Ulubione auta złodziei. Uważaj, jeśli posiadasz samochód tej marki

Wiemy, jakie samochody najczęściej padały łupem złodziei w ubiegłym roku


O czym przeczytasz?

Jakie auta kradną złodzieje

W ubiegłym roku z Centralnej Ewidencji Pojazdów z powodu kradzieży wyrejestrowano 6 910 samochodów – wyliczył Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar. To nieco mniej niż w 2019 roku, kiedy wyrejestrowań z powodu kradzieży było 6 978, i nieco więcej niż w roku 2018 (wtedy z rejestrów zniknęło 6 844 auta).

Gdzie kradną samochody?

Wprawdzie nieco ponad 6,9 tys. skradzionych aut na ok. 21 mln samochodów osobowych w Polsce to niewiele, ale są miejsca, gdzie ryzyko, że nasz pojazd padnie łupem złodziei jest większe. Najwięcej aut w ubiegłym roku zostało skradzionych w województwie mazowieckim.

Liczba kradzieży aut w tym regionie wyniosła prawie 2,7 tys. To aż 40 proc. wszystkich tego typu przestępstw. Oczywiście, najwięcej aut złodzieje kradną w samej Warszawie. W ubiegłym roku, jak wynika z danych Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar, doszło w stolicy do 1 801 kradzieży samochodów.

Najmniej kradzieży w ubiegłym roku było w województwach opolskim, świętokrzyskim i podlaskim. W tym ostatnim w ubiegłym roku doszło do zaledwie 70 kradzieży samochodów.

Jakie marki padają łupem złodziei?

W 2020 roku ulubioną marką złodziei była Toyota. Aż 787 aut tej marki zostało skradzionych. Na drugim miejscu znalazło się Audi – w ubiegłym roku łupem złodziei padło 778 samochodów z logiem złożonym z czterech kółek. Trzecie miejsce w zestawieniu najchętniej kradzionych pojazdów zajęło BMW.

Tabela z danymi

Jednak jeśli wziąć pod uwagę modele samochodów, to najczęściej kradzionym autem było Audi A4. Właściciele przez złodziei stracili 214 takie samochody. Drugim modelem, który upodobali sobie przestępcy, było BMW 5 (skradziono 175 sztuk), a trzecim – Audi A6 (159 sztuk).

Druga tabela z danymi

Warto jeszcze dodać, że złodzieje najchętniej kradną samochody nie starsze niż 10 lat. W ubiegłym roku złodzieje upodobali sobie samochody z roku 2017 (zniknęło aż 1042 samochody z tego rocznika).

Jest bezpieczniej niż kiedyś

Dane zebrane przez Samar pokazują, że obecnie właściciele samochodów nie muszą się tak bardzo obawiać o swoje auto jak kiedyś. Najgorszy pod względem kradzieży samochodów był rok 1999, kiedy to łupem złodziei padło ponad 71,5 tys. aut.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować