ktundefinedra zajmuje się ubezpieczaniem kredytundefinedw hipotecznych. To ubezpieczenie ma chronić kredytodawcundefinedw przez niewypłacalnością kredytobiorcundefinedw. Jednak nie chroni przez eksmisją w razie zaprzestania obsługi rat.

Tymczasem wybuch epidemii sprawił, że wiele amerykańskich rodzin pozostało bez źrundefineddeł utrzymania lub ich dochody mocno spadły. W rezultacie nie dają rady opłacać rat kredytowych. Dlatego też FHA zdecydowała się na przedłużenie moratorium na eksmisje.

Jednak undefined jak informuje serwis realtor.com undefined ta ochrona nie dotyczy wszystkich Amerykanundefinedw w kłopotach. Przede wszystkim dlatego, że moratorium dotyczy wyłącznie eksmisji z domundefinedw jednorodzinnych, a także dlatego, że nie każdy kredyt hipoteczny zaciągnięty na dom ma ubezpieczenie FHA. Łącznie więc moratorium obejmuje, zdaniem serwisu, około 28 mln właścicieli domundefinedw, a więc nieco więcej niż połowa.

Gorzej mają najemcy

Nieco inaczej wygląda sytuacja najemcundefinedw. Jak pisze realtor.com, tych rundefinedwnież obejmuje pewna ochrona, ale mniejsza niż w przypadku właścicieli domundefinedw. Wynika ona z połączenia rundefinedżnych przepisundefinedw, w tym stanowych czy lokalnych, ale także koncentruje się na najemcach domundefinedw kupionych za kredyt z ubezpieczeniem FHA. Zapewne chodzi o rozwiązanie, ktundefinedre zrundefinedwnuje brak wpływundefinedw z czynszu od najemcy z utratą dochodundefinedw z pracy, bo w obu przypadkach efektem są problemy z obsługą kredytundefinedw.

Według serwisu, to rozwiązanie chroni zaledwie co czwartego najemcę w kraju.

Tymczasem poważne problemy z obsługą kredytundefinedw czy opłacaniem czynszundefinedw mają obecnie miliony Amerykanundefinedw. Według szacunkundefinedw, eksmisja grozi od 7 do 14 milionom gospodarstw domowych. Dla porundefinedwnania, zwykle rocznie dokonuje się ok. 3,7 mln eksmisji, przy czym większość z nich dotyczy najemcundefinedw.

Są jeszcze wakacje kredytowe

Moratorium zostało wprowadzone nie tylko po to, aby mający problemy Amerykanie w spokoju przeżyli Święta Bożego Narodzenia. Jego głundefinedwnym celem jest danie kredytobiorcom czas na porozumienie się z bankami. Dzięki temu osoby, ktundefinedre nie dają rady opłacać rat, mogą uzyskać zwolnienie ze spłaty rat nawet przez rok.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!