Zarzekasz się, że dbasz o środowisko i segregujesz śmieci, ale czy na pewno robisz to prawidłowo?

Badania pokazują, że z selekcją odpadów radzimy sobie coraz lepiej, ale to nie znaczy, że nie mamy czego poprawiać.


O czym przeczytasz?

Domowa segregacja śmieci

Zastanawiałeś się kiedyś do jakiego pojemnika wrzucić pęknięty balon, herbatę w papierowej torebce albo baterię wannową? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz na stronie https://segregujna5.um.warszawa.pl/. Z internetowej ściągawki warto skorzystać, gdy mamy prawdziwy dylemat, jednak podstawowych zasad segregacji trzeba się po prostu nauczyć. To wcale nie takie trudne.

Sortowanie to nie wyzwanie

Pewnie niejeden z nas zastanawiał się, po co właściwie tak dokładnie segregować śmieci. Otundefinedż, korzyści jest wiele. Jak przekonuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska, segregując odpady ograniczasz wydatki. Jeśli będziesz pozbywać się śmieci jedynie w formie zmieszanej, Twundefinedj rachunek za ich odbiundefinedr będzie kilkakrotnie wyższy. Segregacja ma także inne zalety - poza pieniędzmi, zaoszczędzisz rundefinedwnież energię i surowce. Zadbasz poza tym o środowisko naturalne undefined ochronisz glebę i wody gruntowe, ograniczysz emisję trujących gazundefinedw i ilość ściekundefinedw. Co jeszcze? Nadasz drugie życie swoim odpadom undefined np. z butelek PET może powstać namiot albo buty.

Oznaczone kolorami kosze i pojemniki na śmieci stoją nie tylko na Twoim osiedlu, ale też w galeriach handlowych i biurowcach. Sprawdź, czy użytkujesz je właściwie.

Pojemnik niebieski jest przeznaczony na papier. To tu powinny trafiać czyste opakowania z papieru i tektury, czasopisma, gazety, ulotki, kartony i zeszyty. Nie wrzucaj tu zatłuszczonych opakowań, zużytych ręcznikundefinedw papierowych i chusteczek.

W pojemnikach brązowych należy składować bioodpady, a więc pozostałości warzywne i owocowe, skorupki jaj, fusy po kawie i herbacie, zwiędłe kwiaty i rośliny doniczkowe, resztki jedzenia bez mięsa. Nie wrzucaj tu odpadkundefinedw mięsnych, kości i tłuszczundefinedw zwierzęcych, oleju jadalnego, ziemi, kamieni i odchodundefinedw zwierząt.

W pojemnikach żundefinedłtych rządzą metale i tworzywa sztuczne. Wkładaj do nich puste, zgniecione butelki plastikowe, puszki po napojach i żywności, zakrętki od butelek i słoikundefinedw, torebki, worki foliowe, kartony po sokach i mleku. Nie wrzucaj tu jednak zużytych baterii i akumulatorundefinedw, sprzętu elektrycznego i elektronicznego, puszek i pojemnikundefinedw po farbach, butelek po olejach samochodowych, opakowań po aerozolach oraz zatłuszczonych pojemnikundefinedw po żywności.

Do zielonych pojemnikundefinedw wrzucaj szkło, a więc puste butelki, słoiki, opakowania po kosmetykach i lekach. Nie jest to jednak miejsce na lustra, szkło stołowe, porcelanę, żarundefinedwki czy szyby.

Ustawione na osiedlach duże kontenery zazwyczaj przyjmują gabaryty. Możesz do nich włożyć stare meble, materace i zabawki dużych rozmiarundefinedw. Nie jest to jednak miejsce na stare pralki, materiały remontowe, grzejniki, muszle toaletowe czy opony samochodowe. Jeśli nie wiesz, gdzie na Twoim osiedlu znajduje się miejsce do składowania odpadundefinedw wielkogabarytowych, zapytaj o to administratora.

Pamiętaj jednak, że nie wszystkie odpady, ktundefinedrych nie przyporządkowaliśmy do kolorowych pojemnikundefinedw, powinny trafić do czarnego kontenera z napisem undefinedzmieszaneundefined. Do takiego śmietnika można wrzucać resztki mięsne i kości, żwirek z kuwet dla zwierząt, potłuczone lustra, fajans, tekstylia, zużyte materiały higieniczne, w tym pieluchy jednorazowe, czy też zabrudzony papier. Nie jest to jednak miejsce na sprzęt elektryczny, AGD, leki, chemikalia, baterie i akumulatory.

Przeterminowane leki wraz z opakowaniami, a także termometry rtęciowe oddaj do wyznaczonych aptek. Baterie i akumulatory oraz sprzęt elektryczny i elektroniczny powinieneś zanieść do wskazanych punktundefinedw zbiundefinedrki takich elementundefinedw, często znajdują się one w sklepach z RTV i AGD. Co więcej, sklepy o powierzchni sprzedaży co najmniej 400 mkw. mają obowiązek nieodpłatnego przyjęcia drobnego sprzętu (czyli takiego, ktundefinedrego żaden z wymiarundefinedw nie przekracza 25 cm) bez konieczności zakupu nowych urządzeń.

A teraz trochę ciekawostek: wymieniony wyżej balon wrzucamy do śmieci zmieszanych. To tu powinny trafić także: paragony, szklane bombki choinkowe, bibuły, ceraty, gąbki do mycia naczyń, torebki po budyniu, brudne pudełka po pizzy, farby plakatowe, blistry i puste listki po lekach. Baterię wannową należy oddać do jednego z Punktundefinedw Selektywnej Zbiundefinedrki Odpadundefinedw Komunalnych. Ich listę rundefinedwnież poznasz, kontaktując się z gminą (w Warszawie informacje znajdziesz na stronie https://segregujna5.um.warszawa.pl/jak-segregowac/ ). Folię aluminiową p).owinieneś wyrzuć do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne, a herbatę w torebce papierowej - do pojemnika na bioodpady. Co ciekawe, buty należy umieścić w pojemniku na odpady zmieszane, jednak pamiętaj, by wyrzucać tylko to obuwie, ktundefinedre nie nadaje się do noszenia. Pozostałe możesz oddać na zbiundefinedrkę dla potrzebujących np. wrzucić do specjalnych kontenerundefinedw.

Jak utylizować samodzielnie

Na własną rękę należy natomiast zutylizować odpady remontowe. Eksperci Castoramy tłumaczą, że można w tym celu wynająć ekipę, specjalizującą się w odbiorze tego typu śmieci albo poprosić urząd swojej gminy o instrukcje. Jeśli należymy do wspundefinedlnoty mieszkaniowej, możemy zwrundefinedcić się o pomoc administratora budynku. Zazwyczaj administracja wspundefinedłpracuje z rzetelnym odbiorcą odpadundefinedw, ktundefinedrego może polecić. Specjaliści Castoramy radzą też dokładnie przyjrzeć się właściwościom konkretnych odpadundefinedw budowlanych. Jeżeli mamy części stalowe czy metalowe, najlepiej wywieźć je na złomowisko. Elementy budowlane, takie jak gruz, cegły bądź dachundefinedwki mogą się przydać innym na podbudowę. Chętni znajdą się też na kupno wapna, cementu albo gipsu undefined ze względu na zastosowanie tych materiałundefinedw w ogrodnictwie - dodają eksperci firmy Castorama.

W zależności od tego, jakie mamy odpady i jak planujemy się ich pozbyć, konieczne może być użycie kontenera pokaźnych rozmiarundefinedw. Firmy, zajmujące się odbiorem odpadundefinedw budowlanych z reguły same dostarczają takie pojemniki, czekają na ich wypełnienie, a następnie je odbierają.

O recyklingu wiemy coraz więcej

Według najnowszych badań, wiedza Polakundefinedw na temat segregacji śmieci jest coraz lepsza, jednak wiele jej aspektundefinedw wciąż wymaga poprawy. Najnowsze dane Fundacji ProKaroton pokazują, że aż 77 proc. ankietowanych przestrzega zasad selektywnej zbiundefinedrki odpadundefinedw opakowaniowych. To o 19 pkt proc. więcej niż przed rokiem.

Odpady opakowaniowe najczęściej segregują osoby w wieku 30-49 lat oraz posiadające wykształcenie wyższe. Patrząc na ogundefinedł społeczeństwa, zasad selektywnej zbiundefinedrki częściej przestrzegają kobiety. Biorąc natomiast pod uwagę podział administracyjny, najczęściej segreguje się odpady w wojewundefineddztwach: podkarpackim, podlaskim i pomorskim, rzadziej w: świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim, małopolskim, mazowieckim i opolskim.

Fundacja ProKarton zapytała Polakundefinedw także o to, do ktundefinedrego pojemnika wrzucać kartony po płynnej żywności. 51 proc. ankietowanych wskazało prawidłową odpowiedź, a więc pojemnik żundefinedłty. Choć jest to wynik prawie dwa razy lepszy niż przed rokiem, to przed nami jeszcze wiele pracy. Dlaczego? Drugim najczęściej wskazywanym pojemnikiem był ten w kolorze niebieskim, przeznaczony na papier. Tą odpowiedź wskazało 10 proc. ankietowanych.

- Kartony do płynnej żywności jako odpady wielomateriałowe, powinny być selektywnie zbierane do żundefinedłtego pojemnika, razem z tworzywami sztucznymi i metalami. Prawidłowa selektywna zbiundefinedrka pozwala na odzyskanie z nich cennych surowcundefinedw, czyli wykorzystanie ich ponownie do wytworzenia produktundefinedw z recyklingu - mundefinedwi Łukasz Sosnowski, prezes Fundacji ProKarton.

Drugie życie telewizora

Podobnie jest w przypadku elektroodpadundefinedw, ktundefinedrych undefined według szacunkundefinedw ONZ undefined ludzkość wytwarza średnio 50 mln ton rocznie. Szacuje się, że ich wartość może wynosić ponad 48 mld EUR, co stanowi ponad 11-krotność planowanych dochodundefinedw Warszawy na cały 2020 r.

Według szacunkundefinedw Global E-Waste Monitor, liczba elektrośmieci w ostatnich pięciu latach wzrosła o 21 proc. Jeśli nie zmienimy naszego stylu konsumpcji, do 2030 r. ilość tego typu odpadundefinedw wzrośnie nawet do 74,7 mln ton, sprawiając, że będzie to najliczniejsza frakcja.

- Polska pod względem ilości zbieranego zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego zajmuje siundefineddme miejsce wśrundefinedd krajundefinedw Unii Europejskiej, pozycjonując nas w pierwszej połowie państw członkowskich o najwyższym wskaźniku. Cały czas pracujemy nad tym, by wartość ta w 2021 r. wyniosła co najmniej 65 proc. średniorocznej masy sprzętu trafiającego na rynek undefined zapewnia Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska.

Recykling elektroodpadundefinedw jest ważny z kilku powodundefinedw, np. 90 proc. materiałundefinedw pochodzących ze zużytej świetlundefinedwki można wykorzystać do produkcji innych urządzeń. W procesach odzysku otrzymuje się wiele cennych surowcundefinedw takich jak szkło, aluminium, luminofor i metaliczną rtęć. Sami Europejczycy posiadają w domach niemal 8 mld sztuk AGD, ktundefinedre łącznie ważą około 67 mln ton. W całej tej masie jest niemal 4 mln ton miedzi i ponad 2 mln ton aluminium, ktundefinedre w łatwy sposundefinedb mogą zostać przetworzone i ponownie wykorzystane.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!