Stopy procentowe bez zmian. Ale wygląda na to, że inflacja w kolejnych latach może zmusić RPP do ich podwyżki

Spłacający kredyty mogą odetchnąć – Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych. Ale prognozy inflacji wskazują, że ich wzrost może nastąpić szybciej niż oczekiwano jeszcze kilka miesięcy temu


O czym przeczytasz?

Spłacający kredyty mogą odetchnąć

Rada Polityki Pieniężnej nie podniosła stóp procentowych. Główna stopa procentowa – referencyjna – pozostaje więc na poziomie 0,1 proc., a więc najniższym w historii.

Inflacja będzie rosnąć

Na razie więc spłacający kredyty w złotych nie muszą się obawiać podwyżek rat. Pozostaną one nadal niskie. Jednak to się może zmienić szybciej niż jeszcze niedawno przewidywano.

Rada Polityki Pieniężnej dostała najnowszą projekcję inflacji. Wynika z niej, że w tym roku inflacja powinna znaleźć się w przedziale między 2,7 a 3,6 proc. w przyszłym roku zaś – między 2 a 3,6 proc. W roku 2023 inflacja zaś może wynieść między 2,2 a 4,2 proc.

Ta projekcja sugeruje, ze inflacja będzie wyższa niż wynikało z wcześniejszych prognoz banku centralnego. Niepokojąca jest zwłaszcza wysoka inflacja, przewidywana na rok 2023, bo to oznacza, że jest spore ryzyko, że znajdzie się ona poza celem RPP, który mieści się w granicach 1,5-3,5 proc.

Podwyżki stóp nastąpią szybciej

Jeszcze niedawno większość prognoz mówiła, że w tym roku i w przyszłym nie będzie podwyżek stóp procentowych. Jednak ostatnio coraz częściej pojawiają się prognozy, że już w tym roku inflacja na całym świecie zacznie rosnąć. Już obecnie drożeje ropa naftowa, co zazwyczaj podnosi ceny innych towarów.

Nowa projekcja inflacji pokazuje, że także w Polsce możemy mieć problem z inflacją. A jeśli będzie ona rosła, to RPP może nie mieć innego wyjścia niż podnieść stopy procentowe, aby choć spowolnić tempo wzrostu cen.

Istnieje więc ryzyko, że podwyżka stóp procentowych nastąpi wcześniej niż się niedawno spodziewano, być może już w roku 2022. A to oznaczałoby, że dobre czasy dla spłacających kredyty hipoteczne skończą się już całkiem niedługo.

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

SmartHome oczami dzieci - wymarzony pokój

O jakim pokoju marzą dzieci? Przyjrzymy się bliżej inteligentnemu oświetleniu i sprawdzimy jak dzieci same zmieniają pokój w krainę marzeń. SmartHome w Komputroniku. http://Komputronik-SmartHome

Advertisement