Nie wszystko w 2021 roku zdrożeje. Są i obniżki

Znamy już kolejny element cenowej układanki na rok przyszły. I mamy dobre wiadomości


O czym przeczytasz?

Dom ogrzewany gazem

Jest kolejna informacja w sprawie cen na rok przyszły. Tym razem chodzi o gaz.

Będzie obniżka

Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził ceny gazu na rok przyszły. Z taryfy głównego dostawy tego surowca na polskim rynku, czyli PGNiG Obrót Detaliczny, wynika, że za gaz zapłacimy mniej.

Nowe ceny będą o 4,5 proc. niższe niż obowiązujące obecnie. Oczywiście, sam gaz to niejedyny element rachunku, jaki płacimy za dostawę tego surowca. Ale w kwestii cen dostawy gazu też mamy dobrą wiadomość – stawki opłat abonamentowych pozostały bez zmian.

Żeby nie było zbyt różowo, trzeba pamiętać, że jest jeszcze jedna firma, która znajduje się w łańcuchu dostaw gazu dla gospodarstw domowych – to Polska Spółka Gazownicza. Jej taryfy nie zostały jeszcze zatwierdzone, ale zapewne pójdą one nieco w górę, dlatego ostateczna obniżka naszych płatności będzie niższa niż wynikałoby to z redukcji stawek w PGNiG Obrót Detaliczny.

Od 40 groszy do 7,4 zł miesięcznie mniej

Z szacunków URE wynika, że najmniej zauważalna będzie obniżka cen w tej grupie gospodarstw domowych, które gazu zużywają jedynie do gotowania. Zapłacą one o 1,9 proc. mniej, co oznacza spadek płatności o ok. 40 gr na miesiąc (czyli niecałe 9 zł rocznie).

Nieco bardziej namacalne oszczędności pojawią się w grupie gospodarstw domowych, które wykorzystują gaz nie tylko do gotowania, ale także do podgrzewania wody. Tutaj rachunki spadną o ok. 2,7 proc., czyli o 2,4 zł na miesiąc (czyli prawie 29 zł na rok).

Najwięcej zaoszczędzą ci, którzy używają gazu również do ogrzewania domów. Tutaj redukcja płatności wyniesie 2,9 proc., czyli ok. 7,4 zł miesięcznie (a więc ok. 89 zł miesięcznie).

Noworoczna obniżka będzie już trzecią redukcją cen gazu, jaka została wprowadzona od początku tego roku. Najbardziej znacząca była ta lipcowa, gdy stawki spadły o 10,6 proc., z kolei na początku roku bieżącego mieliśmy obniżkę rzędu 2,9 proc.

Kolejna firma energetyczna z podwyżką cen

O ile w gazie jest poprawa, to w energii elektrycznej jest jak zwykle – ceny idą w górę. Pisaliśmy już o podwyżce opłat, doliczanych do rachunku za prąd (czyli opłaty mocowej i OZE) oraz o tym, że trzy firmy energetyczne dostały zgodę URE na podniesienie cen energii. Do tej trójki dołączyła właśnie czwarta firma, Energa Operator, której cennik został zatwierdzony.

Podwyżka wyniesie ok. 3,6 proc. Według szacunków URE, dla gospodarstw domowych zużywających przeciętne ilości energii będzie to wzrost o 1,5 zł miesięcznie, a więc o 18 zł rocznie. Inne firmy również dostały zgodę na podwyżkę w takiej skali, to jest miedzy 3,5 a 3,6 proc.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować