Te lokalizacje mrożą krew w żyłach

Prezentujemy Wam najdziwniej położone domy na świecie. W którym z nich odważylibyście się zamieszkać?


O czym przeczytasz?

Dom gruzińskiego mnicha na 40-metrowej skarpie

Ten niezwykle położony gruziński klasztor ma 1,5 tys. lat. Obecnie mieszka tu 67-letni mnich Maxime Qavtaradze, który - aby dotrzeć do okolicznej wioski - musi zejść po drabinie 40 metrów w dół. Jak sam twierdzi, odnalazł swoje powołanie po latach hulaszczego życia – pił, sprzedawał narkotyki, a nawet siedział w więzieniu. Śluby zakonne złożył w 1993 r. 

Więcej przeczytasz tutaj: Katskhi Pillar Monk, Maxime Qavtaradze, Renews Age-Old Tradition In Georgia (PHOTOS, VIDEO) | HuffPost

Klasztor w Gruzji

Fot. Amos Chapple

Ponad pół kilometra w górę po skalnych schodach 

Niemniej szokuje grecki kompleks klasztorny znany jako Meteory. Budynki pochodzą z XIV wieku i zostały osadzone na filarach z piaskowca. Największy z klasztorów - Wielki Meteor wznosi się na wysokości 613 metrów n.p.m. Obecnie można się do niego dostać po schodach, wykutych w skale. Jest ich 115. Dawniej mnisi wchodzili do klasztoru po linowych drabinach. 

Więcej przeczytasz tutaj: Houses built in unusual and extreme places around the world (businessinsider.com)

Meteora w Grecji

Fot. businessinsider.com

Chatka na rzece kontra wysoki stan wody

Ten niezwykły dom został wzniesiony na skale, pośrodku serbskiej rzeki Drina w 1968 r. Pomysłodawcami byli pływacy, potrzebujący miejsca na schronienie. Podczas budowy, lżejsze materiały, w tym deski, transportowano na skałę łodziami i kajakami. Do przewożenia cięższych kłód używano drewnianych tratew. Do 2019 r. budynek został siedmiokrotnie zniszczony na skutek wysokiego stanu wody. Za każdym razem dom jednak odbudowywano. W obecnej formie stoi od 2011 roku.

Więcej przeczytasz tutaj: Drina river house - Wikipedia

dom na wodzie

Fot. thedesigninspiration.com

Kolebka bhutańskiego buddyzmu na wysokości ponad 3 tys. metrów

Klasztor Paro Taktsang znajduje się w dolinie Paro w Bhutanie, na wysokości 3 120 metrów. Został zbudowany w 1692 r., w miejscu jaskini, w której w VIII wieku założyciel buddyzmu bhutańskiego - Guru Padmasambhava, medytował przez trzy lata, trzy miesiące, trzy tygodnie, trzy dni i trzy godziny.

Według legendy, Guru przyleciał tu na grzbiecie tygrysicy, a świątynia powstała dokładnie w tym miejscu, w którym wylądował. 

Mieszkający tu obecnie minisi spędzają lata w świątyni, nie schodząc do doliny.

Więcej przeczytasz tutaj: Houses built in unusual and extreme places around the world (businessinsider.com)

Klasztor Paro Taktsang

Fot. Traveller. P | Shutterstock

Angielskie chatki na drzewie jako głos sprzeciwu 

Te domki na drzewach w wiosce Stanton Lees na północy Anglii uchodzą za symbol sprzeciwu. Przez cztery lata były zamieszkiwane przez protestujących przeciwko wydobywaniu żwiru w historycznym miejscu - Nine Ladies (kamienny krąg). Protest zakończył się sukcesem. 

Więcej przeczytasz tutaj: Houses built in unusual and extreme places around the world (businessinsider.com)

Domki na drzewach

Fot. REUTERS / Kieran Doherty

Jak się żyje "na krawędzi"?

Poruszanie się po domu, stojącym na zboczu klifu to coś, nad czym nawet najodważniejsi zastanowiliby się dwa razy. Australijska firma Modscape, zajmująca się wznoszeniem budynków z prefabrykatów, stworzyła koncepcję domu, przylegającego do krawędzi klifu, wiele metrów nad poziomem morza. Cliff House - bo tak nazwano projekt - zapewnia mieszkańcom fascynujący widok na okolicę i wody oceanu. Główne wejście do domu znajduje się na najwyższym piętrze, a winda zapewnia dostęp do wszystkich poziomów poniżej. 

Więcej przeczytasz tutaj: Modular House Design Concept - Cliff House by Modscape

wiszący dom

Fot. Modscape

Artykuły, które mogą Cię zainteresować