Stare mury tętnią życiem

Wiekowe obiekty poprzemysłowe przechodzą prawdziwą metamorfozę. Miejsca, w których kiedyś produkcja szła pełną parą, zamieniają się w wygodne lofty.


O czym przeczytasz?

Stare fabryki zamieniają się w loftyDawniej w starych budynkach pofabrycznych masowo otwierały się pracownie artystyczne, galerie sztuki i studia fotograficzne. Kilkanaście lat temu na rynek wszedł nowy trend, ktundefinedry spowodował, że w starych obiektach postindustrialnych zaczęto budować apartamenty. Dziś takie inwestycje to już standard, ktundefinedry kusi miłośnikundefinedw wnętrz undefinedz charakteremundefined.

Kiedyś produkcja, dziś lifestyle

Historia loftundefinedw sięga XIX wieku i wiąże się z Paryżem, jednak prawdziwy rozkwit przeżywały one w latach 60. XX wieku w Nowym Jorku. Ostatnio takie nieruchomości zyskują wielu zwolennikundefinedw także w Polsce.

Rynek loftundefinedw kwitnie przede wszystkim w Łodzi, ktundefinedra słynie nie tylko z zabytkowych fabryk, ale też łączenia stylundefinedw. Już na pierwszy rzut oka widać, że nowoczesność miesza się tu z awangardą, biznes ze sztuką, a przeszłość z przyszłością. To właśnie w tym mieście firma OPG Property Professionals podjęła się wskrzeszenia XIX-wiecznej, modernistycznej elektrowni parowej, jedynej pamiątki po mieszczącym się niegdyś w Łodzi kompleksie fabrycznym Karla Sundefinedngera, Karola Weilego i Stanisława Landaua.

W ramach projektu Modern Loft powstanie 12 apartamentundefinedw - od kompaktowych, dwupokojowych mieszkań, po dwupoziomowe penthouse'y z prywatnym, dwudziestometrowym tarasem. Lokale mają od 43 mkw. do 120 mkw. Ceglane elewacje i zamknięte pundefinedłokręgami otwory okienne, ktundefinedre dawniej doświetlały halę maszyn, to tylko niektundefinedre z żywych detali, przenoszących do czasundefinedw przemysłowego rozkwitu Łodzi.

- Dawna elektrownia jest jednym z najpundefinedźniejszych przykładundefinedw tego typu obiektundefinedw na terenie miasta, zrealizowanych w stylistyce modernistycznej. Powstając w latach 20. XX wieku budynek był świadkiem twundefinedrczości takich wielkich artystundefinedw, jak Katarzyna Kobro czy Władysław Strzemiński - opowiada Michał Styś, dyrektor zarządzający OPG Property Professionals.

Legendarna kolebka "Solidarności"

Połączenie tradycji z nowoczesnością można dostrzec także na terenach postoczniowych w Gdańsku. Tuż przy Europejskim Centrum Solidarności (ECS), obok historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej powstaje wielofunkcyjna inwestycja DOKI. Jej sercem będzie Montownia, w ktundefinedrej powstanie 114 loftundefinedw serwisowanych (przeznaczonych na wynajem) o powierzchni około 45 mkw. Będą one miały charakter w pełni wyposażonych apartamentundefinedw z industrialną nutą. W budynku zaplanowano także food hall i sale konferencyjne.

Mimo upływu lat, montownia nie straciła swojego charakteru. Zachowały się w niej elementy pamiętające jej pierwotne przeznaczenie undefined zostaną one odrestaurowane i wkomponowane we wnętrza.

- Z poszanowaniem historii kreujemy nowy kawałek miasta i przywracamy go mieszkańcom undefined zapewnia Mikołaj Konopka, prezes spundefinedłki Euro Styl, ktundefinedra odpowiada m.in. za rewitalizację Montowni.

Jak dodaje, food hall oddzielony będzie od wyższych pięter szklanym stropem i doświetlony światłem dziennym ze świetlika na ostatniej kondygnacji.

Wiekowe mury Polleny

Ciekawymi inwestycjami loftowymi może pochwalić się także Warszawa np. przy ulicy Szwedzkiej, na terenie dawnych zakładundefinedw Pollena Uroda, spundefinedłka Okam buduje kompleks mieszkaniowo-biurowo-handlowo-rozrywkowy Bohema undefined Strefa Praga. Lofty powstaną w tym przypadku w dawnym budynku produkcyjnym. Dzięki dużym płaszczyznom z cegły będą nawiązywały do historycznych zabudowań dawnej fabryki.

Odniesienie do tradycji będzie widoczne także w nazewnictwie. Trzy budynki powstałe w ramach I etapu inwestycji nazwano Poemat, Consul i Parys, co odnosi się do marek produktundefinedw wytwarzanych niegdyś na terenie fabryki. Poemat i Consul to wody toaletowe, a Parys to woda kolońska. Określenia nowych budynkundefinedw będą wspundefinedłgrały z nazwami innych historycznych obiektundefinedw, czyli Warzelni, Kotłowni, Glicerynowni czy Pudełkarni, ktundefinedrych inwestor zdecydował się nie zmieniać.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!