6 jarmarków bożonarodzeniowych, które warto zobaczyć

Za tydzień Wigilia. Spora część z nas zapewne czuje już świąteczną, magiczną atmosferę. Jeśli jeszcze tak nie jest, to rozwiązaniem może być wizyta na jarmarku bożonarodzeniowym. Są to miejsca, które wręcz emanują atmosferą świątecznych przygotowań.


O czym przeczytasz?

Zapach leśnych choinek, grzanego wina, czekoladowych piernikundefinedw. Do tego magiczna sceneria staromiejskich rynkundefinedw. To obraz corocznych jarmarkundefinedw bożonarodzeniowych, ktundefinedrych tradycja w Europie sięga średniowiecza. Dzięki nim można poczuć magiczny klimat świąt w miejskim środowisku. Chętnie korzystają z tego nie tylko turyści, ale i mieszkańcy tych miast. W dzisiejszym zestawieniu, na chwilę przed świętami HRE Investments prezentuje ofertę jarmarkundefinedw bożonarodzeniowych w 6 miastach. Niektundefinedre z nich określane są mianem największych, niektundefinedre najpiękniejszych lub najsmaczniejszych. I choć wszelkie rankingi w tej kwestii mogą być subiektywne, to łączy je jedno undefined magia świąt.

Najstarszy jarmark to ten krakowski

Jednym z najbardziej znanych i najchętniej odwiedzanych rodzimych targundefinedw bożonarodzeniowych jest ten na Rynku Głundefinedwnym w Krakowie. Nawiązuje on do handlowych tradycji tego miejsca, a wydarzenie to organizowane jest od ponad 25 lat. Czyni go to najstarszym jarmarkiem bożonarodzeniowym w Polsce. W tym roku targ funkcjonuje od 26.11.2021 do 02.01.2022. Odbywa się on na jednym z największych rynkundefinedw w Europie o powierzchni 4 ha, gdzie pomieszczono 68 drewnianych budowli, w ktundefinedrych kupcy oferują nie tylko prezenty czy ozdoby, ale też mnundefinedstwo pyszności.

Podczas odwiedzin w Krakowie poczuć można więc nie tylko magiczną atmosferę tego miasta czy świąt, ale i zapachy polskich potraw undefined np. pierogundefinedw, zup czy chleba ze smalcem. Na jarmarku tradycyjnie można skosztować grzańca galicyjskiego. Znajdziemy tam rundefinedwnież całą gamę artykułundefinedw typowo świątecznych undefined ręcznie malowane bombki, ozdoby choinkowe, stroiki, świece, szopki, kalendarze czy drewniane zabawki.

Wśrundefinedd tej bogatej oferty handlowo-gastronomicznej znajdziemy rundefinedwnież propozycje z innych krajundefinedw undefined swoje stanowiska mają kupcy z Litwy, Ukrainy, Słowacji czy Węgier. Do posmakowania są zatem rundefinedżne specjały z tych krajundefinedw undefined wędliny, sery, kiełbasy, chleb. Kupić natomiast można biżuterię, tkaniny, rękodzieło z lnu, wełny, ceramikę czy rundefinedżnego rodzaju świąteczne upominki. Organizatorzy zadbali rundefinedwnież o dodatkowe atrakcje undefined na przykład pokaz kowalstwa w specjalnie do tego zainscenizowanej kuźni.

kiermasz bożonarodzeniowy w Krakowie

rynek w Krakowie z lotu ptaka

Największy z kolei to wrocławski

Rundefinedwnie świąteczną atmosferę co w Krakowie poczujemy także we Wrocławiu. Na staromiejskim rynku w tym mieście targ bożonarodzeniowy rozpoczął się w tym roku 19 listopada i potrwa do końca grudnia. Jarmark we Wrocławiu jest największym w Polsce i obejmuje nie tylko rynek, ale i Plac Solny oraz ulice Świdnicką i Oławską.

W bezpośrednim otoczeniu wrocławskiego rynku undefined na placu Solnym odwiedzający mogą posmakować gofrundefinedw, plackundefinedw ziemniaczanych, kartaczy, pyr z gzikiem, pieczonej szynki, chałwy, serundefinedw gundefinedralskich, czy czekoladowych piernikundefinedw. Swoje stoiska mają też podlaskie wędliny czy dolnośląskie miody. Znajdziemy także gamę smakundefinedw zagranicznych. Wśrundefinedd nich alzackie podpłomyki, holenderskie i włoskie sery, węgierskie salami, hiszpańskie churros czy turecka baklava.

Swoje produkty prezentują rundefinedwnież kupcy z Ukrainy. W ich ofercie odnajdziemy unikatową, ludową ceramikę, świąteczne ozdoby z drewna czy naturalne kosmetyki. Atrakcją dla najmłodszych jest tzw. Bajkowy Lasek, w ktundefinedrym posłuchać można świątecznych bajek. Warto udać się też do Świątecznego Wiatraka, gdzie przewidziane są warsztaty malowania bombek.

rynek bożonarodzeniowy we Wrocławiu

Jarmark w Poznaniu

Drugim co do wielkości jarmarkiem bożonarodzeniowym w Polsce jest jarmark w Poznaniu. W stolicy Wielkopolski odbywa się on na Placu Wolności, na Rynku Łazarskim oraz w Parku Kasprowicza. Impreza potrwa najdłużej na Placu Wolności undefined do 26.12, a w pozostałych dwundefinedch miejscach do 19.12.

Targ w Poznaniu to wydarzenie bogate przede wszystkim w rundefinedżnego rodzaju wydarzenia kulturalno-artystyczne. Prawdziwym hitem był Poznań Ice Festival, podczas ktundefinedrego artyści z rundefinedżnych krajundefinedw rzeźbili w lodzie. Wiele osundefinedb czeka także na taniec przy świątecznych utworach w słuchawkach undefined tzw. Christmas Silent Disco. To wydarzenie planowane jest na 18.12.

jarmark bożonarodzeniowy w Poznaniu

lodowa rzeźba na rynku w Poznaniu

Na lodzie wokundefinedł Syrenki

Jarmark Bożonarodzeniowy w stolicy także odbywa się na staromiejskim placu. Tu impreza natomiast trwa najdłużej bo do 6 stycznia 2022 roku.

Jedną z największych atrakcji jarmarku, ktundefinedrej nie znajdziemy w innych miastach jest lodowisko. Tak więc wybierając się na świąteczny spacer po warszawskiej Starundefinedwce warto zabrać ze sobą łyżwy, choć można je także wypożyczyć. Jazda odbywa się po torze wokundefinedł Pomnika Syrenki.

Na warszawskim Starym Mieście krajobraz świąteczny rundefinedwnież kształtują charakterystyczne budki, choinki czy świąteczne iluminacje. Spośrundefinedd bogatej oferty gastronomicznej wymienić trzeba potrawy z grilla, oscypki z żurawiną, prażone orzechy, pieczone kasztany, świąteczne ciastka i pierniki.

fontanna na jarmarku bożonarodzeniowym w Warszawie

Powyższe propozycje to najbardziej znane i największe jarmarki w Polsce. Choć nie sposundefinedb opisać świąteczny klimat wszystkich miejsc w naszym kraju, to podobne imprezy znajdziemy rundefinedwnież w Katowicach, Gdańsku, Opolu, Toruniu, Bydgoszczy czy Łodzi, a także w wielu mniejszych miejscowościach, ktundefinedrych charakter jest bardziej lokalny i kameralny.

Największe rozczarowanie w Norymberdze

Nie tylko w naszym kraju znajdziemy świąteczne jarmarki. Spośrundefinedd zagranicznych propozycji na uwagę zasługuje impreza w Norymberdze. Jeśli wierzyć zapewnieniom organizatorundefinedw, jest to największy bożonarodzeniowy targ nie tylko w Europie, ale i na świecie. Rozpoczęciu targundefinedw w Norymberdze towarzyszy zwykle iście anielska oprawa. Cała impreza otwierana jest przez blondwłosą krundefinedlową świąt ubraną w anielskie szaty o imieniu Christkind.

Z charakterystycznych świątecznych potraw, podobnie jak w Polsce zazwyczaj można tu skosztować grillowanych kiełbasek, grzanego wina czy świątecznych piernikundefinedw. Z atrakcji nie może zabraknąć tu też największego na świecie garu ponczu. W dodatku grillowane kiełbaski to tak naprawdę norymberdzki znany na cały świat przysmak, ktundefinedrego tradycja ma ponad 700 lat.

Niestety, w tym roku w związku z panującą sytuacją pandemiczną zamiast zapachu choinek czy grzanego wina, poczuć można jedynie rozczarowanie, ponieważ został on odwołany.

jarmark bożonarodzeniowy w Norymberdze

Magiczna Praga

Mianem jednego z najpiękniejszych określa się też targ bożonarodzeniowy u naszych południowych sąsiadundefinedw. Jest on określany często nie tylko jako najpiękniejszy, ale i najsmaczniejszy. W czeskiej Pradze w tym roku impreza odbywa się od 26 listopada do 6 stycznia. Jarmark co roku odbywał się w kilku miejscach tego magicznego miasta. Tym razem imprezę gości największy spośrundefinedd nich undefined plac Wacława.

W ofercie gastronomicznej znajdziemy prawdziwe czeskie specjały undefined praską szynkę pieczoną na rożnie, pieczone kasztany, migdały w cukrze czy znany na całym świecie trdelnik, czyli czeski kołacz.

Atrakcją dla dzieci (choć oczywiście nie tylko) jest zagroda ze zwierzętami undefined owcami, kozami. Atmosferę na praskim placu dopełniają codzienne występy dziecięcych zespołundefinedw śpiewających kolędy.

jarmark bożonarodzeniowy w Pradze


W tym artykule skorzystaliśmy z takich źródeł:

  1. Kiermasze "Artim" Przejdź do źródła
  2. Punkt Informacji Kulturowej - Wrocław Przejdź do źródła
  3. Betlejem Poznańskie Przejdź do źródła
  4. Punkt Informacji Kulturowej - Warszawa Przejdź do źródła
  5. Jarmark bożonarodzeniowy Nuremberg Przejdź do źródła
  6. Informacja Turystyczna - Praga Przejdź do źródła

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!

Advertisement