Tymi domami inspirowali się twórcy takich dzieł jak "Przeminęło z wiatrem" czy "Wichrowe Wzgórza"

Kryją tajemnice i kosztują miliony. Zobacz nieruchomości, które fascynowały pisarzy i reżyserów.


O czym przeczytasz?

Twórczynię "Przeminęło z wiatrem" zainteresowało zdjęcie w gazecie 

Margaret Mitchell, autorka powieści "Przeminęło z wiatrem" zobaczyła kiedyś w gazecie "Atlanta Journal" niezwykłą nieruchomość. Dokładnie tak wyobrażała sobie dom bohatera swojej książki - Ashleya Wilkesa. Zdjęcie pokazała twórcom filmu, powstającego na podstawie jej powieści. Choć ostatecznie filmu nie nakręcono w tej rezydencji, w sieci można znaleźć archiwalne zdjęcie wycinka gazety z odręcznym pismem Mitchell.

Dom, który upatrzyła sobie autorka "Przeminęło z wiatrem" znajduje się w miejscowości Covington w stanie Georgia (USA). Zbudowano go w 1836 r. W 2017 r. przeszedł gruntowną renowację, która pochłonęła 2 mln USD, następnie rezydencję przekształcono w mały, luksusowy hotel. 

Więcej informacji znajdziesz tutaj:

Georgia antebellum home inspired ‘Gone With The Wind’ mansion | The Sacramento Bee (sacbee.com)

A Movie Icon Gets a Makeover - VIE Magazine

The Twelve Oaks Bed & Breakfast in Covington, GA (targetauction.com)

Inspiracja dla Przeminęło z wiatrem

Inspiracja dla Przeminęło z wiatrem

Tu kręcono Przeminęło z wiatrem

Fot. targetauction.com

Pierwowzorem domu Wielkiego Gatsby'ego była nieruchomość córki potentanta kolejowego

W 1923 r. tę oryginalną posiadłość w stylu normandzkim kupiła Mary Harriman Rumsey, córka potentata kolejowego - Edwarda Henry'ego Harrimana. Rumsey była nie tylko bardzo wpływową kobietą, ale też przyjaciółką pisarza-  F. Scotta Fitzgeralda. Jego częste pobyty w jej domu ponoć zainspirowały go do napisania słynnej powieści "Wielki Gatsby".

Rezydencja o powierzchni ponad 1100 mkw znajduje się na ponad 5 akrach terenu w Sands Point w USA. Dom ma 13 sypialni i 8 łazienek, a na zewnatrz -  kort tenisowy, domek dla gości, garaż na 6 aut, a także 120 metrów prywatnej plaży. W 2017 r. rezydencję wystawiono na sprzedaż za niecałe 17 mln USD.

Więcej informacji znajdziesz tutaj:

The Mansion That Inspired 'The Great Gatsby' Is Listed for $17 Million (forbes.com)

Own the $17M estate that inspired ‘The Great Gatsby’ (nypost.com)

Inspiracja dla Wielkiego Gatsbiego

Fot. nypost.com

Inspiracja dla Wielkiego Gatsbiego

Inspiracja dla Wielkiego Gatsbiego

Fot. Forbes.com

Nawiedzony budynek inspiracją dla twórców "Obecności"

Ten dom raczej nie zwala z nóg. Uroku nie dodaje mu także fakt, że stanowił inspirację do nakręcenia horroru "Obecność".

W latach 70 XX w. do budynku wprowadziła się rodzina Perronów. Domownicy od samego początku doświadczali zjawisk paranormalnych - słyszeli dziwne dźwięki, widzieli poruszające się przedmioty. Rodzina poprosiła o pomoc Eda i Lorraine Warrenów, badaczy zjawisk paranormalnych, którzy stwierdzili, że dom jest nawiedzony przez ducha.

Obecni właściciele - Cory i Jennifer Heinzenowie - którzy kupili budynek w połowie 2019 r. - interesują się zjawiskami paranormalnymi i potwierdzili, że dziwne sytuacje przydarzają się także im. 

Choć historie Perronów stanowiły inspirację do nakręcenia film "Obecność", dom, który w nim pokazano różnił sie od oryginału - był wysoki i biały, a nie niski i zbudowany z ciemnego drewna.  

Więcej informacji znajdziesz tutaj:

The House That Inspired 'The Conjuring' Was Sold & The New Couple Insists It Is Haunted (bustle.com)

The House That Inspired 'The Conjuring' Will Be Livestreamed For A Week To Prove That It's Haunted | Entertainment | Rojak Daily

Inspiracja dla filmu Obecność

Tu kręcono Obecność

Fot. rojakdaily.com

Kadr z filmu Obecność

Fot. bustle.com

Gdyby nie ten dom, nie powstałyby "Wichrowe Wzgórza"

W wiosce Stanbury, w hrabstwie West Yorkshire w Anglii znajduje się dom, który uznawany jest za inspirację nie dla jednej, a dwóch powieści. W pierwszej połowie XIX w. bywały tu często siostry - Anne i Emily Bronte, które bawiły się z dziećmi z rodziny Heatonów, właścicieli nieruchomości. 

Emily i Anne wyrosły na pisarki. Pierwsza z nich napisała -  pod pseudonimem Ellis Bell - słynną powieść Wichrowe Wzgórza. Druga - jako Acton Bell - stworzyła natomiast "Lokatorkę Wildfell Hall". Pisarki zmarły bardzo młodo, najprawdopodobniej na gruźlicę. Emily miała wtedy 30 lat, a Anne miała 29 lat.

Posiadłość w Stanbury zajmuje 4 akry. Znajdują się na niej dwa domy - mniejszy zbudowano w 1541 r., a większy - prawie sto lat później. W drugim budynku znjaduje się 10 sypialni i 3 łazienki. Całą posiadłość można kupić za 1 mln GBP.

Więcej informacji znajdziesz tutaj:

10-Bedroom House That Inspired Wuthering Heights Is Up For Sale (townandcountrymag.com)

Inspiracja dla Lokatorki

Inspiracja dla Lokatorki

Inspiracja dla Lokatorki

Fot. townandcountrymag.com

Artykuły, które mogą Cię zainteresować