Wielka popularność rozliczeń elektronicznych. Spłynęło już 1 mln e-PITów

Twój e-PIT bije rekordy popularności. Wystarczył tydzień, aby za jego pośrednictwem spłynęło już 1 mln zeznań elektronicznych


O czym przeczytasz?

Rozliczenia podatkowe 2021

Zaledwie tydzień temu, czyli 15 lutego, administracja skarbowa uruchomiła możliwość rozliczania się za pośrednictwem usługi Twój e-PIT.

Jest już milion zeznań

To wystarczyło, aby tą droga spłynęło już milion zeznań podatkowych. To więcej niż rok temu.

Rok temu o tej porze złożonych deklaracji podatkowych było około 100 tys. mniej  – powiedział minister finansów Tadeusz Kościński.

Twój e-PIT to usługa, w ramach której fiskus wstępnie wypełnia zeznanie podatkowe. Taki formularz jest dostępny przez internet i podatnik po zalogowaniu może go po prostu podpisać i wysłać albo poprawić ewentualnie zmienić całkowicie. To jedna z usług, oferowanych przez ministerstwo finansów, które mają ułatwić rozliczanie PIT-ów.

Najwięcej formularzy PIT-37

W ciągu 7 dni funkcjonowania tegorocznej odsłony usługi Twój e-PIT najwięcej zostało złożonych formularzy PIT-37. Spłynęło ich aż 930 tys. Nic dziwnego, bo usługa jest przeznaczona dla osób, które uzyskują dochód z pracy najemnej.

Sporo było także deklaracji PIT-28 – aż 65 tys. Ten formularz jest przeznaczony dla osób, które rozliczają się przy wykorzystaniu zryczałtowanego podatku od przychodów ewidencjonowanych. Przy czym w przypadku Twojego e-PIT z użyciem PIT-28 mogą rozliczyć się wyłącznie osoby, które uzyskują przychody z najmu lub podobnych umów. Rządowa usługa bowiem nie pozwala na rozliczenie się z fiskusem przedsiębiorców.

Można więc śmiało założyć, że te 65 tys. rozliczeń pochodzi od podatników, zajmujących się najmem prywatnym. Podobnie jest z PIT-36 – takich formularzy spłynęło 6,5 tys. Ten formularz jest przeznaczony dla przedsiębiorców, ale także dla osób, które uzyskują przychody z najmu i rozliczają je na zasadach ogólnych.

Elektroniczne zeznanie daje szansę na szybszy zwrot

Dodatkową zaletą usługi Twój e-PIT jest to, że dzięki złożeniu zeznania drogą elektroniczną można szybciej odzyskać nadpłacony podatek. O ile standardowy czas na zwrot to 90 dni, to w przypadku zeznania przesłanego drogą elektroniczną skraca się on do 45 dni.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować