Studypod, czyli mobilne biuro do domu i ogrodu

Choć mikro-konstrukcja powstała po to, by ułatwić pracę zdalną, można ją z powodzeniem wykorzystywać także w innych celach.


O czym przeczytasz?

Studypod

Praca zdalna na dobre zagościła w naszych domach. Ostatnio pisaliśmy o tym, że kupujemy coraz większe mieszkania, m.in. po to, by zyskać przestrzeń na tzw. home-office.

Projektaci norweskiej firmy Livit poszli o krok dalej, tworząc specjalne, dźwiękoszczelne kapsuły z biurkiem. Studypody, bo tak nazwano te niewielkie budynki mogą służyć jako wygodny gabinet, ale nie tylko.

Kapsuła koncentracji za 50 tys. zł

Studypody zostały zbudowane z prefabrytatów. Można je postawić w domu - tworząc sobie zaciszne miejsce, sprzyjające koncentracji - albo na łonie natury, np. w przydomowym ogrodzie.

Jak podkreślają na swojej stronie internetowej przedstawiciele firmy Livit, badania dowodzą, że przebywanie w otoczeniu roślin, drzew i natury poprawia zdrowie psychiczne, produktywność i zdolność uczenia się.

"Właśnie dlatego Studypod został zaprojektowany do umieszczenia w ogrodzie, lesie lub innym inspirującym otoczeniu. Duże okno z przodu bydynku powoduje wrażenie, jakby pracowało się jednocześnie na zewnątrz i pod osłoną” – podaje Livit.

Studypod ma 2 x 1,8 metra, waży około 700 kg i jest wyposażony w drewniany stół roboczy i krzesło. Zainteresowani zakupem mogą wybrać wersję z odłączanym biurkiem. W tym wariancie można używać Studypoda nie tylko do pracy, ale także do innych celów - np. jako studio jogi czy bibliotekę.

Mimo niewielkich rozmiarów domku, można w nim zmieścić także łóżko typu king-size i przekształcić go w wolnostojący pokój gościnny.

Warto zaznaczyć, że w budynku działa naturalna wentylacja, co oznacza, że do wymiany powietrza dochodzi na skutek jego ruchu, wywołanego różnicą temperatury wewnątrz i na zewnątrz budynku. W Studypodzie jest światło, a urządzenia można podłączyć do podwójnego gniazdka.

Ceny domków zaczynają sie od 13,3 tys. dolarów, a więc od około 51 tys. zł.

Konstrukcje, poprawiające nasz komfort akustyczny podczas pracy powstają także w Polsce. O takich rozwiązaniach i nie tylko przeczytasz tutaj: Technologia w zgodzie z naturą

biuro

sypialnia

yoga room

Mobilny azyl podróżnika

Studypod nie jest pierwszą nietypową konstrukcją, stworzoną przez firmę Livit. Na początku 2020 roku wypuściła ona Birdbox, czyli małą, prefabrykowaną kabinę dla podróżników.

Założeniem projektantów było stworzenie domku, który zapewni komfort i schronienie, a jednocześnie będzie na tyle mały i lekki, aby można go było postawić nawet na najbardziej wymagającym terenie. Birdbox można podnieść za pomocą helikoptera, a nawet zamontować na palach, aby uniknąć zbytniej ingerencji w środowisko naturalne. 

W ramach projektu Birdbox powstało wiele różnej wielkości budynków, które "rozrzucono" po malowniczych terenach Norwegii. Jak zapewniają projektanci Livit, celem Birdboksów jest zaprezentowanie kraju z jak najlepszej strony. Domki można rezerwować na stronie Livit. Możliwy jest też zakup konstrukcji, stworzonej na zamówienie.

Birdbox

Birdbox

Zdjęcia pochodzą ze strony pracowni Livit.

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

SmartHome oczami dzieci - wymarzony pokój

O jakim pokoju marzą dzieci? Przyjrzymy się bliżej inteligentnemu oświetleniu i sprawdzimy jak dzieci same zmieniają pokój w krainę marzeń. SmartHome w Komputroniku. http://Komputronik-SmartHome

Advertisement