To będzie domowy Sylwester za mniejsze niż zwykle pieniądze

Większość Polaków zamierza zostać na Sylwestra w domu, co będzie wiązać się z mniejszymi wydatkami. Ale zaskakująco wiele osób chce jednak pożegnać rok 2020 na imprezie lub poza domem


O czym przeczytasz?

Impreza sylwestrowa

Z badania firmy BIG Info Monitor wynika, że aż 69 proc. Polaków, a więc trzykrotnie więcej niż przed rokiem, zamierza spędzić Sylwestra w domu. Biorąc pod uwagę, że na Sylwestra rząd próbuje wprowadzić pewne ograniczenia w poruszaniu się, to jest to zaskakująco mały odsetek. Prawie jedna czwarta badanych zamierza się mimo wszystko bawić na Sylwestra.

Mniejsze lub większe domówki

Jednak nawet ci, którzy zamierzają się bawić na sylwestrowych imprezach, ostatni wieczór roku spędzą w domach. Co dziesiąty badany zamierza urządzić niewielką, obliczoną na nie więcej niż 5 osób, imprezę w domu. Kolejnych 5 proc. wybiera się na takie właśnie niewielkie przyjęcie w gronie rodziny lub znajomych.

Ale będą także i większe imprezy. Organizację przyjęć na więcej niż 5 osób zapowiedziało 3 proc. ankietowanych, z kolei 4 proc. z nich na taką właśnie imprezę dostało zaproszenia. Co ciekawe, są tacy, którzy mimo wszystko liczą na imprezę sylwestrową w lokalu ewentualnie na zabawę pod gołym niebem.

Mniejsze imprezy to mniejsze koszty

Sondaż BIG Info Monitor pokazuje także, że w tym roku zaoszczędzimy na Sylwestrze. Z odpowiedzi ankietowanych wynika, że zamierzają wydać na pożegnanie 2020 roku średnio 212 zł, podczas gdy rok temu było to 307 zł. I znowu – choć mówimy o spadku wydatków o jedną trzecią, to zaskakuje fakt, że nadal chcemy wydać ponad 200 zł na domowego Sylwestra.

Co ciekawe, więcej chcą zaoszczędzić panie. Chcą one wydać średnio 177 zł, podczas gdy panowie zamierzają na Sylwestra przeznaczyć 261 zł. Zdaniem autorów badania, chodzi o to, że ze względu na domowego Sylwestra odpadają wydatki na fryzjera czy nowe kreacje, stąd te niewielkie wydatki. Niestety, o tym, na co panowie zamierzają wydać przeszło ćwierć tysiąca złotych, autorzy raportu nie wspomnieli.

Najwięcej wydadzą najzamożniejsi

To, ile zamierzamy wydać na Sylwestra, zależy od wysokości naszych pensji. Ci, którym na konta wpływa miesięcznie ponad 10 tys. zł, chcą na pożegnanie roku przeznaczyć średnio 744 zł. Z kolei osoby zarabiające najmniej, miedzy 1 a 2 tys. zł, chcą na Sylwestra wydać więcej niż wynosi średnia, bo 288 zł. Mniejsze wydatki planują osoby, które zarabiają między 7 a 10 tys. zł – oni nowy rok przywitają kosztem 241 zł.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować