USA wydłużają ochronę przed eksmisją do końca lutego

Amerykańska agencja rządowa, zajmująca się ubezpieczeniami kredytów hipotecznych, wydłużyła ochronę przed eksmisją. Problem jest duży, wniosków o eksmisję są już miliony


O czym przeczytasz?

Amerykańskie przedmieście

Federal Housing Administration ogłosiła, że wydłuża okres ochrony mieszkańców domów przed eksmisją i egzekucją ze względu na nieopłacanie rat kredytu. Moratorium pierwotnie miało wygasnąć z końcem roku, lecz FHA przedłużyła je o dwa miesiące, do końca lutego.

To załatwi część problemu

FHA to agencja rządowa, która zajmuje się ubezpieczaniem kredytów hipotecznych. To ubezpieczenie ma chronić kredytodawców przez niewypłacalnością kredytobiorców. Jednak nie chroni przez eksmisją w razie zaprzestania obsługi rat.

Tymczasem wybuch epidemii sprawił, że wiele amerykańskich rodzin pozostało bez źródeł utrzymania lub ich dochody mocno spadły. W rezultacie nie dają rady opłacać rat kredytowych. Dlatego też FHA zdecydowała się na przedłużenie moratorium na eksmisje.

Jednak – jak informuje serwis realtor.com – ta ochrona nie dotyczy wszystkich Amerykanów w kłopotach. Przede wszystkim dlatego, że moratorium dotyczy wyłącznie eksmisji z domów jednorodzinnych, a także dlatego, że nie każdy kredyt hipoteczny zaciągnięty na dom ma ubezpieczenie FHA. Łącznie więc moratorium obejmuje, zdaniem serwisu, około 28 mln właścicieli domów, a więc nieco więcej niż połowa.

Gorzej mają najemcy

Nieco inaczej wygląda sytuacja najemców. Jak pisze realtor.com, tych również obejmuje pewna ochrona, ale mniejsza niż w przypadku właścicieli domów. Wynika ona z połączenia różnych przepisów, w tym stanowych czy lokalnych, ale także koncentruje się na najemcach domów kupionych za kredyt z ubezpieczeniem FHA. Zapewne chodzi o rozwiązanie, które zrównuje brak wpływów z czynszu od najemcy z utratą dochodów z pracy, bo w obu przypadkach efektem są problemy z obsługą kredytów.

Według serwisu, to rozwiązanie chroni zaledwie co czwartego najemcę w kraju.

Tymczasem poważne problemy z obsługą kredytów czy opłacaniem czynszów mają obecnie miliony Amerykanów. Według szacunków, eksmisja grozi od 7 do 14 milionom gospodarstw domowych. Dla porównania, zwykle rocznie dokonuje się ok. 3,7 mln eksmisji, przy czym większość z nich dotyczy najemców.

Są jeszcze wakacje kredytowe

Moratorium zostało wprowadzone nie tylko po to, aby mający problemy Amerykanie w spokoju przeżyli Święta Bożego Narodzenia. Jego głównym celem jest danie kredytobiorcom czas na porozumienie się z bankami. Dzięki temu osoby, które nie dają rady opłacać rat, mogą uzyskać zwolnienie ze spłaty rat nawet przez rok.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

500 sekund o rynku nieruchomości #3 – luty 2021

O kredytach hipotecznych, większej dostępności finansowania zakupu mieszkań! O wyprowadzce poza miasto i o ekologii na mieszkanie.pl Świat nieruchomości w podsumowaniu miesięcznym, wspólnie z Fiat