Zarzekasz się, że dbasz o środowisko i segregujesz śmieci, ale czy na pewno robisz to prawidłowo?

Badania pokazują, że z selekcją odpadów radzimy sobie coraz lepiej, ale to nie znaczy, że nie mamy czego poprawiać.


O czym przeczytasz?

Domowa segregacja śmieci

Zastanawiałeś się kiedyś do jakiego pojemnika wrzucić pęknięty balon, herbatę w papierowej torebce albo baterię wannową? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz na stronie https://segregujna5.um.warszawa.pl/. Z internetowej ściągawki warto skorzystać, gdy mamy prawdziwy dylemat, jednak podstawowych zasad segregacji trzeba się po prostu nauczyć. To wcale nie takie trudne.

Sortowanie to nie wyzwanie

Pewnie niejeden z nas zastanawiał się, po co właściwie tak dokładnie segregować śmieci. Otóż, korzyści jest wiele. Jak przekonuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska, segregując odpady ograniczasz wydatki. Jeśli będziesz pozbywać się śmieci jedynie w formie zmieszanej, Twój rachunek za ich odbiór będzie kilkakrotnie wyższy. Segregacja ma także inne zalety - poza pieniędzmi, zaoszczędzisz również energię i surowce. Zadbasz poza tym o środowisko naturalne – ochronisz glebę i wody gruntowe, ograniczysz emisję trujących gazów i ilość ścieków. Co jeszcze? Nadasz drugie życie swoim odpadom – np. z butelek PET może powstać namiot albo buty.

Oznaczone kolorami kosze i pojemniki na śmieci stoją nie tylko na Twoim osiedlu, ale też w galeriach handlowych i biurowcach. Sprawdź, czy użytkujesz je właściwie.

Pojemnik niebieski jest przeznaczony na papier. To tu powinny trafiać czyste opakowania z papieru i tektury, czasopisma, gazety, ulotki, kartony i zeszyty. Nie wrzucaj tu zatłuszczonych opakowań, zużytych ręczników papierowych i chusteczek.

W pojemnikach brązowych należy składować bioodpady, a więc pozostałości warzywne i owocowe, skorupki jaj, fusy po kawie i herbacie, zwiędłe kwiaty i rośliny doniczkowe, resztki jedzenia bez mięsa. Nie wrzucaj tu odpadków mięsnych, kości i tłuszczów zwierzęcych, oleju jadalnego, ziemi, kamieni i odchodów zwierząt.

W pojemnikach żółtych rządzą metale i tworzywa sztuczne. Wkładaj do nich puste, zgniecione butelki plastikowe, puszki po napojach i żywności, zakrętki od butelek i słoików, torebki, worki foliowe, kartony po sokach i mleku. Nie wrzucaj tu jednak zużytych baterii i akumulatorów, sprzętu elektrycznego i elektronicznego, puszek i pojemników po farbach, butelek po olejach samochodowych, opakowań po aerozolach oraz zatłuszczonych pojemników po żywności. 

Do zielonych pojemników wrzucaj szkło, a więc puste butelki, słoiki, opakowania po kosmetykach i lekach. Nie jest to jednak miejsce na lustra, szkło stołowe, porcelanę, żarówki czy szyby.

Ustawione na osiedlach duże kontenery zazwyczaj przyjmują gabaryty. Możesz do nich włożyć stare meble, materace i zabawki dużych rozmiarów. Nie jest to jednak miejsce na stare pralki, materiały remontowe, grzejniki, muszle toaletowe czy opony samochodowe. Jeśli nie wiesz, gdzie na Twoim osiedlu znajduje się miejsce do składowania odpadów wielkogabarytowych, zapytaj o to administratora.

Pamiętaj jednak, że nie wszystkie odpady, których nie przyporządkowaliśmy do kolorowych pojemników, powinny trafić do czarnego kontenera z napisem „zmieszane”. Do takiego śmietnika można wrzucać resztki mięsne i kości, żwirek z kuwet dla zwierząt, potłuczone lustra, fajans, tekstylia, zużyte materiały higieniczne, w tym pieluchy jednorazowe, czy też zabrudzony papier. Nie jest to jednak miejsce na sprzęt elektryczny, AGD, leki, chemikalia, baterie i akumulatory.

Przeterminowane leki wraz z opakowaniami, a także termometry rtęciowe oddaj do wyznaczonych aptek. Baterie i akumulatory oraz sprzęt elektryczny i elektroniczny powinieneś zanieść do wskazanych punktów zbiórki takich elementów, często znajdują się one w sklepach z RTV i AGD. Co więcej, sklepy o powierzchni sprzedaży co najmniej 400 mkw. mają obowiązek nieodpłatnego przyjęcia drobnego sprzętu (czyli takiego, którego żaden z wymiarów nie przekracza 25 cm) bez konieczności zakupu nowych urządzeń.

A teraz trochę ciekawostek: wymieniony wyżej balon wrzucamy do śmieci zmieszanych. To tu powinny trafić także: paragony, szklane bombki choinkowe, bibuły, ceraty, gąbki do mycia naczyń, torebki po budyniu, brudne pudełka po pizzy, farby plakatowe, blistry i puste listki po lekach. Baterię wannową należy oddać do jednego z Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Ich listę również poznasz, kontaktując się z gminą (w Warszawie informacje znajdziesz na stronie https://segregujna5.um.warszawa.pl/jak-segregowac/ ). Folię aluminiową p).owinieneś wyrzuć do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne, a herbatę w torebce papierowej - do pojemnika na bioodpady. Co ciekawe, buty należy umieścić w pojemniku na odpady zmieszane, jednak pamiętaj, by wyrzucać tylko to obuwie, które nie nadaje się do noszenia. Pozostałe możesz oddać na zbiórkę dla potrzebujących np. wrzucić do specjalnych kontenerów. 

Jak utylizować samodzielnie

Na własną rękę należy natomiast zutylizować odpady remontowe. Eksperci Castoramy tłumaczą, że można w tym celu wynająć ekipę, specjalizującą się w odbiorze tego typu śmieci albo poprosić urząd swojej gminy o instrukcje. Jeśli należymy do wspólnoty mieszkaniowej, możemy zwrócić się o pomoc administratora budynku. Zazwyczaj administracja współpracuje z rzetelnym odbiorcą odpadów, którego może polecić. Specjaliści Castoramy radzą też dokładnie przyjrzeć się właściwościom konkretnych odpadów budowlanych. Jeżeli mamy części stalowe czy metalowe, najlepiej wywieźć je na złomowisko. Elementy budowlane, takie jak gruz, cegły bądź dachówki mogą się przydać innym na podbudowę. Chętni znajdą się też na kupno wapna, cementu albo gipsu – ze względu na zastosowanie tych materiałów w ogrodnictwie - dodają eksperci firmy Castorama.

W zależności od tego, jakie mamy odpady i jak planujemy się ich pozbyć, konieczne może być użycie kontenera pokaźnych rozmiarów. Firmy, zajmujące się odbiorem odpadów budowlanych z reguły same dostarczają takie pojemniki, czekają na ich wypełnienie, a następnie je odbierają. 

O recyklingu wiemy coraz więcej 

Według najnowszych badań, wiedza Polaków na temat segregacji śmieci jest coraz lepsza, jednak wiele jej aspektów wciąż wymaga poprawy. Najnowsze dane Fundacji ProKaroton pokazują, że aż 77 proc. ankietowanych przestrzega zasad selektywnej zbiórki odpadów opakowaniowych. To o 19 pkt proc. więcej niż przed rokiem.  

Odpady opakowaniowe najczęściej segregują osoby w wieku 30-49 lat oraz posiadające wykształcenie wyższe. Patrząc na ogół społeczeństwa, zasad selektywnej zbiórki częściej przestrzegają kobiety. Biorąc natomiast pod uwagę podział administracyjny, najczęściej segreguje się odpady w województwach: podkarpackim, podlaskim i pomorskim, rzadziej w: świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim, małopolskim, mazowieckim i opolskim.

Fundacja ProKarton zapytała Polaków także o to, do którego pojemnika wrzucać kartony po płynnej żywności. 51 proc. ankietowanych wskazało prawidłową odpowiedź, a więc pojemnik żółty. Choć jest to wynik prawie dwa razy lepszy niż przed rokiem, to przed nami jeszcze wiele pracy. Dlaczego? Drugim najczęściej wskazywanym pojemnikiem był ten w kolorze niebieskim, przeznaczony na papier. Tą odpowiedź wskazało 10 proc. ankietowanych.

- Kartony do płynnej żywności jako odpady wielomateriałowe, powinny być selektywnie zbierane do żółtego pojemnika, razem z tworzywami sztucznymi i metalami. Prawidłowa selektywna zbiórka pozwala na odzyskanie z nich cennych surowców, czyli wykorzystanie ich ponownie do wytworzenia produktów z recyklingu - mówi Łukasz Sosnowski, prezes Fundacji ProKarton.

Drugie życie telewizora

Podobnie jest w przypadku elektroodpadów, których – według szacunków ONZ – ludzkość wytwarza średnio 50 mln ton rocznie. Szacuje się, że ich wartość może wynosić ponad 48 mld EUR, co stanowi ponad 11-krotność planowanych dochodów Warszawy na cały 2020 r.

Według szacunków Global E-Waste Monitor, liczba elektrośmieci w ostatnich pięciu latach wzrosła o 21 proc. Jeśli nie zmienimy naszego stylu konsumpcji, do 2030 r. ilość tego typu odpadów wzrośnie nawet do 74,7 mln ton, sprawiając, że będzie to najliczniejsza frakcja.

- Polska pod względem ilości zbieranego zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego zajmuje siódme miejsce wśród krajów Unii Europejskiej, pozycjonując nas w pierwszej połowie państw członkowskich o najwyższym wskaźniku. Cały czas pracujemy nad tym, by wartość ta w 2021 r. wyniosła co najmniej 65 proc. średniorocznej masy sprzętu trafiającego na rynek – zapewnia Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska.

Recykling elektroodpadów jest ważny z kilku powodów, np. 90 proc. materiałów pochodzących ze zużytej świetlówki można wykorzystać do produkcji innych urządzeń. W procesach odzysku otrzymuje się wiele cennych surowców takich jak szkło, aluminium, luminofor i metaliczną rtęć. Sami Europejczycy posiadają w domach niemal 8 mld sztuk AGD, które łącznie ważą około 67 mln ton. W całej tej masie jest niemal 4 mln ton miedzi i ponad 2 mln ton aluminium, które w łatwy sposób mogą zostać przetworzone i ponownie wykorzystane.

 

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

SmartHome oczami dzieci - wymarzony pokój

O jakim pokoju marzą dzieci? Przyjrzymy się bliżej inteligentnemu oświetleniu i sprawdzimy jak dzieci same zmieniają pokój w krainę marzeń. SmartHome w Komputroniku. http://Komputronik-SmartHome