To nie było dobre lato dla hotelarzy i właścicieli pensjonatów. Mniej turystów i mniej noclegów

Tegoroczne lato nie pozwoliło właścicielom hoteli i pensjonatów odrobić strat z wiosny. Najgorzej było z przyjezdnymi z zagranicy


O czym przeczytasz?

Plaża nad Bałtykiem

Lato nie pozwoliło na odrobienie strat przez właścicieli hoteli i pensjonatundefinedw w Polsce. Zwłaszcza tym, ktundefinedrzy byli nastawieni na turystundefinedw z zagranicy.

Polacy ratowali sytuację

Tegoroczne lato w turystyce podsumował GUS. Jak wynika z jego danych, w lipcu w hotelach i pensjonatach wykupiono 9,1 mln noclegundefinedw. To o 31,1 proc. mniej niż przed rokiem.

Sierpień okazał się lepszy. Wykupiono 10,7 mln noclegundefinedw, czyli wyraźnie więcej niż w lipcu. Jednak w porundefinedwnaniu do sierpnia 2019 roku nadal było gorzej o 20,6 proc.

Łącznie więc noclegundefinedw w czasie tegorocznego lata wykupiono 19,8 mln, czyli o prawie 25 proc. mniej niż przed rokiem. Zdecydowaną większość z tych noclegundefinedw wykupili Polacy undefined aż 18 mln. Zaledwie 1,78 mln to usługi opłacone przez obcokrajowcundefinedw.

Biznes nie wrundefinedcił

Sytuacja pod względem liczby noclegundefinedw była zrundefinedżnicowana w zależności od wojewundefineddztwa. Na przykład w lipcu największy spadek liczby udzielonych noclegundefinedw odnotowano na terenie wojewundefineddztwa mazowieckiego (o 54,5 proc.), natomiast najmniejszy w wojewundefineddztwie warmińsko-mazurskim (o 9,8 proc.). W sierpniu zaś nadal było źle w Mazowieckiem (o 49,8 proc.) i Małopolskiem (o 41,3 proc.), ale już na wojewundefineddztwie warmińsko-mazurskim odnotowano wzrost liczby udzielonych noclegundefinedw (o 0,5 proc.).

To zrundefinedżnicowanie to nie tylko efekt braku turystundefinedw z zagranicy (bo to oni najczęściej zwiedzają wielkie miasta), ale przede wszystkim ubytku klientundefinedw biznesowych. Ograniczenia w podrundefinedżach służbowych i konferencjach sprawiły, że nastawione na takich klientundefinedw hotele i obiekty konferencyjne świeciły pustkami.

W hotelu śpimy przez 3 doby

GUS podał także dane o liczbie turystundefinedw, ktundefinedrzy skorzystali z noclegundefinedw w hotelach i pensjonatach. W lipcu i sierpniu tego roku było ich łącznie 5,92 mln (oczywiście, zdecydowana większość to klienci krajowi), czyli o prawie 30 proc. mniej niż w lecie ubiegłego roku.

Dzięki tym danym można wyliczyć, ile trwał pobyt przeciętnego turysty w hotelu czy pensjonacie w Polsce undefined było to nieco więcej niż 3 doby (3,3). Polscy turyści spędzali nieco więcej czasu w hotelach (prawie 3,4 doby), zagraniczni undefined nieco mniej (niecałe 3 doby).

Dane GUS nie obejmują września, ktundefinedry dla branży mundefinedgł być całkiem niezły. Część Polakundefinedw z obawy przed tłumami mogła zdecydować się na wyjazd w ostatnim letnim miesiącu. Ale niestety, już pod koniec miesiąca dała o sobie znać nie tylko pogoda, ale epidemia, wiec w październiku hotelarze znowu borykają się nie tylko z brakiem klientundefinedw, ale także z ograniczeniami, wprowadzanymi przez rząd.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!