Tu mieszkała Coco Chanel

Dom jednej z najsłynniejszych projektantek mody na świecie wreszcie znalazł nabywcę. Mówi się, że renowacja będzie go kosztować miliony.


O czym przeczytasz?

Coco Chanelrosehall house

W latach 20. XX wieku w tym domu mieszkała jedna z najsłynniejszych na świecie projektantek mody - Gabrielle Bonheur Chanel, powszechnie znana jako Coco Chanel.

Choć od 54 lat budynek stoi nieużytkowany, teraz ma szansę się to zmienić.

Pozostały kwieciste tapety i żeliwny kominek 

Należąca niegdyś do Coco Chanel posiadłość Rosehall, położona w szkockim hrabstwie Sutherland zajmuje 700 akrów. Jak podaje Daily Star, w samym domu znajdują się 22 pokoje. Choć budynek jest bardzo zniszczony – ma powybijane okna, popękane ściany, rozpadające się sufity – zachowały się nim elementy z dawnych czasów, np. żeliwny kominek czy tapety z kwiecistym wzorem, którymi Coco okleiła wszystkie pomieszczenia.

motyw kwiecisty

Fot. Wikimedia.org

Posiadłość warta miliony 

W 2015 r. Rosehall była jedną z najdroższych nieruchomości w Szkocji. Jej wartość szacowano na 2 mln funtów. Pod koniec 2020 r. posiadłość wreszcie znalazła nabywcę. Choć nie ujawniono, ile ostatecznie zapłacił za budynek, pewne jest, że jego renowacja będzie go kosztować miliony funtów.

wnętrza domu

Fot. Daily Record

Pomieszkiwał tu sam Churchill

Nieoficjalnie mówi się, że Coco Chanel sama zapropjektowała wnętrza Rosehall. Najczęściej używanym przez nią kolorem był beż. Krążą też plotki, że ​​w Rosehall znajdował się pierwszy bidet w Szkocji, nie jest to jednak informacja potwierdzona.

Co ciekawe, dworek odwiedził sam premier Winston Churchill, który gościł u Chanel w 1928 r. podczas rekonwalescencji po chorobie.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować