Rzecznik Finansowy chce, aby frankowiczami zajął się Sąd Najwyższy

Sąd Najwyższy powinien zdecydować, czy przy rozliczeniu kredytów indeksowanych we frankach obie strony powinny zwracać wpłacone kwoty, czy też wyliczyć saldo i oddawać jedynie różnicę


O czym przeczytasz?

Ważny wniosek dla frankowiczundefinedw

Przy rosnącej liczbie wyrokundefinedw korzystnych dla posiadaczy kredytundefinedw indeksowanych do frankundefinedw szwajcarskich pojawił się kolejny problem prawny undefined jak należy dokonać wzajemnych rozliczeń między klientem a bankiem. Rzecznik Finansowy chce decyzji Sądu Najwyższego.

Dwa rodzaje rozliczeń

Rzecznik Finansowy zwrundefinedcił uwagę na fakt, że w razie unieważnienia umowy kredytowej sądy wybierają jedną z dwundefinedch metod wzajemnego rozliczenia się stron.

Jedna z metod zakłada, że obie strony zwracają sobie kwoty, ktundefinedre zapłaciły. A więc klient może zażądać zwrotu całej kwoty, jaką wpłacił w ramach obsługi umowy kredytowej uznanej za nieważną. Bank zaś może zażądać od klienta, aby oddał mu całą sumę, wypłaconą po podpisaniu umowy. Innymi słowy undefined powstają dwa odrębne, niezależne od siebie roszczenia. Jak wynika z komunikatu Rzecznika Finansowego, jest to rozwiązanie oparte na tzw. teorii dwundefinedch kondykcji.

Druga metoda oparta jest na teorii salda. W jej ramach sąd uznaje, że rozliczenia dokonuje ta strona, ktundefinedra otrzymała więcej niż wpłaciła. A więc jeśli bank otrzymał większą kwotę niż ta, ktundefinedrą klientowi wypłacił, to on zwraca mu kwotę nadwyżki. A jeśli to klient dostał więcej niż oddał bankowi, to klient musi wypłacić bankowi rundefinedżnicę.

Rzecznik chce jednego rozwiązania

Zdaniem Rzecznik Finansowego, dla klienta lepsze jest to pierwsze rozwiązanie.

Uważam, że dla konsumentundefinedw korzystniejsza będzie teoria dwundefinedch kondykcji, jednak najważniejsze w tej sprawie jest usunięcie rozbieżności w orzecznictwie sądundefinedw powszechnych, aby usunąć niepotrzebne utrudnienia i ryzyka w dochodzeniu roszczeń undefined mundefinedwi Mariusz Golecki, Rzecznik Finansowy.

Stąd wniosek do Sądu Najwyższego, aby zajął stanowisko w tej sprawie i doprowadził do ujednolicenia orzecznictwa sądundefinedw, bo obecne rozbieżności utrudniają posiadaczom kredytom dochodzenie swoich praw.

- Już w chwili pisania pozwu muszą uwzględniać szereg sprzecznych poglądundefinedw prawnych, co zwiększa ich ryzyka i zniechęca do dochodzenia swoich praw. Stąd decyzja o wystąpieniu do Sądu Najwyższego w celu rozstrzygnięcia tych wątpliwości i zapewnienia przewidywalności undefined twierdzi, cytowany w komunikacie, Rzecznik Finansowy.

To 24 wniosek Rzecznik Finansowego do Sądu Najwyższego

Obecny wniosek Rzecznika Finansowego będzie już 24-tym, jaki złożyła ta instytucja do Sądu Najwyższego. Do tej pory przeważająca większość orzeczeń zapadała po myśli RF undefined Sąd Najwyższy aż 21 razy poparł stanowisko Rzecznika.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!