"Tomek i przyjaciele" w CANAL+ online - życiowe mądrości prosto z Wyspy Sodor

Perypetie niebieskiej lokomotywy i jej przyjaciół rozśmieszają do łez, ale też wzruszają i dają do myślenia. Ta bajka to instrukcja obsługi życia codziennego, nie tylko dla najmłodszych.


O czym przeczytasz?

Tomek i Przyjaciele

Przygody niebieskiej lokomotywy o imieniu Tomek i jej przyjaciundefinedł już od 1984 r. poruszają serca nie tylko najmłodszych widzundefinedw, ale i ich rodzicundefinedw. Parowozy, spalinowozy, pociągi wąskotorowe, statki i dźwigi portowe, a także pojedyncze wagony zamieszkują tajemniczą Wyspę Sodor, gdzie pracują pod okiem Tophamma Hatta, zwanego Grubym Zawiadowcą.

Każdy z pojazdundefinedw chce być jak najbardziej użyteczną maszyną - wykonywać sumienie przydzielone mu zadania i chronić koleje przed chaosem i opundefinedźnieniami. Niestety, podobnie jak w życiu, cel ten nie zawsze udaje się osiągnąć. Pojazdy popadają w rundefinedżne tarapaty, a do wyjścia z nich potrzeba często sumiennej pracy nad sobą...

Charakterni, figlarni, a czasem dokuczni

Wyspa Sodor

Tytułowy bohater undefined Tomek undefined charyzmatyczny parowundefinedz o numerze bocznym undefined1undefined jest miły, odważny i pracowity, ale przez swoją bujną wyobraźnię, infantylizm i zamiłowanie do wyścigundefinedw, często wpada w kłopoty. Na co dzień wozi pasażerundefinedw i towary po malowniczej Wyspie Sodor, położonej gdzieś na Morzu Irlandzkim. Czasem odwiedza też inne kraje, gdzie ma za zadanie wspierać tamtejszą kolej.

Problemy, jakich doświadcza na obcym terenie najczęściej wynikają z jego niewiedzy o danym miejscu i przeceniania swoich możliwości undefined np. w Australii Tomek podstępem przejmuje skład kolegi, aby sprundefinedbować swoich sił jako lokalny przewodnik turystyczny. Skutek jest taki, że zbacza z trasy i omal nie spada w przepaść.

Inne lokomotywy rundefinedwnież umieją pokazać "charakterek". Kuba to największy maruda w zespole, ktundefinedry koncentruje się przede wszystkim na tym, by nie zarysować swojego czerwonego lakieru. Najbardziej nobilitującą pracą jest dla niego ciągnięcie wagonundefinedw pasażerskich, dlatego kombinuje jak tylko może, by nie transportować towarundefinedw. Szczegundefinedlnie odstręczają go "śmierdzące", świeżo złowione ryby, ktundefinedre kiedyś sprytnie wcisnął swojemu koledze - Heniowi, powodujac duże opundefinedźnienia w dostawach.

Po Wyspie Sodor jeździ także Gabryś, znany z tego, że zadziera nosa, gdyż jest najszybszą i największą lokomotywą na Wyspie, a w dodatku ciągnie wagony ekspresowe. Jest tu też żartowniś Czarek, ktundefinedremu - ze względu na ciągłe dowcipkowanie - mało kto wierzy.

Diesel to natomiast największy "rozrabiaka" wśrundefinedd spalinowozundefinedw. Czasem jednak ratuje sytuację, przezwyciężając swoje słabości.

Na koniec dnia wszyscy stoją za sobą murem

Tomek i Przyjaciele - parowozy

Choć pociągi miewają gorsze dni, potrafią się dąsać i robić sobie na złość, na koniec dnia zawsze stoją za sobą murem i chętnie sobie pomagają. Pocieszają się i służą sobie radą. Są użytecznymi maszynami, ktundefinedre wspundefinedlnymi siłami walczą z przeszkodami - stawiają czoła śnieżycom, wichurom, pożarom czy wypadkom.

Bajka "Tomek i przyjaciele" uczy przede wszystkim przezwycieżania swoich słabości, koleżeństwa i oddania innym. Pokazuje, że każdy może się pomylić i popełnić błąd. I każdy zasługuje na wybaczenie.

Choć bohaterami są pociągi, ich uczucia, charakter i zachowania mają całkowicie ludzkie cechy. Uwagę zwracają także ludzkie twarzyczki lokomotyw. Grafikom należą się w tym miejscu ogromne brawa, gdyż charakterystyczne rysy z niezwykłą dokładnością odwzorowują temperament lokomotyw, a grymasy na twarzy - ich obecny nastrundefinedj.

Wszystko zaczęło się od pewnego miłośnika koleiundefined

Wilbert Awdry

Fot. Wilbert Awdry | Wiki Tomek i Przyjaciele | Fandom

Serial "Tomek i przyjaciele" powstał na podstawie książki Brytyjczyka - Wilberta Vere Awdryundefinedego, urodzonego w 1911 r. Awdry był synem pastora, pasjonata kolei. Najmłodsze lata spędził w domu na angielskiej prowincji, nieopodal torundefinedw kolejowych. Jako mały chłopiec uwielbiał wyobrażać sobie, że każda z przejeżdżających lokomotyw ma duszę, charakter i inspirujące życie. W głowie układał sobie historie, w ktundefinedrych poszczegundefinedlne pociągi rozmawiają ze sobą, nawiązują przyjaźnie, a czasami popadają w konflikty.

Miłość do kolei towarzyszyła mu przez całe życie, a jej eskalacja miała miejsce w 1942 r. Wtedy sam był już ojcem, a jego syn zachorował na odrę. Aby umilić mu czas, spędzony w łundefinedźku, Awdry zaczął wymyślać historie o lokomotywach, ktundefinedre tak bardzo spodobały się chłopcu, że chciał ich więcej i więcej. Niedługo potem, Awdry undefined za namową żony - postanowił napisać książkę, ktundefinedrej bohaterami będą właśnie lokomotywy. Jak zdecydował, tak zrobił.

Książka pt. "Trzy lokomotywy" ujrzała światło dzienne w 1945 r. i od razu stała się bestsellerem. W ciągu kilku miesięcy sprzedano 45 tys. egzemplarzy.

Tomek i jego paczka stali się ulubieńcami dzieci i dorosłych. Popularność była tak duża, że na rynek zaczęto wypuszczać modele pociągundefinedw do składania i inne gadżety, nawiązujące do magii Wyspy Sodor. W latach 80. zaczęto rozmawiać o przeniesieniu historii na duży ekran.

W 1984 r. brytyjska telewizja ITV wyemitowała pierwszy odcinek bajki "Tomek i przyjaciele", ktundefinedry obejrzało 8,5 mln widzundefinedw.

Choć Wilbert Awdry zmarł w 1997 r., stworzone przez niego historie żyją po dziś dzień. Serial animowany "Tomek i przyjaciele" cieszy się nieustanną popularnością, a wśrundefinedd milusińskich nie brakuje kolekcjonerundefinedw pociągundefinedw z Wyspy Sodor i całej masy innych, związanych z bajką gadżetundefinedw.

Najbardziej zagorzali miłośnicy przygundefinedd niebieskiej lokomotywy mogą nawet "zwiedzić" Wyspę Sodor - na świecie powstają bowiem parki tematyczne, zaadaptowane na tę krainę. Jeden z nich znajduje sie w Drayton w Wielkiej Brytanii.

Serial animowany "Tomek i przyjaciele" obejrzysz w serwisie CANAL+ online.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!