Tekturowe pokoje zapewnią prywatność uchodźcom z Ukrainy. Buduje je w Polsce znany architekt z Japonii

Jak powstaje architektura na czas kryzysu? W chełmskim centrum pomocy tworzy ją zdobywca architektonicznego Oscara.


O czym przeczytasz?

Centrum Pomocy Humanitarnej w Chełmie

Fot. facebook.com/chelmpl

Niezwykły wynalazek i ludzie dobrej woli

Sześćdziesięciotysięczny Chełm leży 30 km od przejścia granicznego z Ukrainą w Dorohusku. To tu powstaje największy punkt recepcyjny dla uchodźcundefinedw na Lubelszczyźnie. Docelowo miejsce ma pomieścić dwa tys. potrzebujących. Centrum Pomocy Humanitarnej organizowane jest w hali dawnego hipermarketu Tesco.

W takich miejscach przybywający z Ukrainy otrzymują pierwsze schronienie, mogą odpocząć, zregenerować się i poczekać na dalszy transport.

W dużych otwartych halach trudno jednak o prywatność. Nie ma jak się przebrać, wiele osundefinedb ma rundefinedwnież problem z zasypianiem. Brak intymności jest dehumanizujący i źle wpływa na stan psychiczny. Duże skupiska ludzi sprzyjają rundefinedwnież rozprzestrzenianiu się wirusundefinedw, co jest szczegundefinedlnym zagrożeniem podczas pandemii i można zaobserwować np. na warszawskim Torwarze.

W Chełmie postanowiono temu zapobiec. Pomoc zaoferował światowej sławy architekt z Japonii Shigeru Ban, ktundefinedry specjalizuje się w projektach dla ludzi dotkniętych wojnami, klęskami żywiołowymi i katastrofami. Opracował system tanich, szybkich w budowie i wytrzymałych boksundefinedw dla poszkodowanych, tworzonych z tektury. W 2014 r. architekt otrzymał za swundefinedj projekt Nagrodę Pritzkera, zwaną Noblem architektury.

Stelaż tymczasowych pokoi wykonuje się z mocnych kartonowych rur. Stawia się go szybko i przy użyciu minimum narzędzi. Po zawieszeniu na nich zasłon z papieru lub materiału, można zaoferować potrzebującym nie tylko schronienie, ale także namiastkę domowych warunkundefinedw undefined odrobinę prywatności i intymności.

System papierowych jednostek pomocowych Shigeru Bana został zastosowany wcześniej m.in. podczas trzęsień ziemi, w japońskim mieście Niigata w 2004 r. czy w Camerino we Włoszech w 2016 r.

Realizacja projektu w nieczynnym chełmskim Tesco przyciągnęła niezwykłą grupę ochotnikundefinedw. Ekipa budowniczych składała się z architektundefinedw, studentundefinedw i wolontariuszy z całego świata. Zbudowanie pokoi dla ponad 600 osundefinedb zajęło tej 30-osobowej grupie niecałe dwie doby. Pomogli rundefinedwnież mieszkańcy.

Centrum Pomocy Humanitarnej w Chełmie

Centrum Pomocy Humanitarnej w Chełmie

Fot. facebook.com/chelmpl

Wszystko potoczyło się szybko

Na początku marca architekt i wykładowca Politechniki Lubelskiej Hubert Trammer otrzymał maila od Shigeru Bana. Panowie wspundefinedlnie zasiadają przy Okrągłym Stole Nowego Europejskiego Bauhausu undefined należą do grona ekspertundefinedw tworzących jego program. Japoński architekt zaproponował przyjazd i zastosowanie swojego wynalazku w Polsce. Chciał pomundefinedc w zapewnieniu tymczasowego schronienia dla uchodźcundefinedw z Ukrainy, ktundefinedrych Polska przyjęła najwięcej.

Trammer niezwłocznie skontaktował się z dr Jerzym Łątką z Politechniki Wrocławskiej, najlepszym w Polsce specjalistą od architektury papierowej, ktundefinedry u Shigeru Bana skończył studia podyplomowe. Łątka zdobył doświadczenie, uczestnicząc m.in. w pomocy miasteczku Taiping w zachodnich Chinach, ktundefinedre w 2013 r. zostało zniszczone przez trzęsienie ziemi. Zaprojektował wtedy i pomagał w budowie przedszkola, ktundefinedrego konstrukcja wykonana została z papierowych tulei.

Łątka z entuzjazmem podjął się realizacji projektu. Skrzyknięcie ochotnikundefinedw nie trwało długo. Ich szeregi zasilili początkowo głundefinedwnie studenci i absolwenci architektury z Politechniki Wrocławskiej, należący do Koła Naukowgo Humanizacja Środowiska Miejskiego, m.in. Weronika Abramczyk, ktundefinedra zajęła się koordynacją prac.

Dołączyli rundefinedwnież studenci z Politechnik Lubelskiej i Warszawskiej oraz architekci zainteresowani pomysłem.

Apel opublikowany w mediach społecznościowych ściągnął kolejną grupę chętnych do pracy. Do Chełma przyjechali wolontariusze z Warszawy, Gdańska a nawet ze Szwecji i Stanundefinedw Zjednoczonych.

Wolontariusze otrzymali wsparcie od władz miasta, ktundefinedre zapewniły im zakwaterowanie, wyżywienie oraz część materiałundefinedw. Wsparli ich rundefinedwnież chełmianie, ktundefinedrzy od początku kryzysu aktywnie angażują się w pomoc uciekającym przed wojną Ukraińcom. Miejscowi donosili posiłki oraz uzupełniali braki w sprzęcie montażowym.

Jerzy Łątka najpierw stworzył prototyp konstrukcji. Zadbał o optymalne wykorzystanie materiału, żeby nie marnować elementundefinedw. Ściany z tub musiały być stabilne i wystarczająco mocne, by nie uginać się pod ciężarem kotar.

Materiały do budowy znalazły się rundefinedwnie szybko jak chętni do pracy. 180-centymetrowe tuleje potrzebne do przygotowania 1,2 tys. zestawundefinedw wykonała bezpłatnie w kilka dni firma Corex Group specjalizująca się w produkcji elementundefinedw z tektury. Ten międzynarodowy koncern ma fabrykę w Sosnowcu, z ktundefinedrą Jerzy Łątka wspundefinedłpracował już kilkakrotnie.

Kiedy do Chełma przyjechał Shigeru Ban, prace w hali były już zaawansowane. Wcześniej architekt czuwał nad projektem zdalnie.

Przepierzenia tworzące ścianki boksundefinedw wykonane zostały z arkuszy papieru lub tkanin dostarczonych przez darczyńcundefinedw. Ban ucieszył się z kolorowych materiałundefinedw, ktundefinedrych użyto jako kotar. Uznał, że tekstylne zasłony w rundefinedżnych kolorach porządkują przestrzeń, ułatwiając orientację i tworząc wrażenie przytulności, mają walor terapeutyczny.

Na terenie hali powstała rundefinedwnież strefa do spożywania posiłkundefinedw z kuchenkami mikrofalowymi, a także sanitariaty z prysznicami i pralkami, kącik z miskami dla zwierząt oraz miejsce zabaw dla dzieci.

W sobotę 12 marca do punktu recepcyjnego w dawnym chełmskim hipermarkecie dotarła pierwsza grupa uchodźcundefinedw.

Centrum Pomocy Humanitarnej w Chełmie

Centrum Pomocy Humanitarnej w Chełmie

Fot. facebook.com/chelmpl

Na tym nie koniec

Z wyprodukowanych 1,2 tys. tekturowych elementundefinedw, w chełmskiej hali wykorzystano 319. Reszta modułundefinedw trafi do Lwowa, w ktundefinedrym przebywa już 200 tys. uchodźcundefinedw ze wschodniej Ukrainy. Transport organizuje urząd miasta Chełm.

Wykonany przez Jerzego Łątkę prototyp trafił do Wrocławia. Kolejne boksy dla przybywających powstają na dworcu Wrocław Głundefinedwny.

Wdrażaniem systemu interesują się rundefinedwnież inne polskie miasta. undefinedJest olbrzymie zainteresowanie tym nowatorskim systememundefined undefined zdradza Onetowi Hubert Trammer. Można więc mieć nadzieję, że akcja w Chełmie to dopiero początek wprowadzania w życie idei Shigeru Bana w ramach pomocy obywatelom Ukrainy w naszym kraju.

Shigeryu Ban z prezydentem Chełma

Shigeru Ban z prezydentem Chełma Jakubem Banaszkiem. Fot. facebook.com/chelmpl

Shigeru Ban i architektura, ktundefinedra przywraca godność

Urodzony w 1957 r. Shigeru Ban w swoich projektach łączy racjonalizm z japońską tradycją, ktundefinedrej elementem jest wykorzystanie w architekturze papieru. To właśnie użycie papieru jako materiału konstrukcyjnego, a także bezkompromisowe podejście do roli architektury, przyniosło Banowi międzynarodową sławę.

Po studiach w Ameryce Shigeru Ban przeżył rozczarowanie wykonywanym zawodem. Zauważył, że utalentowani architekci trwonią potencjał, projektując wyłącznie dla bogatych i uprzywilejowanych.

Postanowił więc wspundefinedłtworzyć architekturę, ktundefinedra służy ludziom, i w 1995 r. założył Voluntary Architectsundefined Network, organizację, ktundefinedra pomaga potrzebującym na całym świecie zyskać utracony dach nad głową. Grupa działa interwencyjnie, wznosząc budynki tymczasowe w miejscach kataklizmundefinedw i kryzysundefinedw humanitarnych.

Po przetestowaniu rundefinedżnych rozwiązań, Ban doszedł do wniosku, że papier jest najlepszym materiałem na wytrzymałe, tanie, szybkie i nieskomplikowane w budowie schronienie. Odpowiednio przygotowane tekturowe tuby są lekkie i łatwe w obrundefinedbce undefined okazały się doskonałym elementem konstrukcyjnym. Co ciekawe, są rundefinedwnież wodoszczelne i ognioodporne.

Oprundefinedcz osiedli domundefinedw dla uchodźcundefinedw i ofiar klęsk żywiołowych m.in. w Turcji, Indiach, Rwandzie, Kenii, Haiti architekt zbudował wiele spektakularnych budynkundefinedw użyteczności publicznej z tekturowych tub. W 1990 r. w miejscowości Odawara powstała sala koncertowa, biblioteka i galeria sztuki. Pięć lat pundefinedźniej w Kobe wzniesiono papierowy kościundefinedł. Na Expo 2000 w Hanowerze Ban zaprojektował Pawilon Japoński. W 2019 r. w Kanazawie powstała Les Tonnelles, nagrodzona dwiema gwiazdkami Michelin restauracja, ktundefinedra mieści się w szklarni wykonanej z kartonowych tub.

Budynki Bana są wizjonerskie choćby ze względu na kwestię ekologii. Już kilkadziesiąt lat temu Ban budował domy z materiału o zerowej szkodliwości dla środowiska i w całości nadającego się do recyklingu. Wiele z tymczasowych budynkundefinedw Bana zostało przetworzonych i ponownie wykorzystanych. Stało się tak m.in. ze wspomnianym pawilonem z hanowerskich targundefinedw, ktundefinedre odbyły się ponad dwie dekady temu.

Architekt tworzy nie tylko budynki z tektury. Uznanie zyskują rundefinedwnież inne jego projekty. W japońskiej Saitamie stoi Naked House z 2000 r., minimalistyczny dom wykonany z pundefinedłprzezroczystych paneli, ktundefinedrego otwarte wnętrze zagospodarowano mobilnymi kubikami. Boomerang House (2005 ) to projekt modernistycznej nowojorskiej willi o futurystycznej bryle, ktundefinedra przypomina bumerang. Najnowsze projekty studia Shigeru Ban Architects to m.in. drewniany apartamentowiec powstający w Vancouver w Kanadzie oraz podłużny budynek ośrodka wellness i centrum medytacyjnego na wyspie Awaji, ktundefinedry wsparty na wysokich kolumnach gundefinedruje nad powierzchnią lasu.

Prestiżową nagrodę Pritzkera w 2014 r. architekt otrzymał jednak za Paper Partition System, czyli pomysł, ktundefinedry służy dziś uchodźcom z Ukrainy w nieczynnym chełmskim hipermarkecie.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!