Wysoka sprzedaż mieszkań w III kwartale. Deweloperzy (prawie) odrobili straty z wiosny

W III kwartale sprzedaż nowych mieszkań była aż o 46 proc. wyższa niż kwartał wcześniej – wynika z danych, opublikowanych przez firmy deweloperskie. W efekcie firmy prawie odrobiły straty z wiosny.


O czym przeczytasz?

Dobra sprzedaż deweloperów

Deweloperzy notowani na giełdzie (a także ci, którzy mają obowiązki informacyjne ze względu na notowane obligacje) przedstawili swoje wyniki sprzedażowe w okresie od lipca do września. Pokazują one, że trzeci kwartał był dobry dla deweloperów

16 deweloperów pokazało wyniki

Zebraliśmy dane o wynikach sprzedażowych 16 firm. Okazuje się, że ta grupa w ciągu III kwartału 2020 roku sprzedała ponad 5,7 tys. lokali. To aż o 7 proc. więcej niż w III kwartale 2019 roku, kiedy o koronawirusie jeszcze nikt nie słyszał.

Wysoka sprzedaż deweloperów

Oczywiście, dobre wyniki deweloperów giełdowych lub związanych z rynkiem regulowanym nie oznacza, że wszyscy deweloperzy w całym kraju notowali tak dobre rezultaty. Nawet w naszej tabeli widać, że nie wszystkim szło w III kwartale równie dobrze – część firm notowała kilkusetprocentowe wzrosty, ale część zanotowała spadki sprzedaży.

Warto też zauważyć, że nie zawsze zmiana liczby sprzedanych mieszkań wynika z czynników zewnętrznych, choćby obostrzeń związanych z epidemią czy samego popytu. Biorą się one często z kwestii związanych z samą budową – choćby z przesunięciem samych procedur – czy po prostu z samego planowania procesu sprzedażowego.

Jednak wynik łączy robi naprawdę spore wrażenie. W ubiegłym roku w tym samym okresie 16 firm, których wyniki uwzględniliśmy, sprzedało nieco ponad 5,5 tys. mieszkań. A przecież nie było wówczas kłopotów związanych z epidemią, banki też chętniej niż obecnie udzielały kredytów. Na dodatek szybciej niż obecnie można było załatwić formalności w urzędach.

Do roku 2019 zostało tylko kilka procent

Jeszcze większe wrażenie robi wynik III kwartału 2020 roku, jeśli porównać je z wiosną, czyli okresem od kwietnia do czerwca. W tym ujęciu 16 firmom udało się zwiększyć sprzedaż aż o 46 proc.! Z naszego zestawienia wynika, że niektórym firmom udało się zwielokrotnić sprzedaż. Chodzi tu o całkiem spore firmy – jak choćby Robyg czy Develia.

Dzięki takim wynikom sprzedażowym firmom z naszego zestawienia udało się wyraźnie nadrobić straty z II kwartału 2020 r. Przypomnijmy, że wtedy te same przedsiębiorstwa raportowały ubytki sprzedaży rzędu – średnio – o blisko 30 proc. w stosunku do II kwartału 2019 r. W stosunku do I kwartału 2020 roku było jeszcze gorzej, bo spadek sprzedaży wynosił ponad 32 proc.

Tymczasem po 3 kwartałach 2020 roku liczba mieszkań sprzedanych przez 16 firm z naszego zestawienia wyniosła ponad 15,1 tys. Rok temu po takim samym okresie było to ponad 16 tys. A więc różnica wynosi teraz tylko 5,6 proc. Tymczasem po I półroczu 2020 r. liczba oddanych mieszkań była o prawie 18 proc. niższa niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Epidemia wciąż może pokrzyżować plany

Deweloperzy liczą, że dobrą passę z lata da się utrzymać także na jesieni.

- Trzeci kwartał przyniósł odbudowę na rynku mieszkaniowym – mamy obecnie ponad 6500 lokali w budowie - i wierzymy, że 2020 rok zakończymy zadowalającą kontraktacją oraz wysokim poziomem uznań w przychodach – zgodnie z założeniami na poziomie około 3000 lokali – powiedział Eyal Keltsh, wiceprezes Robyg.

Podobnie uważa przedstawicielka HRE Investments, firmy, która również zaliczyła udany III kwartał.

- Zapotrzebowanie na nowe mieszkania w Polsce mimo pandemii koronawirusa jest gigantyczne. Inwestowanie w rynek nieruchomości pozostaje bezpieczną i sprawdzoną lokatą kapitału. HRE Investments doskonale zdaje sobie z tego sprawę, dlatego ciągle powiększa swoją ofertę – powiedziała Renata Pastwa, dyrektor PR w HRE Investments.

 Ale wzrost liczby zakażeń koronawirusem, notowany w ostatnich tygodniach, i wynikające z tego dodatkowe obostrzenia kładą się cieniem na tych planach. Ograniczenia w kontaktach międzyludzkich utrudniają zarówno sprzedaż lokali, jak i uzyskanie finansowania w bankach. Te wprawdzie ostatnio informowały o ułatwieniach przy ubieganiu się o kredyty, ale i tak udzielają ich znacznie mniej niż przed epidemią.

Utrzymuje się duży popyt na mieszkania

Jednak fakt, że wiosenny lockdown jedynie przesunął decyzje wielu Polaków o zakupie mieszkania, daje nadzieję, że jesień będzie równie dobra dla deweloperów co lato. Duża sprzedaż od czerwca do sierpnia pokazuje, że głód własnego M w polskim społeczeństwie jest ogromny, a więc i popyt jest naprawdę duży, a poza tym Polacy wierzą we własne siły i w to, że gospodarka i społeczeństwo naszego kraju poradzą sobie z epidemią i jej skutkami.

Z danych GUS wynika zaś, że jest wysoka korelacja między dobrymi nastrojami konsumentów a sprzedażą nowych mieszkań, które oferują deweloperzy. Może się więc okazać, że cały rok 2020, mimo wiosennej wyrwy w sprzedaży, będzie dla firm zajmujących się budowa mieszkań całkiem dobry, choć wciąż pokonanie wyniku z roku 2019 będzie nie lada wyzwaniem.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować