Sypialnie z popularnych seriali okiem ekspertów od snu

Czy pokoje, w których spali bohaterowie "Przyjaciół" albo "Gry o tron" zostały urządzone prawidłowo?


O czym przeczytasz?

Jeśli jesteś fanem takich seriali jak np. "Seks w wielkim mieście" czy "Simpsonowie", na pewno kojarzysz pomieszczenia, w których sypiali główni bohaterowie tych produkcji. Graficy serwisu Bored Panda odtworzyli słynne sypialnie, mając na uwadze zasady zdrowego snu, a następnie poprosili specjalistów z People Who Sleep, by określili ich wady i zalety.

Na marginesie dodamy, że opinie internautów na temat nowych projektów były podzielone. Jedni twierdzili, że sypialnie mają swój minimalistyczny urok, inni uznali je za wyjątkowo nieprzytulne, pozbawione charakteru i zdecydowanie gorsze od oryginałów. A Ty co o nich sądzisz?

Sypialnia Rachel, "Przyjaciele"

Przyjaciele

Fot. Bored Panda

Nowojorski apartament z serialu "Przyjaciele" uchodzi za kultowy i klimatyczny. W oryginalnej sypialni Rachel, jednej z bohaterek, dominował róż, ale graficy serwisu Boredpanda zrezygnowali z niego na rzecz kolorów: beżowego, białego, szarego i jasnoniebieskiego. Eksperci od snu uznali to za prawidłowy zabieg, ponieważ nowe barwy sprzyjają relaksowi, uspokajają i pozwalają się wyciszyć.

Pochwalono także nowe oświetlenie. Oceniający podkreślili, że w sypialni należy wykorzystywać ciepłe kolory i unikać świateł LED z niebieskim odcieniem, ponieważ mogą one zakłócać produkcję melatoniny.

Jak wspominaliśmy powyżej, mieszkanie z "Przyjaciół" znajduje się w mieście, o którym mówi się, że "nigdy nie śpi", to z kolei może powodować, że w sypialni nigdy nie będzie całkiem ciemno. Mając na uwadze to, że ekspozycja na światło podczas snu obniża jego jakość, nowy pokój Rachel wyposażono w długą, ciemną zasłonę okienną. 

W pomieszczeniu zapanował również perfekcyjny porządek, co zasłużyło na pochwałę oceniających, którzy podkreślili, że niezagracona przestrzeń znacząco poprawia jakość snu. Zupełnie odwrotnie jest z bałaganem, który stymuluje zmysły i utrudnia zasypianie.

Przedstawiciele People Who Sleep wspomnieli przy okazji, że idealna sypialnia, to taka, w której panuje cisza jak makiem zasiał. Tym, którzy nie mogą sobie pozwolić na takie warunki, zalecają stosowanie zatyczek do uszu, albo generatorów białego bądź różowego szumu, które pozwolą zagłuszyć hałas. 

Sypialnia Carrie, "Seks w wielkim mieście"

Seks w wielkim mieście

Fot. Bored Panda

Nowojorski apartament Carrie Bradshaw z serialu "Seks w wielkim mieście" odzwierciedlał jej zamiłowanie do mody, stylu vintage i sztuki. W oryginalnej sypialni bohaterki można było zobaczyć liczne książki, bibeloty i dekoracje. Nie uwzględniono ich w nowym projekcie, co spotkało się z aprobatą ekspertów od snu, którzy wytłumaczyli, że sztuka w sypiani może stanowić swoiste faux pas, ponieważ pobudza umysł i utrudnia zasypianie. 

Jasne zasłony w sypialni Carrie wymieniono na ciemne, aby stworzyć bardziej kojący nastrój, który poprawi jakość snu i zadba o regenerację sił. Zmieniono także kolor ścian. Podobnie jak w pokoju Rachel, w pomieszczeniu zagościła sterylna czystość. Nowa odsłona sypialni Carrie zasłużyła na wysokie noty od People Who Sleep.

Sypialnia Cersei, "Gra o Tron"

Gra o tron

Fot. Bored Panda

Władcy nie mają łatwo - konieczność podejmowania najważniejszych decyzji nie działa dobrze na nerwy. Dlatego ich sypialnie powinny być szczególnie "kojące", tak, by przed snem mogli się wyciszyć i na chwilę zapomnieć o spoczywających na nich obowiązkach.

We współczesnym pokoju królowej Cersei z serialu "Gra o tron" zaplanowano dużo wolnego miejsca, które można wykorzystać np. na rozłożenie maty do jogi. Zachowanie ciemnych kolorów na kamiennych ścianach i podłodze miało służyć "ogrzaniu" pomieszczenia. Aby jeszcze bardziej "podnieść temperaturę", pod łóżkiem położono dywanik.

Być może wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, jak duży wpływ na sen ma to, jakich używamy poduszek i pościeli. Kręcenie się z boku na bok często wynika właśnie z tego, że mamy za wysoko albo za nisko głowę. Warto pamietać, zakłócony sen to jeden z podstawowych powodów zmęczenia i trudności z podejmowaniem decyzji, w dłuższej perspektywie może prowadzić nawet do depresji.

Sypialnia Freda i Wilmy, "Flintstonowie"

Flinstonowie

Fot. Bored Panda

Zacznijmy od tego, że oryginalne pomieszczenie, w którym spali Wilma i Fred Flinstonowie zostało - przez specjalistów od snu - uznane za najlepiej zaprojektowane. Powodów jest co najmniej kilka. Po pierwsze, na pochwałę zasłużył twardy "materac" - idealny dla zachowania zdrowej pozycji podczas snu. Trafionym wyborem okazała się też pościel w kolorze niebieskim, który sprzyja odpreżeniu i wyciszeniu. Trzeci powód to wykorzystanie kamienia, który "zadba" o przyjemny chłód.

Oceniający pochwalili jednocześnie dodatek, który zastosowano w nowej sypialni Wilmy i Freda. Chodzi o futrzany dywanik na podłodze, który nieco "ocieplił" pomieszczenie. Zasugerowali też, żeby wyposażyć sypialnię w okno, które umożliwi wentylowanie pomieszczenia. 

Sypialnia Barta, "Simpsonowie"

Simpsonowie

Fot. Bored Panda

Krzykliwe kolory to cecha charakterystyczna domu serialowych Simpsonów.

Zastosowanie takich barw w sypialni nie jest jednak dobrym pomysłem, dlatego w pokoju Barta, zaprojektowanym przez grafików serwisu Boredpanda, dominują delikatniejsze barwy. Żółte zasłony zastąpiono ciemnogranatowymi, które blokują dostęp światła, a przez to także niepotrzebnych bodźców. Specjaliści pochwalili te elementy, a przy okazji wspomieli, że dobrze by było usunąć półkę znad łóżka. Porozkładane na niej przedmioty mogą rozpraszać i zakłócać spokój. Mogą także budzić obawy, że podczas snu coś spadnie nam na głowę. 

Sypialnia Blanche, "Złotka"

Golden Girls

Fot. Bored Panda

"Złotka" to rozgrywająca się w l. 80 XX w. w USA historia czterech dojrzałych kobiet. Jedną z nich jest Blanche i to właśnie jej sypialnię odtworzyli graficy serwisu Boredpanda. 

W jednym z odcinków, Blanche zapytała przyjaciółkę: „Dorothy, jak myślisz, co powinnam zrobić z moim łóżkiem?” Specjaliści od snu z przyjemnością odpowiedzieli na to pytanie. 

W oryginalnej sypialni Blanche uwagę zwracała przede wszystkim tapeta z gigantycznymi liśćmi palmowymi. We współczesnej wersji pokoju, na ścianach położono bardziej stonowaną grafikę, by zanadto nie pobudzać umysłu przed snem. Poza nią, specjaliści od snu pochwalili również dwie lampki nocne, które zapewniające optymalną ilość światła na wieczorną lekturę.

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

SmartHome oczami dzieci - wymarzony pokój

O jakim pokoju marzą dzieci? Przyjrzymy się bliżej inteligentnemu oświetleniu i sprawdzimy jak dzieci same zmieniają pokój w krainę marzeń. SmartHome w Komputroniku. http://Komputronik-SmartHome

Advertisement